Folders |
2013 Results - Texas UIL Outdoor State ChampionshipsPublished by
Website:Click here Licensed to University of Texas at Austin
HY-TEK's Meet Manager 5/11/2013 12:23 AM
UIL State Track & Field Meet
2013 Championships
Mike A. Myers Stadium - Austin,TX - 5/10/2013 to 5/11/2013
Results
Event 1 Girls 3200 Meter Run 1A-D2
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks,CA
State: + 10:25.33 2006 Nichole Jones, Spring Westfield
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Halfmann, Kamie Garden City 11:58.74 10
2 Bell, Kaitlin Loop 12:07.99 8
3 Carrasco, Abrianna Sanderson 12:08.77 6
4 Smith, Riley Bryson 12:23.25 4
5 Sosa, Jessica Anton 12:40.52 2
6 Burkhart, Melissa Aquilla 12:42.89 1
7 Goldsby, Rebecca North Zulch 12:52.50
8 Kuzenka, Katie Jonesboro 13:20.60
9 Suaste, Maria Frost 13:20.81
Event 2 Boys 3200 Meter Run 1A-D2
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank,CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Santiago, Jonathan Paint Rock 10:19.08 10
2 Ontiveros, Jasiel Loop 10:19.50 8
3 Leanos, Jesus Roscoe 10:27.70 6
4 Roberts, Jesse Sanderson 10:29.60 4
5 Reyes, Alex Moulton 10:29.67 2
6 Perez, Michael Rule 10:35.32 1
7 Keene, Jacob Comstock 10:58.51
8 Jones, Clayton Saltillo 11:18.41
9 Miller, Logan Cumby Miller Grv 11:46.76
Event 3 Girls 4x100 Meter Relay 1A-D2
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly,CA, Long Beach Poly,CA
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
School Finals Points
=======================================================================
1 Rotan 51.53 20
1) Williams, Brittnay 2) Sparks, Jacy
3) Martinez, Kennedy 4) Posey, Taylor
2 Follett 51.64 16
1) Al-ag, Joy 2) Wiley, Jordan
3) Stuart, Maci 4) Stuart, Maddi
3 Roby 52.06 12
1) Edmondson, Nealy 2) Carrion, Isabel
3) Johnson, Baylor 4) Harris, Shelby
4 Anton 52.35 8
1) Clardy, Layna 2) Flores, Amparo
3) Jimenez, Mariah 4) Coronado, Maria
5 Leakey 52.71 4
1) Gray, Jacy 2) Odom, Debra
3) Wade, Mackenzie 4) Auld, Keena
6 Gorman 52.89 2
1) Johnston, Kinsey 2) Gray, Megan
3) Spivey, Lauren 4) Ramirez, Melissa
7 Gail Borden County 53.21
1) Tucker, Cheyenne 2) Soto, Teryn
3) Massingill, Kalyn 4) Etheredge, Karly
8 Frost 54.05
1) Lassetter, Dakota 2) Schwartz, Hillaree
3) Bowling, Kadee 4) Steels, Jasmyn
9 Lometa 54.20
1) West, Alexis 2) Arellano, Angela
3) Moore, Jessica 4) Jasso, Esmerada
Event 4 Boys 4x100 Meter Relay 1A-D2
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Fort Worth Wyatt,TX, Fort Worth Wyatt,TX
Wesley/Franklin/Clopton/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Franklin/Clopton/Wesley
School Finals Points
=======================================================================
1 Paducah 43.56 20
1) Austin, Cody 2) Mathis, Oscar
3) Brisco, Devron 4) Parton, Austin
2 Lenorah Grady 43.74 16
1) Lucas, Beau 2) Lucas, Brandon
3) Jimenez, Michael 4) Rodriguez, EJ
3 Rotan 44.02 12
1) Neves, Kris 2) Almanza, Alex
3) Williams, Matthew 4) Lee, DeAndre
4 Ira 44.11 8
1) Hoyle, Markus 2) Morris, Lance
3) Morris, Austin 4) Morris, Logan
5 Meadow 44.56 4
1) Davila, Mason 2) Harrison, Tyler
3) Flores, Jonathan 4) Estrada, Alan
6 Richland Springs 44.75 2
1) Fowler, Thomas 2) Phillips, Patrick
3) Bush, Chance 4) Mann, Ty
7 Gordon 44.97
1) King, Colton 2) Allen, Emory
3) Cherry, Michael 4) Wigington, Jacob
8 Milford 45.05
1) Essary, Jacobe 2) Owens, Mike
3) Sprabary, Logan 4) Russell, Jairus
9 Rocksprings 45.23
1) Flores, Emry 2) Graham, Grayson
3) Trevino, Luis 4) Shanklin, Seth
Event 5 Girls 800 Meter Run 1A-D2
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Wstlake,CA
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shed, Cheyenne Dime Box 2:23.89 10
2 Carrasco, Abrianna Sanderson 2:26.60 8
3 Ramirez, Abellyca Rocksprings 2:27.01 6
4 Goldsby, Victoria North Zulch 2:30.15 4
5 McWilliams, Shelby Cross Plains 2:30.98 2
6 Rios, Diana Frost 2:31.71 1
7 Halfmann, Hannah Garden City 2:33.13
8 Alanis, Monica Turkey Valley 2:36.05
9 Roberts, Lanie Lipan 2:38.38
Event 6 Boys 800 Meter Run 1A-D2
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens,CA
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cowan, Kade Buckholts 1:59.91 10
2 Michum, Dalton Rankin 2:00.48 8
3 Hall, Sheldon Roscoe Highl 2:01.30 6
4 George, Nathan Cumby Miller Grv 2:01.51 4
5 Apodaca, Angel Spur 2:02.15 2
6 Vasquez, Jose Rocksprings 2:05.51 1
7 Lehman, Titus Cumby Miller Grv 2:05.58
8 Johnson, Mitchell Hartley 2:05.86
9 Thompson, Taylor Rankin 2:07.68
Event 7 Girls 100 Meter Hurdles 1A-D2
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, S.Jose Mt.Pleasnt,CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Escamilla, Claudia Morgan 16.27 1.3 10
2 Richburg, Beth Roscoe Highl 16.31 1.3 8
3 Hartman, Hannah Santa Anna 16.37 1.3 6
4 Auld, Keena Leakey 16.41 1.3 4
5 Diaz, Karia Evant 16.91 1.3 2
6 Guill, Chanel Lefors 17.07 1.3 1
7 Inman, Meghan Miami 17.21 1.3
8 Walker, Jessica Spur 17.56 1.3
9 Chavez, Cristal Leveretts Ch 18.29 1.3
Event 8 Boys 110 Meter Hurdles 1A-D2
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar,OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Farquhar, Gary Throckmorton 14.31 0.8 10
2 Richey, Tanner Gail Borden Coun 15.36 0.8 8
3 McLain, Grant Channing 15.41 0.8 6
4 Hampton, Gordon Spur 15.77 0.8 4
5 Brisco, Devron Paducah 15.87 0.8 2
6 Emmons, Grant Menard 16.31 0.8 1
7 Bradshaw, Jimmy Jonesboro 16.92 0.8
8 Urbanovsky, Brandon Abbott 17.02 0.8
9 Brown, Jaquay Milford 17.04 0.8
Event 9 Girls 100 Meter Dash 1A-D2
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks,CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Mosley, LaKeydra Calvert 12.39 2.0 10
2 Williams, Tiffany Calvert 12.57 2.0 8
3 Cornell, Emily Savoy 12.86 2.0 6
4 Schmidt, Tori Happy 12.90 2.0 4
5 Williams, Brittnay Rotan 12.91 2.0 2
6 Bedinghaus, Jackie D'Hanis 12.95 2.0 1
7 Steels, Jasmyn Frost 13.08 2.0
8 Benton, Taylor Robert Lee 13.19 2.0
9 Clardy, Layna Anton 13.21 2.0
Event 10 Boys 100 Meter Dash 1A-D2
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville,TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville,TX
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Buchanan, Kameron Turkey Valley 11.22 0.1 10
2 Morris, Lance Ira 11.29 0.1 8
3 Jackson, Karlonte Anton 11.37 0.1 6
4 Williams, Darryl Rule 11.41 0.1 4
5 Steels, Danial Frost 11.46 0.1 2
6 Stoelke, Logan Fayetteville 11.48 0.1 1
7 Morrison, Kevin Irving Unive 11.49 0.1
8 Johnson, Rowdy Blanket 11.51 0.1
9 Mann, Ty Richland Springs 11.61 0.1
Event 11 Girls 4x200 Meter Relay 1A-D2
=======================================================================
National: ! 1:33.87 2004 Long Beach Poly,CA, Long Beach Poly,CA
Solomon/Lee/Woods/Solomon
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
School Finals Points
=======================================================================
1 Gail Borden County 1:50.21 20
1) Soto, Teryn 2) Gass, Taylor
3) Massingill, Kalyn 4) Forbes, Hanna
2 Roby 1:50.54 16
1) Harris, Shelby 2) Johnson, Baylor
3) Edmondson, Nealy 4) Carrion, Isabel
3 Knox City 1:51.31 12
1) Eaton, Jordyn 2) Tolson, Chasity
3) Ward, Essence 4) Baxter, Caitlyn
4 Rochelle 1:52.57 8
1) Wallace, Tymber 2) Mitchell, Trisha
3) Richardson, Alyssa 4) Walls, Kendra
5 Spur 1:52.85 4
1) Price, Kaitlan 2) Roby-Fry, Sierra
3) Molina, Alyssa 4) Castaneda, Shelby
6 Blum 1:53.21 2
1) Gilpin, Bristen 2) Roberts, Karissa
3) Hester, Sydney 4) Williamson, Madison
7 Anton 1:53.77
1) Flores, Amparo 2) Juarez, Alani
3) Jimenez, Mariah 4) Coronado, Maria
8 Gorman 1:55.65
1) Johnston, Kinsey 2) Madera, Yulissa
3) Spivey, Lauren 4) Gray, Megan
9 Round Top-Carmine 1:57.17
1) Conley, Brook 2) Noak, Emily
3) Cies, Aby 4) Kraemer, Brianna
Event 12 Boys 4x200 Meter Relay 1A-D2
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower,TX, Fort Bend Hightowe
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
School Finals Points
=======================================================================
1 Lenorah Grady 1:31.21 20
1) Lucas, Beau 2) Lucas, Brandon
3) Jimenez, Michael 4) Rodriguez, EJ
2 Blanket 1:31.79 16
1) Marquez, Rafael 2) Martinez, Tyler
3) Chasteen, Kaeden 4) Johnson, Rowdy
3 Rotan 1:32.97 12
1) Neves, Kris 2) Lee, DeAndre
3) Williams, Matthew 4) Almanza, Alex
4 Meadow 1:33.80 8
1) Davila, Mason 2) England, Brian
3) England, Zach 4) Estrada, Alan
5 Throckmorton 1:34.31 4
1) Morrell, Rawlin 2) Farquhar, Gary
3) Hernandez, Adam 4) Haggard, Trinity
6 Rocksprings 1:34.94 2
1) Flores, Emry 2) Baldillez, Sean
3) Vasquez, Jose 4) Shanklin, Seth
7 Abbott 1:35.72
1) Cantrell, Colton 2) Popp, Darren
3) Russell, Tyler 4) Johnson, Jamal
8 Gordon 1:36.18
1) King, Colton 2) Johnston, Caleb
3) Wigington, Jacob 4) Allen, Emory
9 Fayetteville 1:37.72
1) Peevler, Matt 2) Canik, Brandon
3) Bertsch, Wesley 4) Stoelke, Logan
Event 13 Girls 400 Meter Dash 1A-D2
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse,CA
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Williams, Tiffany Calvert 58.51 10
2 Kirven, Dianna Coolidge 58.77 8
3 Ramirez, Melissa Gorman 1:00.73 6
4 Miller, Sasha Aspermont 1:01.29 4
5 Leister, Alyssa Nordheim 1:01.30 2
6 Newsome, Mariah Round Top-Carmin 1:01.60 1
7 Avery, Ellyn Grady 1:01.78
8 Hoekman, Meagan Gustine 1:03.43
9 Ruthardt, Megan Groom 1:03.56
Event 14 Boys 400 Meter Dash 1A-D2
=======================================================================
National: ! 45.25 1993 Calvin Harrison, Salinas N.Salinas,CA
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Grant, Rondrick Leveretts Ch 49.30 10
2 Jaramillo, Julio Hartley 51.64 8
3 Michum, Dalton Rankin 51.94 6
4 Hall, Sheldon Roscoe Highl 52.20 4
5 Graham, Grayson Rocksprings 52.30 2
6 Dunn, Brandon Bynum 53.57 1
7 Brandt, Jody Vernon North 53.97
8 Storie, Lane Rankin 54.00
9 Starling, Dante Chireno 54.25
Event 15 Girls 300 Meter Hurdles 1A-D2
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson,CA
State: + 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rhodes, Kaney Crowell 47.24 10
2 Forbes, Hanna Gail Borden Coun 47.31 8
3 Schmidt, Tori Happy 47.71 6
4 Richburg, Beth Roscoe Highl 49.15 4
5 Cowan, Sara Buckholts 50.11 2
6 Diaz, Karia Evant 51.02 1
7 Chavez, Cristal Leveretts Ch 53.58
8 Bontke, Shelby Lipan 55.33
Event 16 Boys 300 Meter Hurdles 1A-D2
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra,CA
State: + 35.33 2007 Robert Griffin III, Copperas Cove
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Farquhar, Gary Throckmorton 38.78 10
2 Richey, Tanner Gail Borden Coun 41.20 8
3 Stovall, Keenan Aspermont 41.44 6
4 Painter, Brady Groom 41.62 4
5 McLain, Grant Channing 41.98 2
6 Emmons, Garret Menard 43.23 1
7 Davis, Julian Apple Springs 44.38
8 Watson, Layton Blum 44.43
9 Holland, Stephen Fruitvale 46.90
Event 17 Girls 200 Meter Dash 1A-D2
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist,CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Kirven, Dianna Coolidge 26.43 1.4 10
2 Mosley, LaKeydra Calvert 26.63 1.4 8
3 Williams, Tiffany Calvert 26.87 1.4 6
4 Carrion, Isabel Roby 26.88 1.4 4
5 Avery, Ellyn Grady 27.32 1.4 2
6 Escamilla, Claudia Morgan 27.52 1.4 1
7 Beaver, Britney Trent 27.64 1.4
8 Hill, Abby Turkey Valley 28.08 1.4
9 Leister, Alyssa Nordheim 28.35 1.4
Event 18 Boys 200 Meter Dash 1A-D2
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt,TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Johnson, Rowdy Blanket 22.66 +0.0 10
2 Paul, Josh New Home 22.75 +0.0 8
3 Cantrell, Colton Abbott 22.98 +0.0 6
4 Jackson, Karlonte Anton 23.00 +0.0 4
5 Bustos, Juan Garden City 23.06 +0.0 2
6 Gill, Taylor Clyde Eula 23.08 +0.0 1
7 Grant, Rondrick Leveretts Ch 23.10 +0.0
8 Borchers, EJ Cherokee 23.46 +0.0
9 Lewis, Quinton Knippa 24.09 +0.0
Event 19 Girls 1600 Meter Run 1A-D2
=======================================================================
National: ! 4:33.82 2008 Christine Babcock, Irvine Woodbridge,CA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Halfmann, Kamie Garden City 5:36.88 10
2 Shed, Cheyenne Dime Box 5:38.91 8
3 Rogers, Haven Zephyr 5:42.56 6
4 Bell, Kaitlin Loop 5:48.38 4
5 Taylor, Cassandra Sierra Blanca 5:55.04 2
6 Burkhart, Melissa Aquilla 5:55.18 1
7 Goldsby, Rebecca North Zulch 6:05.86
8 Thormann, Catherine Lipan 6:12.86
Event 20 Boys 1600 Meter Run 1A-D2
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes,VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 George, Nathan Cumby Miller Grv 4:40.65 10
2 Roberts, Jesse Sanderson 4:41.73 8
3 Ontiveros, Jasiel Loop 4:42.27 6
4 Carrasco, Joseph Sanderson 4:42.30 4
5 Santiago, Jonathan Paint Rock 4:44.84 2
6 Rhoades, Ross Priddy 4:45.95 1
7 Cowan, Kade Buckholts 4:48.43
8 Keene, Jacob Comstock 4:50.75
Event 21 Girls 4x400 Meter Relay 1A-D2
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly,CA, Long Beach Poly,CA
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Marshall
Wardsworth/Cross/Mitchell/Cross
School Finals Points
=======================================================================
1 Happy 4:13.94 20
1) Collins, Lynde 2) White, Sierra
3) Bressler, Elise 4) Schmidt, Tori
2 Gail Borden County 4:14.06 16
1) Massingill, Kalyn 2) Basquez, Tye
3) Forbes, Hanna 4) Gass, Taylor
3 Cross Plains 4:14.18 12
1) Goode, Katharine 2) Wright, Kristin
3) Wheeler, Allanta 4) McWilliams, Shelby
4 Frost 4:19.36 8
1) Rios, Diana 2) Schwartz, Hillaree
3) Bowling, Kaycee 4) Steels, Jasmyn
5 Lenorah Grady 4:20.38 4
1) Sawyer, Savannah 2) Glaze, Emily
3) Marshall, Grace 4) Avery, Ellyn
6 Roscoe Highland 4:20.52 2
1) Allen, Hannah 2) Stewart, Lora
3) Richburg, Beth 4) Allen, Sierra
7 Leakey 4:26.29
1) Wade, Mackenzie 2) Rubio, Brianna
3) Garcia, Shelby 4) Odom, Debra
8 Gorman 4:26.55
1) Madera, Yulissa 2) Spivey, Lauren
3) Gray, Megan 4) Ramirez, Melissa
9 North Zulch 4:28.84
1) Keller, Ashlin 2) Goldsby, Victoria
3) Tobias, Samantha 4) Goldsby, Rebecca
Event 22 Boys 4x400 Meter Relay 1A-D2
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne,CA, Hawthorne,CA
Marsh/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
School Finals Points
=======================================================================
1 Lenorah Grady 3:31.00 20
1) Lucas, Beau 2) Briseno, Joseph
3) Jimenez, Michael 4) Lucas, Brandon
2 Rocksprings 3:32.44 16
1) Flores, Emry 2) Graham, Grayson
3) Vasquez, Jose 4) Shanklin, Seth
3 Bronte 3:32.68 12
1) Perez, Mizael 2) Scott, Jared
3) Puentez, Joshua 4) Lee, Ty
4 Zephyr 3:33.98 8
1) Choat, Jayden 2) Rogers, Dakota
3) Ezra, Jayden 4) Williams, Dillon
5 Rankin 3:34.80 4
1) Storie, Lane 2) Thompson, Tanner
3) Thompson, Taylor 4) Michum, Dalton
6 Gail Borden County 3:34.91 2
1) Ham, Matthew 2) Proulx, Matthew
3) Richey, Tanner 4) Martinez, Korbin
7 Gordon 3:41.54
1) Castenada, Xavier 2) Lynn, Christopher
3) Johnston, Caleb 4) Collins, Garrett
8 Lometa 3:42.12
1) Benitz, Taylor 2) Stone, Shane
3) DeLuna, Pedro 4) Acevado, Jose
9 Cumby Miller Grove 3:46.53
1) Stovall, Quinten 2) Miller, Logan
3) Lehman, Titus 4) George, Nathan
Event 23 Girls Discus Throw 1A-D2
=================================================================================
National: ! 190-03 2009 Anastasia Jelmini, Shafter,CA
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Williams, Tricia Lometa 131-07 40.10m 10
115-11 131-07 125-06 124-01 127-01 130-05
2 Lancaster, Brittany Moran 126-06 38.55m 8
FOUL 113-04 119-02 111-07 122-07 126-06
3 Head, Courtney Groom 123-11 37.76m 6
120-03 123-11 111-03 122-06 118-06 119-07
4 Reeves, Kyla Saint Jo 117-02 35.71m 4
117-02 90-09 111-04 115-11 FOUL 101-11
5 Bullock, Katey Silverton 115-02 35.10m 2
110-09 112-10 111-04 115-02 113-07 FOUL
6 Colbert, Kelsi Gilmer Union 110-06 33.68m 1
100-11 104-07 FOUL 110-06 FOUL FOUL
7 Riddle, Kaitlin Crowell 108-11 33.19m
101-07 102-06 FOUL FOUL FOUL 108-11
-- Thomas, Destinee Tilden McMullen FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Posey, Taylor Rotan FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 24 Boys Discus Throw 1A-D2
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista,CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Burleson, Hershel Rocksprings 162-00 49.37m 10
FOUL 150-00 150-01 FOUL 162-00 156-07
2 Matta, Joshua Balmorhea 152-06 46.48m 8
152-04 135-04 148-03 152-06 136-09 150-07
3 Bernal, Tylynne Knox City 151-00 46.02m 6
FOUL 148-04 151-00 FOUL FOUL 141-00
4 Bruce, Maliko Frost 143-04 43.68m 4
122-06 120-06 131-03 130-03 143-04 128-02
5 Roberson, Matthew Gail Borden Coun 134-09 41.07m 2
129-06 FOUL 134-09 132-11 FOUL 132-05
6 Kleibrink, Jace Eden 127-11 38.98m 1
125-03 127-11 116-05 122-09 116-07 FOUL
7 Harris, Jessie Leveretts Ch 126-07 38.58m
121-01 125-08 119-10 125-07 126-07 123-08
8 Farquhar, Hayden Throckmorton 123-00 37.49m
FOUL FOUL 104-07 123-00 FOUL FOUL
-- Campos, Krystofer Knox City FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 25 Girls High Jump 1A-D2
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City,OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corp.Ch.Calallen
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Gillin, Heather Tilden McMullen 5-03.00 1.60m 10
2 Rhodes, Kaney Crowell 5-01.00 1.54m 8 0 + 2 misses
3 Barnet, Mikkaila Lometa 5-01.00 1.54m 6 X0 + 0 misses
4 Bobo, Brittany Douglass 5-00.00 1.52m 4
5 Williamson, Madison Blum 4-10.00 1.47m 1.50 0 + 0 misses
5 Sheppard, Hannah Fruitvale 4-10.00 1.47m 1.50 0 + 0 misses
7 Wiley, Jordan Follett 4-10.00 1.47m X0 + 1 miss
8 Ruthardt, Megan Groom 4-08.00 1.42m X0 + 0 misses
8 McKay, Bree Harrold 4-08.00 1.42m X0 + 0 misses
Event 26 Boys High Jump 1A-D2
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview,MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Leonard, Jacob Klondike 6-03.00 1.90m 10 0 + 1 miss
2 Farquhar, Gary Throckmorton 6-03.00 1.90m 8 0 + 2 misses
3 McSherry, Kyle Menard 6-02.00 1.87m 6
4 Lowry, Matthew Blackwell 6-01.00 1.85m 4
5 Killough, Luke Utopia 5-10.00 1.77m 2 0 + 1 miss
6 Garnsey, Latham Valentine 5-10.00 1.77m 0.33 X0 + 0 misses
6 Wolf, Clint Sulphur Bluf 5-10.00 1.77m 0.33 X0 + 0 misses
6 Speed, Trevor Jayton 5-10.00 1.77m 0.33 X0 + 0 misses
-- Steels, Danial Frost NH
Event 27 Girls Long Jump 1A-D2
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co.,NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Escamilla, Claudia Morgan 17-04.75 2.1 5.30m 10
16-03.25(2.1) 16-07.50(1.6) 16-07.50(3.4) 16-10.50(3.4) 17-04.75(2.1) FOUL(1.7)
2 Leister, Alyssa Nordheim 17-02.50 3.6 5.24m 8
16-00(1.9) 16-06.75(1.1) 16-10.50(1.7) 17-02.50(3.6) FOUL(2.5) 16-02.50(1.3)
3 Kirven, Dianna Coolidge 17-01.75 2.7 5.22m 6
17-01(2.7) 16-03(1.1) 17-01.75(2.7) 16-07.75(4.3) 16-10.25(3.3) FOUL(1.7)
4 Tippie, Siera Blanket 16-10.00 2.8 5.13m 4
15-01.50(3.1) 16-10(2.8) 15-09(2.3) 15-04.50(1.8) FOUL(3.3) 15-07.50(3.9)
5 Steels, Jasmyn Frost 16-07.00 1.5 5.05m 2
15-06.25(4.8) 16-07(1.5) FOUL(2.3) 15-06.25(3.4) 15-03(1.9) 15-03(2.1)
6 Ruthardt, Megan Groom 15-09.75 3.1 4.81m 1
14-05(4.0) FOUL(5.2) 15-09.75(3.1) 14-04(0.7) 14-10.75(2.1) 14-08(3.2)
7 Carrion, Isabel Roby 15-08.00 3.0 4.77m
14-11.25(3.3) 14-10.50(3.8) 15-08(3.0) 14-06.50(2.3) 15-01.50(2.0) 15-00.25(0.8)
8 Barlow, Tyanna Leggett 15-07.25 3.1 4.75m
15-01(2.2) 15-07.25(3.1) 14-09.75(3.1) 14-05.50(1.5) 14-07.75(3.8) 15-00.75(2.5)
9 Stuart, Maddi Follett 15-03.00 2.1 4.64m
FOUL(2.0) 14-11.75(4.1) 14-11.50(5.3) 14-00.25(1.9) 15-03(2.1) FOUL(2.5)
Event 28 Boys Long Jump 1A-D2
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare,CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Morris, Lance Ira 22-01.00 2.5 6.73m 10
22-01(2.5) 20-10.50(1.8) 20-10.75(2.9) 20-01(4.1) 20-10(3.2) 21-02(2.0)
2 Scott, Jared Bronte 21-10.75 3.1 6.67m 8
21-01.50(3.0) 21-06.25(4.3) 21-02.75(2.5) 21-03.25(1.8) 21-06.25(1.9) 21-10.75(3.1)
3 Lucas, Brandon Grady 21-08.00 2.5 6.60m 6
FOUL FOUL 21-08(2.5) 21-00(3.1) 21-05.50(4.5) 21-02(3.1)
4 Hampton, Gordon Spur 21-02.75 2.5 6.47m 4
20-10.25(3.6) 20-09(2.4) 20-03.25(2.4) 20-07(2.7) 20-04.25(1.0) 21-02.75(2.5)
5 Stephens, Christopher Fort Davis 21-00.00 6.3 6.40m 2
20-04.25(2.1) 20-04.50(2.8) 21-00(6.3) 19-10(3.0) 20-10.25(4.0) 20-04(1.8)
6 Hernandez, Jorge Lipan 20-07.75 2.5 6.29m 1
17-11(2.5) 20-07.75(2.5) 20-07.25(4.4) 19-07.50(2.8) 19-05.75(2.8) 18-10.25(3.1)
7 Killough, Luke Utopia 19-03.25 2.3 5.87m
18-04.50(3.8) 19-01.75(2.1) 18-11(2.0) 19-03.25(2.3) PASS 17-10(2.6)
8 Callier, Jacoby Premier Acad 18-11.00 2.5 5.76m
FOUL(2.6) 18-11(2.5) 17-00.25(3.7) 18-05.50(2.1) 18-07.50(2.4) 17-09.75(1.9)
9 Daniel, Cade Saltillo 18-10.50 2.6 5.75m
FOUL(2.5) 17-01.25(2.0) FOUL(2.3) 18-10.50(2.6) FOUL(3.4) 11-11.25(1.6)
Event 29 Girls Pole Vault 1A-D2
=================================================================================
National: ! 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia Cath,LA
State: + 13-07 2007 Shade Weygandt, Mansfield
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Randolph, Celsey Water Valley 11-06.00 3.50m 10 X0 + 1 miss
2 Hartman, Hannah Santa Anna 11-06.00 3.50m 8 XX0 + 3 misses
3 Oppegard, Caylee Grady 8-06.00 2.59m 6 0 + 0 misses
4 Johnson, Brittney Ropesville Ropes 8-06.00 2.59m 4 0 + 1 miss
5 Womack, Hannah Ira 8-00.00 2.43m 2 0 + 0 misses
6 Jorgensen, Breanna Comstock 8-00.00 2.43m 1 X0 + 0 misses
7 Moreno, Alyssa Comstock 7-06.00 2.28m 0 + 0 misses
7 Woods, Kara Nocona Prair 7-06.00 2.28m 0 + 0 misses
9 Bristow, Anne Nocona Prair 7-00.00 2.13m
Event 30 Boys Pole Vault 1A-D2
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield,TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jones, Jayden Blackwell 13-06.00 4.11m 10
2 Helfer, Colten Lefors 12-09.00 3.88m 8
3 Hyde, Michael Roscoe Highl 12-06.00 3.81m 6 0 + 1 miss
4 Hendricks, Brayton Groom 12-06.00 3.81m 4 XX0 + 0 misses
5 Alison, Owen Strawn 12-00.00 3.65m 2 X0 + 2 misses
6 Tinney, Trevor Richland Springs 12-00.00 3.65m 1 XX0 + 1 miss
7 McClellan, Jake Richards 10-06.00 3.20m
8 Bays, Tyler Strawn 10-00.00 3.04m
-- Magness, Mason Blackwell NH
Event 31 Girls Shot Put 1A-D2
=================================================================================
National: ! 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak,TX
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Williams, Tricia Lometa 42-10.25 13.06m 10
38-09.50 38-05 41-08.75 40-06.50 32-10 42-10.25
2 Reeves, Kyla Saint Jo 38-01.25 11.61m 8
38-00.25 33-10.50 FOUL 36-06.25 35-10.75 38-01.25
3 Lozano, Audrey Balmorhea 37-00.25 11.28m 6
33-00.50 36-08.25 34-04.50 37-00.25 FOUL 33-08
4 Lancaster, Brittany Moran 36-09.50 11.21m 4
35-08.50 35-08.50 35-10 36-09 36-09.50 36-00
5 Posey, Taylor Rotan 36-08.25 11.18m 2
36-08.25 36-06 FOUL 34-04.25 33-00.50 FOUL
6 Kirven, Brianna Coolidge 35-09.00 10.89m 1
31-08.75 33-11.75 34-00.75 34-02.75 35-09 34-09.75
7 Burks, Lindy Evant 34-03.00 10.43m
33-04.50 33-04.50 34-03 33-05 34-00.50 32-08.75
8 Parker, Britni Anton 33-00.25 10.06m
FOUL 32-04.25 31-08.50 31-07.50 33-00.25 32-05.25
9 Gibson, Katie Aspermont 31-10.25 9.70m
31-10.25 30-03 28-06.75 22-10 26-11.50 FOUL
Event 32 Boys Shot Put 1A-D2
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 MIchael Carter, Dallas Jefferson,TX
State: + 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Burleson, Hershel Rocksprings 54-04.50 16.57m 10
54-04.50 FOUL 53-04.50 52-04.75 FOUL FOUL
2 Farquhar, Hayden Throckmorton 49-01.25 14.96m 8
46-09.50 49-01.25 48-09.25 44-09.50 47-09.50 42-00.50
3 Gilbreath, Kylor Guthrie 49-01.00 14.96m 6
48-00.50 49-01 46-02 46-00.75 46-10.50 46-00
4 Basquez, TJ Gail Borden Coun 48-01.75 14.67m 4
44-06.25 36-04.50 45-11 46-10.50 47-00.50 48-01.75
5 Roberson, Matthew Gail Borden Coun 48-01.25 14.66m 2
FOUL 47-05.50 47-11.25 FOUL 48-01.25 FOUL
6 Harris, Jessie Leveretts Ch 45-11.00 13.99m 1
44-06 45-06 44-03.50 45-02.75 FOUL 45-11
7 Green, Jake Baird 44-10.00 13.66m
FOUL 41-11.50 FOUL FOUL 44-10 FOUL
8 Dowell, Jordan Trinidad 43-11.75 13.40m
40-04.25 43-11.75 FOUL FOUL 38-02 42-01.50
9 Rivera, Mark Jonesboro 43-01.25 13.13m
38-05.75 39-00 FOUL 41-09 FOUL 43-01.25
Event 33 Girls Triple Jump 1A-D2
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling,TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Williamson, Madison Blum 37-07.50 1.8 11.46m 10
36-00.75(2.2) 35-10(4.0) 37-07.50(1.8) 35-09(1.8) 35-09.50(-2.9) 34-04.75(2.2)
2 Escamilla, Claudia Morgan 35-08.00 2.1 10.87m 8
35-08(2.1) 35-03.50(2.7) 34-09.25(-0.4) 35-00(0.1) FOUL(0.9) 35-07.25(2.2)
3 Auld, Keena Leakey 35-05.25 0.8 10.80m 6
33-08.25(2.1) 34-04.25(2.9) 34-09.25(2.7) 34-08.75(1.9) 35-05.25(0.8) 35-00.50(1.7)
4 Walls, Kendra Rochelle 35-00.00 2.7 10.66m 4
34-10.25(1.9) FOUL(-0.2) 35-00(2.7) 33-01.75(1.8) 33-10.50(2.0) 34-02.25(1.7)
5 Steels, Jasmyn Frost 34-09.00 2.3 10.59m 2
34-00(2.0) 34-09(2.3) 34-06(1.8) 34-03.25(2.8) 34-05.75(0.3) 34-08(1.8)
6 Hill, Abby Turkey Valley 34-02.00 2.3 10.41m 1
32-10(2.7) 34-02(2.3) 32-07.75(-0.1) 32-08.75(4.0) 32-10.25(0.1) 33-03.50(1.3)
7 Harris, Shelby Roby 33-11.00 4.1 10.33m
FOUL(2.9) 32-03.25(2.0) 32-05.75(2.7) 33-11(4.1) 33-00.50(2.7) 33-03.50(0.9)
8 Aguilar, Krystal Marathon 33-06.00 3.0 10.21m
32-10(3.1) 30-11(-0.1) 31-10.50(1.6) 33-06(3.0) 33-04.25(4.1) 31-11(2.7)
9 Metcalf, Stephanie Blackwell 32-02.25 1.7 9.81m
FOUL(1.9) 31-05.25(0.8) 31-05.25(0.7) 30-04.75(2.3) 32-02.25(1.7) FOUL(0.2)
Event 34 Boys Triple Jump 1A-D2
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir,CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Hampton, Gordon Spur 44-08.50 1.6 13.62m 10
44-00(2.5) 44-02(1.0) 43-08.25(1.9) 42-10.50(1.3) 44-01.75(-0.8) 44-08.50(1.6)
2 Taylor, Levi Throckmorton 43-01.75 2.9 13.15m 8
FOUL(2.6) 41-11.50(-0.1) 43-01.75(2.9) 41-04(1.0) 40-00.25(1.4) PASS
3 Essary, Jacobe Milford 42-07.50 1.9 12.99m 6
42-07.50(1.9) 41-09(1.3) 41-00(0.8) FOUL(1.2) 42-01.25(2.2) 41-10.25(1.9)
4 Paul, Josh New Home 42-03.50 2.4 12.89m 4
41-01.75(3.0) FOUL(0.2) 41-01.50(2.9) FOUL(1.0) 40-05.75(1.1) 42-03.50(2.4)
5 Stephens, Christopher Fort Davis 42-00.25 1.9 12.80m 2
39-07.50(2.2) FOUL(1.4) 40-04(1.5) 40-04(0.6) 39-06.25(2.4) 42-00.25(1.9)
6 Smith, Delvin Coolidge 41-09.50 1.5 12.73m 1
FOUL 41-02.25(2.8) 40-07(-0.1) 40-06.25(1.3) 40-06.50(0.9) 41-09.50(1.5)
7 Graham, Grayson Rocksprings 41-03.25 1.7 12.57m
FOUL(2.5) 40-01.50(1.6) 40-10(2.3) 40-06(-0.1) FOUL(1.9) 41-03.25(1.7)
8 Gray, Chris CC London 40-09.75 1.3 12.43m
40-02.25(2.9) 40-05.25(-1.3) 40-07.25(2.1) 40-09.75(1.3) FOUL(2.4) 39-09(2.0)
9 Ross, Stefan Sierra Blanca 40-04.75 1.5 12.31m
FOUL(1.5) 39-11.25(0.7) 39-09.25(2.2) 40-02(1.2) 39-07.50(0.8) 40-04.75(1.5)
Event 101 Girls 3200 Meter Run 1A-D1
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks, CA
State: + 10:25.33 2006 Nichole Jones, Spring Westfield
C 1A-Div1: * 11:07.44 1983 Shellon McCallie, May
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shelton, Audrey Clarendon 11:31.84 10
2 Calhoun, Kayley Valley View 11:44.97 8
3 Hillman, Sarah Jewett Leon 11:51.12 6
4 Jalomo, Olivia Quanah 11:59.17 4
5 Holt, Megan Lindsay 11:59.62 2
6 Davis, Macy Wellington 12:34.40 1
7 Schlueter, Crystal Harper 12:37.15
8 Bridges, Ashley Ganado 13:04.78
9 Schattschneider, Anna Waco Meyer 13:14.14
Event 102 Boys 3200 Meter Run 1A-D1
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
C 1A-Div1: * 9:22.03 2001 Julian Acuna, Agua Dulce
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rushing, Dallas Axtell 10:09.66 10
2 Dominguez, Gonzo Valley View 10:11.61 8
3 Evans, Tyler Forsan 10:12.41 6
4 Davidson, Micah Valley View 10:12.43 4
5 Montanez, Moises Bartlett 10:24.98 2
6 Ruiz, Christian Sudan 10:34.50 1
7 Seabolt, Jacob Louise 10:41.71
8 Allen, Marcus Big Sandy 10:46.48
9 Johnson, Cory San Antonio 11:02.22
Event 123 Girls Discus Throw 1A-D1
=================================================================================
National: ! 190-03 2009 Anastasia Jelmini, Shafter, CA
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
C 1A-Div1: * 152-00 1993 Ranessa Crawford, Evant
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hockenberry, Mckenzi New Deal 125-10 38.35m 10
118-00 125-10 FOUL 110-04 118-02 FOUL
2 Canada, Haven Windthorst 121-04 36.98m 8
119-11 115-04 121-04 FOUL FOUL FOUL
3 Lambert, Caitlyn Zavalla 118-03 36.04m 6
118-03 114-06 114-04 108-06 114-04 114-06
4 Mackey, Abby Overton 117-01 35.68m 4
117-01 FOUL FOUL 114-06 113-09 FOUL
5 Head, Abbey Albany 112-11 34.41m 2
110-00 104-10 107-01 103-10 111-04 112-11
6 Walter, Ashley Centerpoint 111-06 33.98m 1
100-05 106-00 FOUL 102-11 FOUL 111-06
7 Everett, Bethany Stratford 110-00 33.52m
98-10 106-04 110-00 FOUL 105-08 96-08
8 Bills, Olivia Hamlin 108-01 32.94m
94-01 107-08 108-01 105-06 107-05 FOUL
9 Dzuik, Tiffany Falls City 105-04 32.10m
105-04 102-07 104-09 FOUL FOUL 99-09
Event 124 Boys Discus Throw 1A-D1
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
C 1A-Div1: * 183-05 1977 Jim Verden, Wheeler
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Cook, Austin Overton 174-11 53.31m 10
164-09 162-09 FOUL 174-11 FOUL FOUL
2 Collier, L.J. Munday 172-03 52.50m 8
166-01 FOUL 151-10 FOUL 170-06 172-03
3 Barnett, Tanner Panhandle 162-09 49.60m 6
157-06 160-08 160-06 152-02 162-09 159-09
4 Bulliner, Xzavier Munday 161-00 49.07m 4
161-00 150-09 FOUL 144-04 155-02 146-06
5 Martinez, Tyler Axtell 154-06 47.09m 2
FOUL 153-02 FOUL 147-10 151-07 154-06
6 Sembritsky, Dalton Harper 154-02 46.99m 1
139-03 154-02 150-09 139-03 152-08 145-08
7 Garcia, Michael Ganado 153-01 46.65m
153-01 152-10 143-09 144-05 FOUL 141-04
8 Dockins, Tyrone Munday 148-01 45.13m
124-06 FOUL 134-04 148-01 130-10 136-05
9 Dominguez, Alejandro Eldorado 144-02 43.94m
142-11 FOUL 140-11 FOUL 140-00 144-02
Event 125 Girls High Jump 1A-D1
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
C 1A-Div1: * 6-00.25 2002 Ashley Robbins, Tilden McMullen County
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Menton, Jordan New Deal 5-06.00 1.67m 10
2 Lumpkins, Kaitlin Junction 5-05.00 1.65m 8 X0 + 1 miss
3 Alexander, Natalee Malakoff Cro 5-05.00 1.65m 6 XX0 + 3 misses
4 Rubalcado, Kay Lynn Ralls 5-04.00 1.62m 4
5 Sigford, Morgan Jewett Leon 5-01.00 1.54m 1 XX0 + 0 misses
5 Stephens, Brionna Hico 5-01.00 1.54m 1 XX0 + 0 misses
5 Rodgers, Morgan Hamlin 5-01.00 1.54m 1 XX0 + 0 misses
8 Wells, Breanna Kerens 4-11.00 1.49m X0 + 0 misses
8 Riley, Rachel Holland 4-11.00 1.49m X0 + 0 misses
Event 126 Boys High Jump 1A-D1
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
C 1A-Div1: * 7-00.25 2002 Ryder Peacock, Woodson
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Poindexter, Dearius Hale Center 6-11.00 2.10m 10
2 Fisher, Dayton Sudan 6-10.00 2.08m 8
3 Listach, Blaine Waco Meyer 6-08.00 2.03m 6
4 Grange, Casey White Deer 6-02.00 1.87m 4 X0 + 0 misses
5 Lankford, Cody Holland 6-02.00 1.87m 2 XX0 + 0 misses
6 Harbin, Cody Wolfe City 6-00.00 1.82m 1 0 + 0 misses
7 Sheppard, Tamarcus Itasca 6-00.00 1.82m 0 + 2 misses
8 Brown, Louis Burton 6-00.00 1.82m XX0 + 0 misses
-- Wise, Braden Beckville NH
Event 127 Girls Long Jump 1A-D1
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
C 1A-Div1: * 18-11.25 1981 Susan Bean, Miami
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Norton, Kami Albany 18-06.00 2.4 5.63m 10
17-05.75(1.1) 17-07.50(2.1) 16-06.75(-1.3) 17-00.50(0.1) 17-08(1.1) 18-06(2.4)
2 Barnes, Shakera Snook 18-01.75 2.0 5.53m 8
17-02.50(+0.0) 17-07.50(-0.1) 18-01.75(2.0) 17-04.25(0.2) 17-06(-0.6) 16-11.25(-1.7)
3 Guerrero, Alexa Harper 17-04.50 1.8 5.29m 6
14-11.75(1.1) 16-01.25(0.9) 16-06(1.9) 17-01.75(1.8) 16-06.50(+0.0) 17-04.50(1.8)
4 Molnar, Jordan Panhandle 17-04.50 0.9 5.29m 4
16-11.50(0.9) 16-06.75(1.7) 16-04.50(1.1) 16-01.25(0.7) 16-03.25(-0.3) 17-04.50(0.9)
5 Tumlinson, Kati Mertzon Irion Co 17-02.50 -0.3 5.24m 2
FOUL 16-10(0.2) 17-02.50(-0.3) 16-10.50(-0.2) 16-04(-1.4) 17-00.75(+0.0)
6 Dillon, Mikayla Hamlin 16-07.25 2.3 5.06m 1
16-00.75(2.4) 16-04.75(0.8) 15-11.50(-0.9) 14-08.75(-2.3) 14-09.25(-0.5) 16-07.25(2.3)
7 Mackey, Abby Overton 15-11.25 1.2 4.85m
15-00.50(1.0) 15-11.25(1.2) 15-05.50(+0.0) 14-10.50(-0.3) 14-11.75(0.1) FOUL(2.3)
8 Campbell, Shaterrika Grapeland 13-08.75 1.7 4.18m
13-02.25(-1.0) 13-08.75(1.7) FOUL PASS PASS PASS
Event 128 Boys Long Jump 1A-D1
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
C 1A-Div1: * 24-06.50 1964 Charles Clifton, Rio Vista
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Paul, De'Metrius Munday 23-10.50 -0.4 7.27m 10
21-09(1.4) 22-05.50(0.4) 22-09.25(-1.0) 22-03.75(-1.1) 23-07.50(2.2) 23-10.50(-0.4)
2 Poindexter, Dearius Hale Center 23-03.00 -0.5 7.08m 8
23-02.75(0.7) 22-07(1.9) FOUL(+0.0) 23-03(-0.5) 21-10(0.7) 22-10.50(-0.1)
3 Stinnett, Trey Munday 22-04.00 1.7 6.80m 6
20-08.75(1.4) 22-00.25(2.3) 21-06.50(+0.0) 21-02(-0.5) 22-04(1.7) 21-10.50(-0.9)
4 Fisher, Dayton Sudan 22-01.75 -1.2 6.75m 4
21-10.50(1.8) 21-07.25(1.0) 21-05.25(-0.8) 21-03(1.7) 21-01(2.0) 22-01.75(-1.2)
5 Jackson, Adrian Medina 21-01.75 0.8 6.44m 2
20-06.75(1.3) 21-01.75(0.8) 20-08.50(0.9) 17-11(-0.3) 20-09.25(-0.8) 20-10.75(-1.3)
6 Walterscheid, Cole Muenster 21-00.00 0.9 6.40m 1
21-00(0.9) 20-00.50(1.5) FOUL(0.6) 18-03.75(+0.0) 19-07(1.1) 19-01.75(+0.0)
7 Mathis, Juwan Burton 20-09.50 -0.7 6.33m
FOUL(0.8) 19-03.75(1.2) 20-09.50(-0.7) FOUL(0.4) 20-05.50(1.6) 20-08.50(-1.0)
8 Eagans, Caleb Jewett Leon 20-05.75 -1.1 6.24m
18-05.50(1.1) 20-01(1.4) 20-04.25(-0.4) FOUL(1.2) 20-05.75(-1.1) 20-03.50(2.4)
9 Tanner, Bobby San Augustin 20-03.50 0.1 6.18m
FOUL 19-01(0.5) 20-01.75(0.9) 19-08.75(-0.1) 20-03.50(0.1) 19-05.25(-0.8)
Event 129 Girls Pole Vault 1A-D1
=================================================================================
National: ! 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia Cath, LA
State: + 13-07 2007 Shade Weygandt, Mansfield
C 1A-Div1: * 12-03 2010 Sarah Vann, Evant
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Wood, Blake Hico 12-00.00 3.65m 10
2 Craig, Claire Olney 10-06.00 3.20m 8
3 Gall, Landry Weimar 10-00.00 3.04m 6 0 + 0 misses
4 Hockenberry, McKaela New Deal 10-00.00 3.04m 4 XX0 + 2 misses
5 Patterson, Chase Itasca 9-06.00 2.89m 1.50 0 + 0 misses
5 Moses, McKenna Ozona 9-06.00 2.89m 1.50 0 + 0 misses
7 Simon, Kalea Junction 9-06.00 2.89m X0 + 2 misses
8 Freeman, Savannah Mart 9-00.00 2.74m 0 + 0 misses
8 Waters, Victoria Saratoga Wes 9-00.00 2.74m 0 + 0 misses
Event 130 Boys Pole Vault 1A-D1
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
C 1A-Div1: * 16-09 1995 Jon Colby Miller, Lazbuddie
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hood, Chase Bosqueville 14-03.00 4.34m 10
2 Patterson, Morgan Saratoga Wes 14-00.00 4.26m 8 X0 + 1 miss
3 Carter, Mikel Shelbyville 14-00.00 4.26m 6 XX0 + 2 misses
4 Malcolm, Tyler Falls City 13-06.00 4.11m 4 0 + 2 misses
5 Turner, Tyler Hico 13-06.00 4.11m 2 X0 + 1 miss
6 Rightmer, Reed Flatonia 13-06.00 4.11m 1 X0 + 3 misses
7 Conn, Aaron Iraan 13-00.00 3.96m 0 + 0 misses
8 Gentry, Shane Crosbyton 13-00.00 3.96m XX0 + 3 misses
-- Britting, Levi Albany NH
Event 131 Girls Shot Put 1A-D1
=================================================================================
National: ! 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak, TX
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
C 1A-Div1: * 44-02 2007 Kiara Pulliam, Louise
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Price, Shaleigh Panhandle 40-00.00 12.19m 10
40-00 37-08 36-02.75 35-08 36-08.75 FOUL
2 Underwood, Stacey Hico 39-08.00 12.09m 8
34-11.25 FOUL FOUL 35-00.50 39-08 37-06.25
3 Davis, Cymone Grapeland 39-05.50 12.02m 6
38-10.75 39-05.50 39-03.25 39-01.50 FOUL 37-09.25
4 Vanckhoven, Holly Junction 38-05.50 11.72m 4
37-10.75 38-01.75 36-07.75 38-05.50 37-08.50 38-03.50
5 Neimeier, Vicki Yorktown 37-09.75 11.52m 2
37-09.75 35-10 35-10 34-09.75 36-02.50 37-01.75
6 Pleasant, Patrice Somerville 37-08.00 11.48m 1
FOUL FOUL 32-09.50 31-10 37-08 FOUL
7 Dewbre, Brie Morton 35-01.50 10.70m
FOUL 35-01.50 34-06.50 32-01.50 35-00.75 FOUL
8 Rhyne, Ski Ranger 34-04.00 10.46m
32-11.75 34-04 33-01.75 32-06.50 30-08.25 FOUL
9 Lambert, Caitlyn Zavalla 32-02.50 9.81m
30-06.75 31-09.25 31-03.50 32-02.50 29-04.75 32-01.25
Event 132 Boys Shot Put 1A-D1
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
C 1A-Div1: * 65-00 1982 Marvin Lewis, Burton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Cook, Austin Overton 59-08.00 18.18m 10
56-08 FOUL 55-03.75 FOUL 54-09 59-08
2 Reynolds, Thomas Harleton 56-09.00 17.29m 8
51-09.75 FOUL FOUL FOUL FOUL 56-09
3 Dockins, Tyrone Munday 55-01.50 16.80m 6
FOUL FOUL 47-05.50 FOUL 55-01.50 54-04
4 Weiss, Kyle Panhandle 52-07.75 16.04m 4
52-07.75 49-09.75 49-05.75 48-07 49-06.75 51-11.75
5 Walker, Lorenzo Holland 50-01.00 15.26m 2
FOUL 45-02 50-01 FOUL FOUL 49-00.50
6 Amos, Luke Panhandle 48-09.50 14.87m 1
FOUL 48-09.50 FOUL 48-01 48-04.50 48-04.75
7 Bulliner, Xzavier Munday 47-11.50 14.61m
FOUL FOUL 43-08 47-11.50 47-10.50 45-07
8 Garcia, Michael Ganado 47-08.25 14.53m
47-07 47-08 FOUL 47-05.25 47-08.25 46-04.25
9 Collier, L.J. Munday 46-09.25 14.25m
FOUL 46-09.25 FOUL 40-06.50 41-11 FOUL
Event 201 Girls 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks, CA
State: + 10:25.33 2006 Nichole Jones, Spring Westfield
Conf 2A: * 10:50.94 1983 Jody Dunston, Blooming Grove
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Glass, Carley Luling 11:33.96 10
2 Munoz, Kristaly Luling 11:40.28 8
3 High, Courtney Vanderbilt I 11:42.90 6
4 Schulte, Macy Comanche 11:52.27 4
5 Marquez, Pamela Keene 12:00.07 2
6 Brockus, Chelsea Leonard 12:12.11 1
7 Eaton, Aspen Tuscola Jim Ned 12:19.34
8 Wall, Lexie Centerville 12:26.89
9 Clark, Anna Elkhart 13:29.73
Event 202 Boys 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 2A: * 9:26.04 1988 Roger Hoelscher, Rosebud-Lott
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McGregor, Quinlin Am Highland Park 9:29.38 10
2 Arambula, Evan Eustace 9:30.25 8
3 Kieler, Wyatt East Bernard 9:33.33 6
4 Arnold, Stefan Cole 9:35.62 4
5 Cooke, Alex Salado 9:39.75 2
6 Flores, Ryan Luling 9:50.94 1
7 Fair, Hunter Hawkins 10:00.48
8 Beckham, Brad Diana New Diana 10:08.01
9 Webb, Elliott Canadian 10:20.97
Event 224 Boys Discus Throw 2A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 2A: * 200-07 2000 Matt McKinney, Refugio
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Zapalac, Alan Wallis Brazos 180-07 55.04m 10
159-00 176-08 173-10 166-05 176-03 180-07
2 Simmons, Ryan Salado 174-05 53.16m 8
166-05 174-05 FOUL FOUL 168-05 168-02
3 Singletary, Kalvin Van Vleck 159-04 48.56m 6
159-04 159-04 145-02 149-11 157-10 147-02
4 Reagan, Seth Idalou 158-09 48.38m 4
150-11 FOUL 145-02 146-07 155-01 158-09
5 Campbell, Cole Bushland 156-03 47.62m 2
FOUL 148-09 147-06 149-10 156-03 152-02
6 Henderson, Ragan Rice 153-11 46.91m 1
136-04 151-11 153-11 152-03 153-02 148-09
7 Jones, Keilan Kountze 144-07 44.06m
FOUL FOUL 144-07 135-05 FOUL 139-11
8 Owings, Vernon Cisco 142-11 43.56m
135-07 FOUL 137-10 142-11 FOUL 115-03
9 Gearner, Ryan Winnsboro 140-01 42.69m
FOUL 140-01 FOUL 137-03 FOUL 135-11
Event 225 Girls High Jump 2A
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Conf 2A: * 6-01.50 1989 Leigh Anne Crews, Woodsboro
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kallies, Alyssa Poth 5-07.00 1.70m 10
2 Wiley, Kerissa El Maton Tidehvn 5-06.00 1.67m 8 0 + 0 misses
3 Walker, Sarah Schulenburg 5-06.00 1.67m 6 XX0 + 4 misses
4 LaCour, Chelsi Red Oak Life 5-05.00 1.65m 4
5 Brown, Micaela Edgewood 5-03.00 1.60m 2 0 + 0 misses
6 Mack, LeAnna Jefferson 5-03.00 1.60m 1 XX0 + 1 miss
7 Anderson, Kristen Holliday 5-01.00 1.54m 0 + 0 misses
8 Szabo, Allison Merkel 5-01.00 1.54m X0 + 0 misses
9 Motley, Sierra Van Alstyne 5-01.00 1.54m XX0 + 0 misses
Event 226 Boys High Jump 2A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 2A: * 7-00.25 2001 Jason Hill, Quanah
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Anderson, Ty Luling 6-07.00 2.00m 10 X0 + 0 misses
2 Johnson, Artis Rosebud-Lott 6-07.00 2.00m 8 XX0 + 3 misses
3 Eidenschink, Christian UC Randolph 6-06.00 1.98m 6
4 Elliott, Dylan Franklin 6-04.00 1.93m 4 0 + 0 misses
5 Doddy, Aaron Hooks 6-04.00 1.93m 2 X0 + 0 misses
6 Allison, Troy McGregor 6-04.00 1.93m 1 X0 + 1 miss
7 Hemphill, Jaquan Coleman 6-02.00 1.87m 0 + 0 misses
8 McDaniel, Quaylon Slaton 6-02.00 1.87m XX0 + 2 misses
9 Quinn, Josh Sunnyvale 6-00.00 1.82m
Event 227 Girls Long Jump 2A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 2A: * 19-11 2005 Monique Hackney, Alto
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Knox, Chadnee Paul Pewitt 19-06.75 0.7 5.96m 10
17-11(-0.8) 19-00(-1.2) 19-06.75(0.7) 18-09.75(0.6) 19-04.75(-0.9) FOUL(-0.8)
2 Brewer, Kayla Centerville 18-03.00 1.2 5.56m 8
17-06.25(2.5) 17-03.25(-1.5) 17-02(-0.7) FOUL(0.1) 17-01(-0.4) 18-03(1.2)
3 Sanchez, Jacinda Sonora 18-02.25 -0.9 5.54m 6
FOUL(1.1) 17-06(-0.7) 17-10.50(-0.6) 17-05.50(-0.3) 18-02.25(-0.9) 17-08(-2.8)
4 Bedrich, Lauren Rogers 17-10.75 -2.9 5.45m 4
17-04.25(-2.6) 17-02.25(1.3) FOUL(0.5) 17-00.25(-0.8) 17-10.75(-2.9) 17-05.75(1.7)
5 Love, Shardai Linden-Kildare 17-09.50 +0.0 5.42m 2
17-09.50(+0.0) FOUL(0.8) 17-05.50(-0.5) 17-00.25(-0.7) 17-07.75(1.8) 16-10(-1.4)
6 Zamzow, Avery Goliad 17-09.25 -0.7 5.41m 1
16-10.75(-3.0) 17-08.25(1.0) 16-11(-1.1) 16-07.50(-1.1) 17-05(0.9) 17-09.25(-0.7)
7 Rushing, Brittyn Leonard 17-03.25 -1.7 5.26m
16-01.75(2.0) 16-03.75(0.4) 17-01.50(1.2) FOUL(-0.9) 16-06.25(-2.9) 17-03.25(-1.7)
8 Lalonde, Zoie Ingram Moore 17-00.00 2.4 5.18m
16-08.75(-0.5) 17-00(2.4) 16-03.25(0.7) 15-08.75(0.2) 16-03.50(1.4) 15-07.25(2.3)
9 Climer, Sarah Bushland 16-04.75 0.9 4.99m
16-04.75(0.9) 15-07.25(-1.3) 15-01.25(-1.7) 14-00(-1.4) 13-00.25(2.9) 15-10.50(1.2)
Event 228 Boys Long Jump 2A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 2A: * 25-01 1994 Toya Jones, Refugio
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Slanina, Ty East Bernard 23-02.50 -1.1 7.07m 10
23-01(1.5) 23-02.50(-1.1) 22-01.50(0.6) 22-10.75(-0.8) 23-01.75(2.0) 20-08(2.7)
2 Shorter, Kevin Newton 22-11.75 -0.5 7.00m 8
22-11.25(0.9) 22-09(-0.9) 22-08(-1.9) FOUL(-0.6) 22-08.75(-0.6) 22-11.75(-0.5)
3 Moore, Andrew Rosebud-Lott 22-09.25 2.2 6.94m 6
22-09.25(2.2) 22-06.25(-0.5) 21-11.75(-0.8) 21-09.75(1.0) 22-08.75(2.4) 21-07.50(-0.4)
4 Ross, Austin Muleshoe 22-03.75 -1.5 6.80m 4
FOUL 21-03.75(1.3) 20-11.75(1.7) 21-05.50(-0.5) 20-10.25(1.4) 22-03.75(-1.5)
5 Salazar, Tyler Rosebud-Lott 22-02.75 2.0 6.77m 2
21-05.50(1.3) 21-05(2.2) 21-07(-0.2) 22-02.75(2.0) 22-00.75(2.0) 21-05.50(+0.0)
6 McKenzie, Clay Callisburg 21-07.50 -0.5 6.59m 1
21-07.50(-0.5) FOUL(1.1) 21-06.50(-1.3) 21-00(1.7) 20-11(-0.6) FOUL(-0.8)
7 Potts, Mike Arp 21-05.75 1.2 6.54m
19-04.75(1.1) 20-09(-1.0) 21-02.75(-0.5) 19-00.75(-1.5) 21-05.75(1.2) 20-03.25(-0.1)
8 Ewing, Dontra Dimmitt 21-04.00 -0.4 6.50m
20-03.25(1.5) 21-00.50(-0.1) 21-04(-0.4) 20-03.25(-0.1) FOUL(-0.9) 19-09(-1.0)
9 Butler, William Aransas Pass 21-00.50 -0.3 6.41m
19-02.25(-3.0) 20-10.25(2.1) 21-00.50(-0.3) 20-05.75(1.6) 18-06(-0.7) 20-05(-0.5)
Event 229 Girls Pole Vault 2A
=================================================================================
National: ! 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia Cath, LA
State: + 13-07 2007 Shade Weygandt, Mansfield
Conf 2A: * 12-03 2007 Jessie Gibbs, Tuscola Jim Ned
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Pecot, Madison White Oak 12-00.00 3.65m 10
2 Grudzieski, Kaylynn Edna 11-03.00 3.42m 8
3 Redding, Sam Whitney 11-00.00 3.35m 6
4 Bellows, Caroline George West 10-06.00 3.20m 4 0 + 0 misses
5 Mabery, Reagan Tolar 10-06.00 3.20m 2 0 + 2 misses
6 Boedeker, Cameron Marion 10-06.00 3.20m 1 X0 + 0 misses
7 Swindell, Nocona Breckenridge 10-00.00 3.04m
8 Ragan, Skylar Prairiland 9-06.00 2.89m 0 + 0 misses
9 Fuentes, Stormie Bushland 9-06.00 2.89m X0 + 0 misses
Event 231 Girls Shot Put 2A
=================================================================================
National: ! 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak, TX
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 2A: * 46-08.25 2002 Lydia Bush, Leonard
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Wells, Kausion Cameron Yoe 40-09.25 12.42m 10
37-02.75 36-07.25 39-05.50 40-09.25 FOUL 39-01.75
2 Hildebrand, Rachel Salado 40-06.25 12.35m 8
39-03 38-07 39-05.50 40-06.25 38-06 40-05.50
3 Tuerck, Kacie Little River 39-11.00 12.16m 6
35-10.75 39-11 37-00 38-02 FOUL 38-11.75
4 Graham, Amber Cisco 38-01.50 11.62m 4
34-10.50 35-03.50 37-03.25 38-01.50 35-08.50 34-09
5 Williams, Julisa Woodville 37-08.75 11.49m 2
36-09.50 34-10.50 36-07.25 37-08.75 37-03.75 33-07.50
6 Kucera, Madison Edna 36-10.75 11.24m 1
30-10.75 36-00.25 36-10.75 34-06.75 35-02 35-02.75
7 Gresham, Shelby Garrison 36-08.50 11.18m
35-01 34-01.50 35-02 36-08.50 35-06.75 FOUL
8 Jasper, Jacky Aransas Pass 36-02.25 11.02m
32-09.75 33-02.50 35-01.50 33-09.25 36-02.25 35-07.75
9 Alarcon, Marissa Kermit 36-01.25 11.00m
33-03.50 34-09.75 36-00.25 34-02 31-01.50 36-01.25
Event 233 Girls Triple Jump 2A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 2A: * 41-08.25 2002 JimAnne Baker, Cisco
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Collier, Kenija Tatum 42-02.25* 1.3 12.85m 10
38-07.75(2.0) 42-02.25(1.3) PASS PASS PASS PASS
2 Bedrich, Lauren Rogers 37-08.00 0.8 11.48m 8
36-05.25(2.1) 37-08(0.8) 36-08.50(0.2) 35-10.50(0.2) 35-02.75(0.1) 37-02.50(-0.3)
3 Williams, Terralyn East Bernard 37-05.50 2.6 11.41m 6
37-05.50(2.6) 36-05.25(2.5) 35-06.50(+0.0) 34-08.25(0.3) FOUL(0.2) 33-00.75(-0.2)
4 Berry, Haily Post 37-02.50 2.2 11.34m 4
37-02.50(2.2) 36-01(1.3) FOUL(0.7) 35-08.25(0.9) 37-01(0.4) 36-01(0.4)
5 Gulley, Jamece Winona 37-01.75 0.4 11.32m 2
36-01(2.1) 35-08.75(0.9) 36-03.25(0.5) 36-02(0.6) 37-01.75(0.4) 36-11.50(-0.4)
6 Martinez, Molly Bishop 36-00.75 0.6 10.99m 1
35-11.25(1.7) 36-00.75(0.6) FOUL(1.0) 34-08.75(0.7) 35-09.25(0.4) 35-04.75(-0.4)
7 Stuart, Haley Gladewatr Sabine 35-04.50 0.5 10.78m
34-08(1.4) 35-01.50(0.8) 34-07.25(0.9) 35-04(0.9) 35-04.50(0.5) 34-03(-0.3)
8 Dodson, Jamie Cisco 35-01.00 0.8 10.69m
34-07(1.5) 35-01(0.8) 33-08.25(0.5) FOUL(1.1) 32-02.75(0.8) 34-06(-0.3)
9 Cooksey, Cabraile Red Oak Life 34-00.00 0.5 10.36m
FOUL(1.6) FOUL(1.1) 33-02(1.0) 33-08.25(0.1) 34-00(0.5) 33-10.75(+0.0)
Event 234 Boys Triple Jump 2A
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 2A: * 50-10.50 2007 Chris Carter, Hearne
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Wilson, Buck Commerce 47-10.75 1.2 14.59m 10
45-07.75(+0.0) 47-10.75(1.2) 47-07.50(0.3) PASS(-0.3) PASS(0.2) 46-00.75(0.3)
2 Nelson, Jordan Tatum 47-05.50 1.1 14.46m 8
47-05.50(1.1) 46-00.75(1.3) 44-00.50(0.5) 43-05.75(-0.5) 44-07.75(0.5) 43-05.25(0.3)
3 Steele, Devonte Marlin 46-11.25 0.8 14.30m 6
FOUL 46-11.25(0.8) 45-07(0.7) FOUL(-0.7) FOUL(-0.4) FOUL(0.5)
4 Larson, B. Danbury 45-03.00 1.1 13.79m 4
45-03(1.1) 43-04.50(0.3) 44-02.50(0.6) 43-00(+0.0) 42-11.75(0.4) FOUL(0.4)
5 Spirling, Vaughn Olton 44-11.75 0.6 13.70m 2
43-10(1.2) FOUL(0.5) 42-09.50(0.2) 44-11.75(0.6) 43-09.50(0.3) 43-00.75(0.1)
6 McDaniel, Quaylon Slaton 44-00.25 0.7 13.41m 1
43-11(1.1) FOUL(0.6) 44-00.25(0.7) FOUL(0.6) 43-08(+0.0) 43-00(0.2)
7 Cooper, Darion Kirbyville 43-03.50 0.4 13.19m
FOUL 42-11.25(0.6) 43-03.50(0.4) 43-00.75(0.8) 42-08.25(0.3) FOUL(-0.4)
8 Stanley, Jourden Marion 43-00.00 2.6 13.10m
43-00(2.6) 42-07.25(0.6) FOUL(0.3) FOUL(0.7) 42-06(0.1) FOUL(+0.0)
-- Irons, Marcus McGregor FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 401 Girls 3200 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks, CA
State: + 10:25.33 2006 Nichole Jones, Spring Westfield
Conf 4A: * 10:35.19 2012 Cali Roper, Willis
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Prickett, Jessica Burleson 10:26.91* 10 new 4A record
2 Boreman, Madie Leander Rouse 10:39.29 8
3 Chavez, Evelyn New Caney Porter 11:01.79 6
4 Innis, Brittany Cedar Park 11:04.84 4
5 Fritz, Jenny Dripping Springs 11:06.70 2
6 Ruhala, Katie Lucas Lovejoy 11:15.48 1
7 Spraggins, Fallon Hu Kingwood Park 11:41.27
8 DeWitt, Erika Canyon Randall 12:10.01
-- Rathjen, Natalie Dal Highlnd Park DNF
Event 402 Boys 3200 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 4A: * 9:07.60 2010 Will Antkowiak, Brenham
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lindberg, Michael Hu Kingwood Park 9:14.58 10
2 Teel, Ryan Friendswood 9:22.27 8
3 Hayden, Troy Whitehouse 9:25.13 6 ( .122 )
4 Abdi, Hassan Am Palo Duro 9:25.13 4 ( .128 )
5 Mulverhill, Chris Cedar Park 9:30.85 2
6 Blunt, Carter Frisco Herit 9:31.43 1
7 Rodriguez, Ivan EP Del Valle 9:47.21
8 Ryan, Jacob Boerne Champ 9:56.80
9 Castellano, Julian S.A. Edison 10:07.37
Event 403 Girls 4x100 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 4A: * 45.17 2008 Fort Worth Dunbar, Fort Worth Dunbar
Clark/Collier/Keeton/Jordan
School Finals Points
=======================================================================
1 Houston Wheatley 46.66 20
1) Howard, Ashely 2) Roberson, Daye Shon
3) Duncan, Alia 4) Roberson, Takyera
2 Little Elm 46.78 16
1) Ellis, Karissa 2) Brown, Marika
3) Giles, Ashlynn 4) Giles, Alexus
3 Humble Summer Creek 46.80 12
1) Daron, Danae 2) Henderson, Kee-myah
3) Mann, Meredith 4) Rideaux, Bryanah
4 Lancaster 46.90 8
1) Flores, Alexis 2) Berkhaulter, A'Driana
3) Rockwell, Taylor 4) Coby, Eboni
5 Texas City 47.15 4
1) Garcia, Asa 2) White, Carmen
3) Smith, Aerial 4) Smith, Melicha
6 Austin Johnson 47.92 2
1) Barlow, Toni 2) Broadnax, Dana
3) Ochoa, Jazmin 4) Wesley, Macahla
7 Crowley 47.95
1) Williams, Bria 2) Porter, Beanndra
3) Neal, Myeasha 4) Maroney, Bre
8 Fort Worth Southwest 48.33
1) Boyd, Hollie 2) Kashaka, Rahsheena
3) Braswell, Jada 4) Joiner, Dominique
9 Schertz Clemens 48.46
1) Bishop, Kerrigan 2) Turman, Genesis
3) Warren, Aliyah 4) South, Daria
Event 404 Boys 4x100 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Ft. Worth Wyatt, TX, Fort Worth Wyatt, TX
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
Conf 4A: * 39.95 2001 Houston Forest Brook, Houston Forest Brook
Ray/McCann/Lusk/Hodge
School Finals Points
=======================================================================
1 Texarkana 40.40 20
1) Crowell, Darrius 2) Walker, Treveon
3) Rachal, Carlos 4) Harris, Kevin
2 Fort Bend Marshall 40.80 16
1) Polley, William 2) Sheffield, Kendall
3) Jenkins, Brandon 4) Barre, Mark
3 Dallas Lincoln 40.83 12
1) Collins, Darius 2) Coleman, Thaddeus
3) Allen, Rodney 4) Porter, Emanuel
4 El Paso Burges 40.87 8
1) Jones, Kenny 2) Hamlin, Dartez
3) Jones, Aaron 4) Colbert, Nick
5 Beaumont Ozen 40.98 4
1) Johns, Xavier 2) Sellers, Kaylon
3) Ceaser, Ronnie 4) Brown, Tony
6 Corpus Christi Flour Bluff 41.08 2
1) Martin, Tommy 2) Dilworth, Andrew
3) Garza, Reggie 4) Pradia, J J
7 Fort Bend Ridge Point 41.11
1) Wesley, Blake 2) LeCounte, Jalen
3) Roman, Mark 4) Burrell, Cameron
8 San Antonio Highlands 41.55
1) Love, Roland 2) Ladson, Aaron
3) Middleton, Chris 4) Lott, Vernon
9 Fort Worth Wyatt 41.63
1) Adams, Javonte 2) Marshell, Ladell
3) Rosemond, T'Kelton 4) Musgrove, Ricky
Event 405 Girls 800 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak, CA
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 4A: * 2:09.82 2012 Meschelle Gills, Manvel
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rice, Arin Canyon 2:12.99 10
2 Hamilton, Mary Beth Dal Highlnd Park 2:13.34 8
3 Crank, Gabby Dal Highlnd Park 2:13.86 6
4 Santana, Kierstin Mont Bel Bar 2:14.09 4
5 Purtell, Jessica Georgetown 2:15.94 2
6 Ryan, Rana Northwest Nelson 2:15.98 1
7 McCall, Briana Huntsville 2:18.15
8 Buerk, Karina Gregory-Portland 2:18.85
9 Ramirez, Katherine Alice 2:19.75
Event 406 Boys 800 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 4A: * 1:49.41 1995 Derrick Small, Dickinson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Uhr, Robert Lockhart 1:54.61 10
2 Johnson, Michael San Elizario 1:54.95 8
3 Escapita, Gerardo EP Jefferson 1:55.29 6
4 Lopez, Ulisses Royse City 1:56.20 4
5 Tatum, Chris Hu Kingwood Park 1:56.52 2
6 Medrano, Darren Georgetown 1:57.53 1
7 Beacham, Caleb Tomball 1:58.46
8 Vasquez, Kaleb SA Brackenridge 1:58.66
9 Saucedo, Alec Red Oak 1:59.31
Event 407 Girls 100 Meter Hurdles 4A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 4A: * 13.51 2000 Ranysha Leblanc, Port Arthur Lincoln
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Hawn, Kiana Forney 13.99 1.3 10
2 Johnson, Victoria Mansfield Le 14.18 1.3 8
3 Hatton, Jaelin FB Marshall 14.34 1.3 6
4 Trought, Danielle Aledo 14.42 1.3 4
5 Lawrence, Lyric Saginaw 14.44 1.3 2
6 Scales, Autymn Brennan 14.55 1.3 1
7 Smith, Aerial Texas City 14.58 1.3
8 Gonzalez, Sami Creekview 14.93 1.3
9 Paellmann, Maike CC Ray 15.47 1.3
Event 408 Boys 110 Meter Hurdles 4A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 4A: * 13.44 2008 Brandon Tucker, Lewisville
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Brown, Tony Beaumont Ozen 13.40* 0.9 10
2 Sheffield, Kendall FB Marshall 13.85 0.9 8
3 Johnson, Isaiah Bryan Rudder 13.99 0.9 6
4 Tennon, Darien T. Tech 14.05 0.9 4
5 Hunter, Jaylen Denton Guyer 14.17 0.9 2
6 Jefferson, Jonathan SA Highlands 14.38 0.9 1
7 Fincher, Victor McKinney North 14.43 0.9
8 Nwangwu, Emeka Frisco Herit 14.62 0.9
9 Harris, James SA Brackenridge 14.66 0.9
Event 409 Girls 100 Meter Dash 4A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 4A: * 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Coby, Eboni Lancaster 11.84 0.7 10 ( .832 )
2 Brown, Marika Little Elm 11.84 0.7 8 ( .837 )
3 Leppin, Shelby Cedar Park 11.91 0.7 6
4 Berry, Jaynisha W. Hills 11.99 0.7 4
5 Smith, Melicha Texas City 12.01 0.7 2
6 Giles, Alexus Little Elm 12.11 0.7 1
7 Richardson, Deana Brennan 12.18 0.7
8 Hardy, Tramesha Sheldon King 12.22 0.7
-- Lyons, Candalyn Denton Guyer FS 0.7
Event 410 Boys 100 Meter Dash 4A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Conf 4A: * 10.15 2002 Brendan Christian, Austin Reagan
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Burrell, Cameron Fort Bend Ri 10.36 0.5 10
2 Brown, Tony Beaumont Ozen 10.53 0.5 8
3 Davis, Antwuan Bastrop 10.63 0.5 6
4 Tennon, Darien T. Tech 10.68 0.5 4
5 Champlin, Steven Medina Valley 10.75 0.5 2
6 Texada, Ranthony Frisco Cente 10.81 0.5 1
7 Lott, Vernon SA Highlands 10.82 0.5
8 Newsome, Ryan Aledo 10.83 0.5
9 Cannon, Kadarrius Mount Pleasant 10.86 0.5
Event 411 Girls 4x200 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 1:33.87 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Solomon/Lee/Woods/Solomon
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 4A: * 1:36.17 2008 Fort Worth Dunbar, Fort Worth Dunbar
Jordan/Clark/Collier/Miles
School Finals Points
=======================================================================
1 Lancaster 1:39.15 20
1) Berkhaulter, A'Driana 2) Rockwell, Taylor
3) Flores, Alexis 4) Coby, Eboni
2 Sheldon King 1:41.02 16
1) Carter, Kristina 2) Hardy, Trashauna
3) Dobbin, Brandi 4) Hardy, Tramesha
3 Huntsville 1:41.53 12
1) Houston, Desirae 2) Parker, Nia
3) Williams, Faith 4) Williams, Jasmine
4 Frisco Heritage 1:41.72 8
1) Tripp, Tori 2) Sloan, Khaila
3) Bostic, Courtney 4) Doggett, Krystal
5 Tyler 1:42.07 4
1) Gipson, Breuna 2) Lampkin, Christina
3) Jones, De'Shalyn 4) Vaughn, Tanisha
6 Crowley 1:42.73 2
1) Henry, Jahnice 2) Lewis, Jasmine
3) Porter, Beanndra 4) Maroney, Bre
7 Lubbock 1:43.10
1) Uchebo, Pamela 2) Slaughter, Lateria
3) Jefferson, Wuesi 4) Tennison, Dalmeshia
8 Corpus Christi Flour Bluff 1:44.03
1) Conway, Cayla 2) Poses, Breanna
3) Perez, Lanina 4) Richardson, Jasmine
9 Schertz Clemens 1:44.09
1) Bishop, Kerrigan 2) South, Daria
3) Warren, Aliyah 4) Turman, Genesis
Event 412 Boys 4x200 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft. Bend Hightower, TX, Fort Bend Hightowe
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 4A: * 1:24.89 2012 Lancaster, Lancaster
K Sowells, R Hinson, T White, D Mims
School Finals Points
=======================================================================
1 Humble Summer Creek 1:26.26 20
1) Hobley, Adrian 2) George, Aaron
3) Benford, Jared 4) Sharp, Aaron
2 Dallas Lincoln 1:26.29 16
1) Collins, Darius 2) Porter, Emanuel
3) Dixon, Tramaine 4) Coleman, Thaddeus
3 Fort Worth Southwest 1:26.80 12
1) Williams, Demondre 2) Porter, Demarcus
3) Luke, William 4) Rhodes, Robert
4 Fort Bend Marshall 1:26.97 8
1) Polley, William 2) Barre, Mark
3) Jenkins, Brandon 4) Jones, Jakori
5 Brenham 1:27.23 4
1) Homan, James 2) Cross, Jaquay
3) Patterson, Ernest 4) Wilson, Malik
6 Corpus Christi Flour Bluff 1:27.55 2
1) Mendoza, Ruben 2) Pradia, J J
3) Dilworth, Andrew 4) Martin, Tommy
7 Denton Guyer 1:27.62
1) Schilleci, John 2) Heard, Jerrod
3) Harris, Josh 4) Hunter, Jaylen
8 Leander 1:28.11
1) Quintana, Leo 2) Woodward, Caleb
3) Dawkins, Mikael 4) Smith, Tevin
-- Texarkana DQ zone violation
1) Crowell, Darrius 2) Rachal, Carlos
3) Walker, Treveon 4) Harris, Kevin
Event 413 Girls 400 Meter Dash 4A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, Morse, CA
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, CA Newman Smith
Conf 4A: * 52.40 2012 Courtney Okolo, CA Newman Smith
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Roberson, Daye Shon HO Wheatley 54.50 10
2 Wesley, Ambra Wylie 57.06 8
3 Rideaux, Bryanah Hmb Summer Creek 57.31 6
4 Spivey, Teona Willis 58.22 4
5 Covington, Kiana EP Hanks 58.23 2
6 Scoggins, Samantha Canyon Randall 58.41 1
7 Stone, Brianna Mansfield Le 58.75
8 McGill, Dominique CC Moody 58.99
9 Broadnax, Dana Austin Johnson 1:02.39
Event 414 Boys 400 Meter Dash 4A
=======================================================================
National: ! 45.25 1993 Calvin Harrison, Salinas N. Salinas, CA
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 4A: * 45.64 1991 Deon Minor, Paris
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Platt, Chris Willis 46.64 10
2 Champlin, Steven Medina Valley 46.92 8
3 Johnson, Anthony Hutto 47.91 6
4 Age, Eric Lancaster 48.25 4
5 Kerr, Joshua Rosenberg Lamar 48.29 2
6 Schulz, Cody MarbleFalls 48.68 1
7 Calderon, Daniel San Elizario 48.70
8 Anderson, Desmond Lancaster 48.75
9 Richardson, Chris Granbury 49.61
Event 415 Girls 300 Meter Hurdles 4A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, CA
State: + 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Conf 4A: * 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hawn, Kiana Forney 42.73 10
2 Amadu, Friddaus Hu Kingwood Park 42.87 8
3 Johnson, Victoria Mansfield Le 43.23 6
4 Wilson, Brook Pearland Daw 43.27 4
5 Gonzalez, Sami Creekview 43.60 2
6 Lawrence, Lyric Saginaw 44.36 1
7 Mills, Brittanie Crowley 44.78
8 Scales, Autymn Brennan 44.84
9 Lewis, Sarah MarbleFalls 47.34
Event 416 Boys 300 Meter Hurdles 4A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, CA
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Conf 4A: * 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tennon, Darien T. Tech 37.45 10
2 Sheffield, Kendall FB Marshall 37.50 8
3 Smith, JW Elgin 37.67 6
4 Hunter, Jaylen Denton Guyer 38.14 4
5 Moore, Garrett Mansfield Le 38.46 2
6 Smith, Lafiel Lancaster 38.51 1
7 Ley, Austin Boerne Champ 38.72
8 Bates, Keandre EP Burges 39.38
9 Hernandez, Paul SA Alamo Heights 40.31
Event 417 Girls 200 Meter Dash 4A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 4A: * 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Brown, Bealoved Beaumont Ozen 24.37 0.6 10
2 Mitchell, Shaniya Bay City 24.43 0.6 8 ( .426 )
3 Brown, Marika Little Elm 24.43 0.6 6 ( .430 )
4 Roberson, Takyera HO Wheatley 24.47 0.6 4
5 Wesley, Macahla Austin Johnson 24.48 0.6 2
6 Leppin, Shelby Cedar Park 24.75 0.6 1 ( .743 )
7 Berry, Jaynisha W. Hills 24.75 0.6 ( .750 )
8 Giles, Alexus Little Elm 25.03 0.6
9 Joiner, Dominique S'West 25.07 0.6
Event 418 Boys 200 Meter Dash 4A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 4A: * 20.32 2002 Brendan Christian, Austin Reagan
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Sharp, Aaron Hmb Summer Creek 21.19 0.5 10
2 Davis, Antwuan Bastrop 21.22 0.5 8
3 Rhodes, Robert S'West 21.41 0.5 6
4 Smith, Tevin Leander 21.51 0.5 4
5 Meander, Montrel Am Palo Duro 21.55 0.5 2
6 Harris, Kevin Texarkana 21.62 0.5 1
7 Lott, Vernon SA Highlands 21.88 0.5
8 Cannon, Kadarrius Mount Pleasant 21.98 0.5
9 Pradia, J J CC Flour Bluff 22.05 0.5
Event 419 Girls 1600 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 4:33.82 2008 Christine Babcock, Irvine Woodbridge, CA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 4A: * 4:54.16 2006 Betzy Jimenez, Hereford
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Boreman, Madie Leander Rouse 4:48.16* 10
2 Rice, Arin Canyon 4:49.08* 8
3 Cartwright, Abigail Dallas Adams 4:56.98 6
4 Prickett, Jessica Burleson 4:57.07 4
5 Rathjen, Natalie Dal Highlnd Park 5:01.14 2
6 Chavez, Evelyn New Caney Porter 5:05.46 1
7 Martinez, Krysta Edcouch-Elsa 5:08.95
8 McMillan, Caylon Forney 5:10.09
9 Spraggins, Fallon Hu Kingwood Park 5:20.14
Event 420 Boys 1600 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Kelin Oak
Conf 4A: * 4:06.14 1967 Robert Gonzales, Falfurrias
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lindberg, Michael Hu Kingwood Park 4:11.05 10
2 Teel, Ryan Friendswood 4:16.33 8
3 Robertson, Jared Canyon Randall 4:17.84 6
4 Rodriguez, Ivan EP Del Valle 4:17.86 4
5 Hayden, Troy Whitehouse 4:19.41 2
6 Blunt, Carter Frisco Herit 4:21.79 1
7 Mulverhill, Chris Cedar Park 4:23.30
8 Tankersley, Andrew Boerne Champ 4:23.55
9 Abdi, Hassan Am Palo Duro 4:30.61
Event 421 Girls 4x400 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Marshall
Wardsworth/Cross/Mitchell/ Cross
Conf 4A: * 3:40.41 2008 Lancaster, Lancaster
Mergerson/Miller/D. Hill/T. Hill
School Finals Points
=======================================================================
1 Lancaster 3:46.59 20
1) Berkhaulter, A'Driana 2) Rockwell, Taylor
3) Harris, Alicia 4) Flores, Alexis
2 Houston Wheatley 3:49.55 16
1) Roberson, Daye Shon 2) Gosby, Chanta
3) Duncan, Alia 4) Roberson, Takyera
3 Frisco Heritage 3:51.67 12
1) Bostic, Courtney 2) Doggett, Krystal
3) Williams, Shannon 4) Tripp, Tori
4 Humble Kingwood Park 3:55.04 8
1) Parker, Katelyn 2) Johnson, Brooke
3) Lewallen, Rebecca 4) Amadu, Friddaus
5 Canyon Randall 3:55.69 4
1) Johnston, Kameron 2) Dewey, Monica
3) Montgomery, Destiny 4) Scoggins, Samantha
6 El Paso Hanks 3:55.73 2
1) Armendariz, Jessica 2) Ozone, Linzee
3) Saenz, Alyssa 4) Covington, Kiana
7 Leander Rouse 3:56.78
1) Agbasoga, Allison 2) Boreman, Madie
3) Lentz, Abby 4) Franklin, Justine
8 Denton Guyer 3:57.37
1) Harris, Joyner 2) Lyons, Candalyn
3) Akinniyi, Ola 4) Bell, Leann
9 Schertz Clemens 4:04.19
1) Turman, Genesis 2) Bishop, Kerrigan
3) Warren, Aliyah 4) Sabsook, Tatyana
Event 422 Boys 4x400 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 4A: * 3:10.78 2003 Austin Reagan, Austin Reagan
Franks/Darby/Sterling/Williams
School Finals Points
=======================================================================
1 Humble Summer Creek 3:15.82 20
1) Washington, Sydney 2) Hubbard, Freddie
3) Lightener, Xiaver 4) Sharp, Aaron
2 Lancaster 3:15.92 16
1) Anderson, Desmond 2) Robinson, Anfernee
3) Waters, Sherman 4) Age, Eric
3 Texarkana 3:17.16 12
1) Crowell, Darrius 2) Cross, Kevin
3) Bunn, Keilon 4) Clayton, Jabore
4 Fort Bend Ridge Point 3:19.65 8
1) LeCounte, Jalen 2) Ford, Deante
3) Roman, Mark 4) Burrell, Cameron
5 Clint Horizon 3:21.02 4
1) Camacho, Erik 2) Holcombe, Marshall
3) Fresquez, Joseph 4) Soto, Hilario
6 Richmond Foster 3:21.05 2
1) Franz, Michael 2) Burrhus, Jack
3) Medina, Jonathan 4) Williams, Chance
7 San Antonio Brackenridge 3:24.97
1) May, Kenneth 2) Alcaraz, Rudy
3) Cruz, Treyvon 4) Richards, Ramon
8 Fort Worth Southwest 3:25.06
1) Porter, Demarcus 2) Rhodes, Robert
3) Hodges, Zack 4) Luke, William
-- Corpus Christi Ray DQ out of lane
1) Colunga, Branden 2) Brooks, Ben
3) Mosley, Marcus 4) Levingston, Kareem
Event 423 Girls Discus Throw 4A
=================================================================================
National: ! 190-03 2009 Anatasia Jelmini, Shafter, CA
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Conf 4A: * 163-06 2005 D'Andra Carter, Red Oak
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jones, Nekia Beaumont Ozen 149-09 45.64m 10
138-01 128-04 129-05 137-09 141-04 149-09
2 Teel, Haley Gregory-Portland 143-01 43.61m 8
138-10 136-09 FOUL FOUL 136-07 143-01
3 Scheetz, Heather EP Hanks 133-07 40.71m 6
130-07 133-07 122-10 132-01 125-03 FOUL
4 Garcia, Keilah VeteransMemorial 132-01 40.25m 4
123-04 125-04 132-01 FOUL FOUL FOUL
5 Ugwunze, Ijeoma McKinney North 127-03 38.78m 2
116-10 FOUL FOUL 123-02 115-07 127-03
6 Fatheree, Alexis Richmond Foster 126-08 38.60m 1
119-02 121-05 119-05 126-08 119-10 FOUL
7 Cannon, Jacquetta Lancaster 122-03 37.26m
FOUL 121-06 122-03 FOUL FOUL 111-04
8 Caswell, Taylor Wichita Fall 120-04 36.67m
115-07 93-07 120-04 115-02 112-04 FOUL
9 Gee, Hannah Frisco Herit 116-02 35.40m
FOUL 102-00 FOUL 109-05 107-08 116-02
Event 424 Boys Discus Throw 4A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 4A: * 200-09 1996 Adam Guthrie, Austin Reagan
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Aguilar, Joas N Richland H 179-01 54.58m 10
179-01 166-11 FOUL FOUL 178-07 172-10
2 Ford, Jon McKinney North 165-06 50.44m 8
165-06 163-04 164-06 FOUL 161-11 162-10
3 Barnes, J.W. Georgetown 160-07 48.94m 6
146-10 151-11 160-07 153-07 FOUL 151-08
4 Lee, Ramon Carrollton Smith 154-07 47.11m 4
FOUL 132-05 154-07 FOUL 121-05 147-04
5 Hines, Jayvion Hmb Summer Creek 152-05 46.45m 2
144-10 142-07 145-03 FOUL 152-05 143-01
6 Henderson, Marcellus Austin Crockett 150-07 45.89m 1
148-01 146-03 148-09 148-00 148-00 150-07
7 Baltazar, Rey MarbleFalls 149-11 45.69m
149-09 FOUL FOUL 139-10 FOUL 149-11
8 Leyva, Christopher EP Ysleta 147-04 44.90m
108-08 FOUL 143-04 FOUL 127-03 147-04
9 Dudley, Anthony EP Parkland 114-11 35.02m
FOUL FOUL 114-11 FOUL FOUL FOUL
Event 425 Girls High Jump 4A
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Conf 4A: * 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Peters, Elisha Azle 5-09.00 1.75m 10
2 Mitchell, Shaniya Bay City 5-06.00 1.67m 8 0 + 2 misses
3 Acy, Travicia Lindale 5-06.00 1.67m 6 X0 + 0 misses
4 Johnson, Courtney Schertz Clemens 5-06.00 1.67m 4 XO + 1 miss
5 Brannon, Dominique Beaumont Ozen 5-06.00 1.67m 2 XXO + 0 misses
6 Parks, Monique Nacogdoches 5-04.00 1.62m 1
7 Gallegos, Ariana Kyle Lehman 5-02.00 1.57m 0 + 0 misses
8 Petties, Fulani Whitehouse 5-02.00 1.57m 0 + 1 miss
9 Ervin, Diamond Waco 5-02.00 1.57m XX0 + 0 misses
Event 426 Boys High Jump 4A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 4A: * 7-01.50 1983 Ernie Mendez, Canyon
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Brittain, Logan Canyon Randall 6-08.00 2.03m 10
2 Malbrough, Landon Bmnt Central 6-07.00 2.00m 8 X0 + 0 misses
3 Lorimier, Jared Nederland 6-07.00 2.00m 6 X0 + 1 miss
4 Arnold, Khalil Mesquite Pot 6-06.00 1.98m 4
5 Merrill, Coleman Wolfforth Fr 6-04.00 1.93m 2
6 Tatum, Derrick Saginaw 6-02.00 1.87m 1 X0 + 0 misses
7 Jefferson, Jamal Brennan 6-02.00 1.87m X0 + 1 miss
8 Cooks, Devante Gregory-Portland 6-00.00 1.82m
-- Mallet, Dzifa Corsicana NH
Event 427 Girls Long Jump 4A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillian, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 4A: * 20-10.25 2000 Chandi Jones, Bay City
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Jones, Crystal W. Hills 19-03.50 3.1 5.88m 10
19-03.50(3.1) 16-03.25(1.6) 16-01(2.2) 16-07.50(2.1) 16-10.75(0.3) 17-10(2.1)
2 Roberson, Daye Shon HO Wheatley 18-11.25 0.4 5.77m 8
FOUL FOUL 18-08.50(1.0) 18-07.25(1.8) 18-11.25(0.4) FOUL(1.8)
3 Hawn, Kiana Forney 18-10.25 1.8 5.74m 6
17-01.25(3.5) 18-06.75(2.2) 18-10.25(1.8) 18-07.25(1.4) FOUL(1.2) FOUL(3.7)
4 Oliver, Briona Mansfield Su 18-00.25 NWI 5.49m 4
17-03.25(3.4) FOUL(1.7) 17-07.50(2.0) 16-11.75(0.3) FOUL(2.1) 18-00.25(-0.0)
5 Crockett, Shamaujae HO Stratfrd 17-09.00 1.9 5.41m 2
14-03.50(1.4) 16-07(1.4) 16-04.75(1.4) 17-08.25(1.8) FOUL(0.2) 17-09(1.9)
6 Berry, Jaynisha W. Hills 17-07.50 2.0 5.37m 1
FOUL(3.0) 17-03.50(1.5) 17-07.50(2.0) 16-05.25(0.8) 16-06.75(0.8) 16-11.50(1.0)
7 Beechum, Deja Leander Rouse 17-01.75 1.5 5.22m
15-04.25(1.9) 17-01.75(1.5) FOUL(0.5) FOUL(2.3) 16-08.50(1.5) 16-10.25(1.4)
8 Vela, Sydnei Alice 16-11.75 1.6 5.17m
FOUL(1.3) 16-11.75(1.6) 16-01.75(1.3) 16-01(-0.1) 16-09(1.4) 16-06(1.6)
-- Heuwitt, Hailey Pearland Daw FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 428 Boys Long Jump 4A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 4A: * 25-06 2001 Howard Jackson, Freeport Brazosport
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Jefferson, Andre Tyler 24-00.75 2.1 7.33m 10
23-11(2.2) 24-00.75(2.1) 23-11.25(-0.1) 23-06.25(1.6) FOUL(3.1) 24-00(2.0)
2 Burrell, Cameron Fort Bend Ri 23-10.50 2.6 7.27m 8
22-06.75(2.4) 23-03(0.5) 22-03.50(1.8) 22-04.25(1.5) 23-10.50(2.6) 23-10.25(2.9)
3 Brittain, Logan Canyon Randall 22-11.75 0.4 7.00m 6
22-06(0.7) 22-11.75(0.4) PASS PASS PASS PASS
4 Hodge, Xavier Dallas Carter 22-08.00 2.5 6.90m 4
18-06.75(2.0) 21-04.25(1.6) 22-08(2.5) 22-00.25(1.3) 22-02(1.1) 21-07.75(3.0)
5 Lopez, Erin Lubbock 22-04.75 1.4 6.82m 2
FOUL FOUL 22-04.75(1.4) 22-02.50(0.8) 22-04.25(1.4) FOUL(2.1)
6 Hogan, Greg Hmb Summer Creek 22-02.00 2.5 6.75m 1
20-09(1.3) 22-02(2.5) 21-11(2.5) 21-01.25(0.9) 22-00.25(2.6) FOUL(3.2)
7 Moritz, David Cedar Park 21-10.25 2.6 6.66m
20-02.75(2.6) 20-02.75(2.0) 21-01.75(1.8) 21-07.25(0.6) 19-08.50(1.4) 21-10.25(2.6)
8 Jones, Jakobi Beaumont Ozen 21-09.50 2.4 6.64m
20-00(2.3) 21-08.25(2.7) 21-09.50(2.4) 20-04.25(1.4) 19-10.25(1.4) 21-07(2.5)
9 Garza, Bobby S.A. McCollum 21-00.75 2.1 6.41m
20-06(1.8) 19-09.25(1.4) FOUL(1.4) 21-00.75(2.1) FOUL(2.7) 20-11.75(2.5)
Event 429 Girls Pole Vault 4A
=================================================================================
National: ! 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia Cath, LA
State: + 13-07 2007 Shade Weygandt, Mansfield
Conf 4A: * 13-03 2005 B.Parker/L.Taylor-2012, McKinney/FW Bosw
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Taylor, Lakan Fort Worth B 13-08.00+ 4.16m 10
2 Gray, Meagan Buda Hays 12-09.00 3.88m 8
3 Gunderson, Emily Mont Bel Bar 12-06.00 3.81m 5 XX0 + 1 miss
3 Hall, Sarah Azle 12-06.00 3.81m 5 XX0 + 1 miss
5 Sturm, Lauren Lucas Lovejoy 12-00.00 3.65m 2 0 + 0 misses
6 Moore, Morgan Canyon Randall 12-00.00 3.65m 1 X0 + 0 misses
7 Conway, Brittany Pinetree 11-06.00 3.50m
8 Casteel, Zoe OR LI CY Mau 11-00.00 3.35m
9 Pogue, Rebekah Buda Hays 10-06.00 3.20m
Event 430 Boys Pole Vault 4A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 4A: * 17-06.50 2000 Sage Thames, Wolfforth Frenship
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Larson, Garrett Brenham 15-06.00 4.72m 10 j/o win 15-6
2 Gilfillan, Noah Corsicana 15-06.00 4.72m 8 j/o loss 15-6
3 Hardy, Mason Nacogdoches 15-06.00 4.72m 6 X0 + 1 miss
4 Breaux, Dakota Pearland Daw 15-00.00 4.57m 2.33 X0 + 0 misses
4 McNeil, Parks Kerrville Tivy 15-00.00 4.57m 2.33 X0 + 0 misses
4 Antionio, Ruiz Tomball Memo 15-00.00 4.57m 2.33 X0 + 0 misses
7 Wood, Shea Aledo 15-00.00 4.57m XX0 + 0 misses
8 Padilla, Jose Edcouch-Elsa 15-00.00 4.57m XX0 + 3 misses
9 Saavedra, Wiley EP Hanks 14-00.00 4.26m
Event 431 Girls Shot Put 4A
=================================================================================
National: ! 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak, TX
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 4A: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Teel, Haley Gregory-Portland 48-03.25 14.71m 10
47-00.25 46-05.25 47-03.50 46-08.50 48-03.25 46-07.50
2 Jones, Nekia Beaumont Ozen 46-05.25 14.15m 8
43-00 45-01 FOUL 45-04.50 45-11.75 46-05.25
3 Linnear, Anease Frisco Herit 44-07.25 13.59m 6
FOUL 36-11 44-07.25 42-02 FOUL FOUL
4 Nlemchi, Tochi Waxahachie 41-10.75 12.76m 4
38-05.75 38-11.75 41-00.25 39-01 41-10.50 41-10.75
5 Miles, Leilyn Northwest Nelson 41-05.50 12.63m 2
41-05.50 37-02.75 37-03.75 FOUL FOUL 41-04.50
6 Scheetz, Heather EP Hanks 41-03.00 12.57m 1
39-11.25 41-03 39-06.25 38-06.50 40-05 40-11
7 Hanks, Kristine Huntsville 41-00.75 12.51m
36-00.50 36-07.75 36-10 40-09.25 41-00.75 FOUL
8 Onwukaife, Crystal Cedar Park 40-03.75 12.28m
35-02.75 38-01 40-03.75 36-11.25 37-03 38-07.50
9 Antwi, Myah Huntsville 39-03.25 11.96m
36-03.25 37-09 39-03.25 38-07.75 FOUL 38-05.25
Event 432 Boys Shot Put 4A
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 4A: * 66-11.50 2002 Lucas Mireles, Corpus Christi Calallen
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hughes, Ben Waco Univers 56-00.75 17.08m 10
51-09 54-00.50 56-00.75 54-11.25 53-02.75 54-04.25
2 Hayes, Cody Fort Worth E 55-11.50 17.05m 8
FOUL 54-00.25 55-11.50 53-10.75 54-10.75 FOUL
3 Hood, Adam Wolfforth Fr 53-02.00 16.20m 6
48-11 FOUL FOUL 53-02 FOUL FOUL
4 Hall, Patrick Seguin 52-04.75 15.97m 4
48-10.50 49-03 FOUL 52-04.75 52-04.75 50-10.25
5 Bisby, Devin Gregory-Portland 52-02.25 15.90m 2
45-02.75 47-08.75 50-01.75 44-06.75 51-00 52-02.25
6 Oubre, Mathew Dayton 51-01.50 15.58m 1
51-01.50 50-01.25 48-06.75 50-11.75 50-09.75 FOUL
7 Luke, Garrett Willis 50-06.00 15.39m
48-10.25 FOUL 47-09.50 50-06 FOUL 48-07.50
8 Bragg, Jacob Nacogdoches 49-09.00 15.16m
49-00 45-09 49-01.75 49-09 48-09.75 FOUL
9 Bibby, Benjamin Lewisville T 49-03.50 15.02m
47-11 49-03.50 FOUL 46-10.75 FOUL 48-09.50
Event 433 Girls Triple Jump 4A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 4A: * 42-08.25 2001 LaToya Phelps, Greenville
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Hearn, Mylana FB Marshall 40-08.50 2.4 12.40m 10
40-08.50(2.4) 40-08.25(3.0) 40-02.50(1.9) 40-03.50(1.8) 40-06.25(2.4) 40-00.50(2.2)
2 Crank, Gabby Dal Highlnd Park 39-06.50 2.3 12.05m 8
38-05.75(0.8) 38-08.50(2.1) 38-11.75(2.6) 37-10(2.1) FOUL(2.5) 39-06.50(2.3)
3 Walker, Taylor Waller 39-03.75 3.9 11.98m 6
37-11.50(1.4) 37-08.50(2.0) FOUL(1.8) 39-03.75(3.9) FOUL(2.0) 38-04.25(1.9)
4 Garcia, Asa Texas City 39-00.00 1.8 11.88m 4
39-00(1.8) 38-11.50(2.6) FOUL(2.2) 37-04.50(1.8) 33-06.75(0.6) FOUL(2.0)
5 Nwachukwu, Andrea Wylie 38-05.50 3.7 11.72m 2
FOUL(3.0) 32-10.25(1.8) 38-00.50(1.7) FOUL(2.2) 37-03(2.5) 38-05.50(3.7)
6 Amadi, Victoria Denton 38-01.00 0.8 11.60m 1
37-11.75(1.8) 38-01(0.8) 35-11.75(1.8) 34-10.75(2.4) 36-05.25(0.6) FOUL(2.4)
7 Porter, Beanndra Crowley 37-10.00 2.8 11.53m
FOUL(1.8) FOUL(2.4) 36-09.75(0.9) FOUL(2.2) 36-07.25(3.3) 37-10(2.8)
8 Ortiz, Melina Pt LavacaCalhoun 36-08.75 1.5 11.19m
36-08.75(1.5) FOUL(2.3) 34-11.25(1.8) 35-06.75(1.5) 35-09.25(1.1) 36-02.75(1.4)
9 Hardeman, Kamri Victoria East 35-06.75 4.4 10.83m
FOUL(1.3) FOUL(2.6) 34-02.25(3.1) 35-06.75(4.4) 35-03.75(3.9) 35-05.25(2.6)
Event 434 Boys Triple Jump 4A
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 4A: * 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Jones, Jakobi Beaumont Ozen 48-03.25 1.7 14.71m 10
48-02.75(1.2) 47-09(1.5) 48-01.25(0.8) 45-02.25(0.6) 48-03.25(1.7) 48-00.75(1.7)
2 Fawehinmi, Tobi Mansfield Su 47-04.50 1.5 14.43m 8
FOUL 47-04.50(1.5) 47-02(1.3) 45-04.75(1.3) 46-07(2.1) 47-03.50(0.8)
3 Bates, Keandre EP Burges 47-04.50 0.7 14.43m 6
46-06.25(1.5) 46-07.75(1.5) 46-06.50(2.7) 45-01.25(1.0) 46-10.25(2.3) 47-04.50(0.7)
4 Sellers, Kaylon Beaumont Ozen 46-09.00 2.2 14.24m 4
46-02(1.7) 45-03.50(1.3) 44-11.25(1.0) 45-02.75(2.1) 45-08.50(+0.0) 46-09(2.2)
5 Whiteside, James CC Miller 46-05.75 1.4 14.16m 2
45-02.25(1.5) 46-05.75(1.4) 45-02(2.4) 46-04.50(3.1) 45-04(2.3) 45-08(1.0)
6 Brefo, David Mansfield Su 46-04.25 1.1 14.12m 1
42-11(2.5) 46-01.75(2.5) 45-10.25(3.7) 45-04.75(0.5) 46-04.25(1.1) 45-05(2.0)
7 Whaley, Devwah Bmnt Central 46-00.50 0.8 14.03m
45-08(1.9) FOUL(2.6) 43-09.75(2.0) 45-01.75(2.2) 46-00.50(0.8) 44-10.25(1.0)
8 Jackson, Joshua Lake Dallas 45-03.75 1.1 13.81m
FOUL(1.3) 43-11.25(1.1) 45-03.75(1.1) 42-06.50(2.0) 45-00(2.0) 43-09.75(1.8)
9 Key, Da'Shawn Brennan 44-05.25 0.8 13.54m
42-10.75(0.9) 44-02.25(3.3) FOUL(1.8) 44-05.25(0.8) 43-05.25(2.9) FOUL(1.7)
Women - 1A-D1 - Team Rankings - 6 Events Scored
===============================================================================
1) New Deal 24 2) Hico 19
3) Panhandle 14 4) Junction 12
4) Albany 12 6) Clarendon 10
7) Windthorst 8 7) Valley View 8
7) Olney 8 7) Snook 8
11) Jewett Leon 7 12) Malakoff Cross Roads 6
12) Grapeland 6 12) Weimar 6
12) Harper 6 12) Zavalla 6
17) Ralls 4 17) Overton 4
17) Quanah 4 20) Lindsay 2
20) Yorktown 2 20) Mertzon Irion Co. 2
20) Hamlin 2 24) Ozona 1.50
24) Itasca 1.50 26) Somerville 1
26) Centerpoint 1 26) Wellington 1
Women - 2A - Team Rankings - 6 Events Scored
===============================================================================
1) Luling 18 2) Rogers 12
3) Omaha Pewitt 10 3) Poth 10
3) White Oak 10 3) Tatum 10
3) Cameron Yoe 10 8) Edna 9
9) Centerville 8 9) El Maton Tidehaven 8
9) Salado 8 12) Whitney 6
12) Little River Academy 6 12) Vanderbilt Industrial 6
12) Schulenburg 6 12) Sonora 6
12) East Bernard 6 18) Cisco 4
18) Comanche 4 18) Red Oak Life School 4
18) Post 4 18) George West 4
23) Winona 2 23) Woodville 2
23) Linden-Kildare 2 23) Edgewood 2
23) Tolar 2 23) Keene 2
29) Jefferson 1 29) Leonard 1
29) Goliad 1 29) Marion 1
29) Bishop 1
Women - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) HOUSTON WHEATLEY 58 1) Lancaster 58
3) Little Elm 31 4) Beaumont Ozen 30
5) Frisco Heritage 26 5) Forney 26
7) Dallas Highland Park 24 8) Gregory-Portland 18
8) Leander Rouse 18 8) Canyon 18
8) Humble Summer Creek 18 12) Humble Kingwood Park 16
12) Sheldon King 16 12) Fort Bend Marshall 16
12) Bay City 16 16) Azle 15
16) Fort Worth Western Hills 15 18) Burleson 14
18) Mansfield Legacy 14 20) HUNTSVILLE 12
21) El Paso Hanks 11 21) Cedar Park 11
23) Texas City 10 23) Fort Worth Boswell 10
23) WYLIE 10 26) Mont Belvieu Barbers Hill 9
27) Buda Hays 8 28) New Caney Porter 7
29) Dallas Adams 6 29) Canyon Randall 6
29) Lindale 6 29) WALLER 6
33) Mansfield Summit 4 33) Waxahachie 4
33) Mission Veterans Memorial 4 33) Schertz Clemens 4
33) Aledo 4 33) Austin Johnson 4
33) Tyler 4 33) Pearland Dawson 4
33) WILLIS 4 42) Northwest Nelson 3
42) Lucas Lovejoy 3 42) Saginaw 3
45) Carrollton Creekview 2 45) HOUSTON STRATFORD 2
45) GEORGETOWN 2 45) Dripping Springs 2
45) Crowley 2 45) MCKINNEY NORTH 2
51) Denton 1 51) Nacogdoches 1
51) Richmond Foster 1 51) Northside Brennan 1
Women - 1A-D2 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Gail Borden County 44 2) Calvert 42
3) Roby 32 4) Happy 30
5) Morgan 29 6) Lometa 26
7) Coolidge 25 8) Rotan 24
9) Garden City 20 10) Dime Box 18
10) Crowell 18 12) Follett 16
13) Roscoe Highland 14 13) Santa Anna 14
13) Sanderson 14 13) Cross Plains 14
13) Leakey 14 18) Blum 13.50
19) Frost 13 20) Moran 12
20) Knox City 12 20) Loop 12
20) Rochelle 12 20) Lenorah Grady 12
20) Saint Jo 12 26) Nordheim 10
26) Tilden McMullen Co. 10 26) Water Valley 10
26) Anton 10 30) Gorman 8
31) Groom 7 32) Balmorhea 6
32) Rocksprings 6 32) Zephyr 6
32) Savoy 6 36) Ropesville Ropes 4
36) Bryson 4 36) Douglass 4
36) Blanket 4 36) Spur 4
36) Aspermont 4 36) North Zulch 4
43) Evant 3 44) Aquilla 2
44) Silverton 2 44) Ira 2
44) Buckholts 2 44) Sierra Blanca 2
49) Fruitvale 1.50 50) Comstock 1
50) Turkey Valley 1 50) Lefors 1
50) Gilmer Union Hill 1 50) Round Top-Carmine 1
50) D'Hanis 1
Men - 1A-D1 - Team Rankings - 6 Events Scored
===============================================================================
1) Munday 34 2) Overton 20
3) Hale Center 18 4) Sudan 13
5) Valley View 12 5) Axtell 12
7) Panhandle 11 8) Bosqueville 10
9) Saratoga West Hardin 8 9) Harleton 8
11) Forsan 6 11) Shelbyville 6
11) Waco Meyer 6 14) Falls City 4
14) Holland 4 14) White Deer 4
17) Bartlett 2 17) Medina 2
17) Hico 2 20) Flatonia 1
20) Muenster 1 20) Wolfe City 1
20) Harper 1
Men - 2A - Team Rankings - 5 Events Scored
===============================================================================
1) Rosebud-Lott 16 1) East Bernard 16
3) Luling 11 4) Commerce 10
4) Salado 10 4) Wallis Brazos 10
4) Amarillo Highland Park 10 8) Tatum 8
8) Newton 8 8) Eustace 8
11) Van Vleck 6 11) Marlin 6
11) Universal City Randolph 6 14) Danbury 4
14) Muleshoe 4 14) San Antonio Cole 4
14) Franklin 4 14) Idalou 4
19) Bushland 2 19) Olton 2
19) Hooks 2 22) McGregor 1
22) Rice 1 22) Slaton 1
22) Callisburg 1
Men - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Humble Summer Creek 53 2) Fort Bend Marshall 40
3) Beaumont Ozen 36 4) TEXARKANA 33
5) Dallas Lincoln 28 6) Fort Bend Ridge Point 26
7) Humble Kingwood Park 22 7) Canyon Randall 22
9) Lancaster 21 10) Fort Worth Southwest 18
10) Fort Worth Trimble Tech 18 12) FRIENDSWOOD 16
13) Bastrop 14 13) Brenham 14
13) El Paso Burges 14 16) Castroville Medina Valley 10
16) Waco University 10 16) Tyler 10
16) WILLIS 10 16) Lockhart 10
16) N Richland Hills Birdville 10 22) Mansfield Summit 9
23) Fort Worth Eastern Hills 8 23) MCKINNEY NORTH 8
23) Wolfforth Frenship 8 23) San Elizario 8
23) Whitehouse 8 23) Beaumont Central 8
23) Corsicana 8 30) GEORGETOWN 7
31) Nacogdoches 6 31) NEDERLAND 6
31) Denton Guyer 6 31) Bryan Rudder 6
31) HUTTO 6 31) Amarillo Palo Duro 6
31) El Paso Jefferson 6 31) Elgin 6
39) ROYSE CITY 4 39) Leander 4
39) Corpus Christi Flour Bluff 4 39) Dallas Carter 4
39) Mesquite Poteet 4 39) Carrollton Smith 4
39) Clint Horizon 4 39) Seguin 4
39) El Paso Del Valle 4 48) Kerrville Tivy 2.33
48) Pearland Dawson 2.33 48) Tomball Memorial 2.33
51) Corpus Christi Miller 2 51) Gregory-Portland 2
51) Mansfield Legacy 2 51) Richmond Foster 2
51) Rosenberg Lamar Consolidat 2 51) Frisco Heritage 2
51) Lubbock 2 51) Cedar Park 2
59) Frisco Centennial 1 59) San Antonio Highlands 1
59) Austin Crockett 1 59) Saginaw 1
59) Marble Falls 1 59) Dayton 1
Men - 1A-D2 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Lenorah Grady 62 2) Throckmorton 48
3) Rocksprings 41 4) Ira 26
4) Blanket 26 4) Gail Borden County 26
7) Rotan 24 8) Paducah 22
9) Bronte 20 9) Spur 20
11) Rankin 18 12) Roscoe Highland 16
12) Sanderson 16 14) Cumby Miller Grove 14
14) Loop 14 14) Blackwell 14
17) New Home 12 17) Meadow 12
17) Paint Rock 12 20) Leveretts Chapel 11
21) Anton 10 21) Turkey Valley 10
21) Lamesa Klondike 10 21) Buckholts 10
25) Groom 8 25) Zephyr 8
25) Balmorhea 8 25) Lefors 8
25) Menard 8 25) Channing 8
25) Hartley 8 32) Milford 6
32) Guthrie 6 32) Roscoe 6
32) Knox City 6 32) Frost 6
32) Abbott 6 32) Aspermont 6
39) Rule 5 40) Fort Davis 4
41) Richland Springs 3 42) Moulton 2
42) Utopia 2 42) Garden City 2
42) Strawn 2 46) Lipan 1
46) Coolidge 1 46) Clyde Eula 1
46) Priddy 1 46) Bynum 1
46) Fayetteville 1 46) Eden 1
53) Sulphur Bluff 0.33 53) Jayton 0.33
53) Valentine 0.33
Licensed to University of Texas at Austin
HY-TEK's Meet Manager 5/11/2013 10:38 PM
UIL State Track & Field Meet
2013 Championships
Mike A. Myers Stadium - Austin,TX - 5/10/2013 to 5/11/2013
Results
Event 103 Girls 4x100 Meter Relay 1A-D1
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
C 1A-Div1: * 48.54 2011 Snook, Snook
Hoskins/Williams/Evans/Barnes
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Dallas Gateway 47.89* 20
1) Goodwin, Mykailah 2) Samuel, Jessica
3) Pearce, Alisha 4) Dockery, Breanna
2 Snook 49.30 16
1) Hoskins, Miya 2) Barnes, Deara
3) Howard, Chastity 4) Barnes, Shakera
3 Grapeland 49.47 12
1) Westbrook, Jayde 2) Scott, Paige
3) Smith, Kala 4) McCoy, Rosalind
4 Bremond 49.94 8
1) Kinney, Alexis 2) Paul, Rhyniesccea
3) Anderson, Shantel 4) Williams, Rickelle
5 Van Horn 49.95 4
1) Quintana, Alexandria 2) Gonzales, Leslie
3) Ramirez, Marina 4) Ramirez, Karina
6 Italy 50.04 2
1) Turner, Halee 2) Copeland, Kendra
3) Copeland, Ryisha 4) Johnson, Kortnei
7 Forsan 50.25
1) Daniel, Carlee 2) Roman, Madi
3) Hergert, Brittney 4) Haggard, Raegan
8 Shelbyville 50.68
1) Lathan, Tameria 2) Turner, Kadeshia
3) Cartwright, Adaisia 4) Lathan, Shameria
9 Shiner 51.02
1) Berger, Meloni 2) Hamilton, Emily
3) Gamez, Emily 4) Hunt, Laneshia
Event 104 Boys 4x100 Meter Relay 1A-D1
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Forth Worth Wyatt,TX, Fort Worth Wyatt, TX
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
C 1A-Div1: * 41.84 1991 Calvert, Calvert
Jernigan/Taylor/Grimes/Smith
School Finals Points
=======================================================================
1 Munday 42.05 20
1) Weaver, Garrett 2) Stinnett, Trey
3) Taylor, Roddrick 4) Paul, De'Metrius
2 San Augustine 42.43 16
1) Taylor, Ty'Aundra 2) Smith, Jarvis
3) Tanner, Bobby 4) Davis, Anwar
3 Dallas Gateway 42.64 12
1) Williams, Devonte 2) Cargil, Tavion
3) Johnson, Kelvin 4) Morgan, Tre'von
4 Lovelady 42.88 8
1) Williams, Emanual 2) Simmons, Alfred
3) Feild, Brady 4) Kelly, Justis
5 Alto 43.29 4
1) Shaw, Jyran 2) Mumphrey, JavieOntae
3) Berryman, David 4) Whitaker, Jacolby
6 Panhandle 43.30 2
1) Powers, Brody 2) Wood, Seth
3) Shadid, Patrick 4) Hall, Tyler
7 Forsan 43.52
1) Burchett, Trevor 2) Self, Kolby
3) Horton, Peter 4) Roman, Brendan
8 Medina 43.90
1) Ortiz, Jacob 2) Jenkins, Weston
3) Simon, Garrett 4) Jackson, Adrian
9 Thorndale 44.00
1) Miller, Price 2) Mays, Keon
3) Austin, Colton 4) Brooks, Darius
Event 105 Girls 800 Meter Run 1A-D1
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak,CA
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
C 1A-Div1: * 2:14.74 1993 Vicki Kocian, Moulton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gibbs, Lauren Lindsay 2:19.72 10
2 Bass, Chelsea Farwell 2:19.93 8
3 Stevenson, Mandy Hamlin 2:20.67 6
4 Abbey, Jaclyn Bracktvl Bracket 2:23.58 4
5 Warren, Kelsey Hico 2:23.93 2
6 Evans, Dessera Holland 2:26.30 1
7 Castro, Marisa Ralls 2:33.69
Event 106 Boys 800 Meter Run 1A-D1
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
C 1A-Div1: * 1:54.75 2012 William Roberts, Sanderson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rushing, Dallas Axtell 1:52.24* 10
2 Mays, Keon Thorndale 1:57.91 8
3 Calderon, Javier Plains 1:58.78 6
4 Spurgeon, Lloyd Simms-Bowie 2:00.07 4
5 Gonzales, Grayson Stratford 2:02.45 2
6 Sadberry, Auston DeLeon 2:03.88 1
7 Smith, Henry Haskell 2:07.46
8 Buchanan, Jamaal San Antonio 2:09.52
-- Johnson, Patrick Broaddus DNF
Event 107 Girls 100 Meter Hurdles 1A-D1
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
C 1A-Div1: * 14.19 2009 Amber Elkins, Gordon
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Norton, Kami Albany 14.33 1.6 10
2 Wood, Blake Hico 15.64 1.6 8
3 Lumpkins, Kaitlin Junction 15.89 1.6 6
4 White, Logan Harper 15.96 1.6 4
5 Edwards, Latavia San Augustin 16.03 1.6 2
6 Turner, Halee Italy 16.39 1.6 1
7 Westbrook, Jayde Grapeland 16.43 1.6
8 Sawyer, Ashton Sudan 16.74 1.6
9 Shadle, Jentry Clarendon 16.94 1.6
Event 108 Boys 110 Meter Hurdles 1A-D1
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
C 1A-Div1: * 14.14 2000 Tyron McKinney, Spur
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Morris, Kolten Farwell 14.56 3.4 10
2 Htizfeld, Cade Hico 14.89 3.4 8
3 Williams, Walker Wellington 15.02 3.4 6
4 Vesely, Clay Ganado 15.53 3.4 4
5 Flye, Warren Haskell 15.54 3.4 2
6 Hampton, Austin Goldthwaite 15.64 3.4 1
7 Cabral, Hunter Pineland Wes 15.95 3.4
8 Newton, Lucas Harleton 15.97 3.4
9 Franke, Derek Yorktown 16.32 3.4
Event 109 Girls 100 Meter Dash 1A-D1
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
C 1A-Div1: * 11.90 1997 LaKesha Robertson, San Antonio Lackland
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Johnson, Kortnei Italy 11.52 3.6 10
2 Caraway, Jakelia Timpson 12.28 3.6 8
3 Hunt, Laneshia Shiner 12.37 3.6 6
4 Ramos, Tanae Lockney 12.38 3.6 4
5 Ortiz, Lauren Medina 12.45 3.6 2
6 Bonner, Raven Detroit 12.46 3.6 1
7 Noble, Nicolette Colmesneil 12.68 3.6
8 Lee, Ginnie San Angelo Tlc A 12.69 3.6
9 McCoy, Rosalind Grapeland 12.70 3.6
Event 110 Boys 100 Meter Dash 1A-D1
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
C 1A-Div1: * 10.34 1985 Stanley Kerr, Snook
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Morgan, Tre'von Dallas Gateway 10.77 2.7 10
2 Davis, Anwar San Augustin 10.84 2.7 8 ( .831 )
3 Simmons, Alfred Lovelady 10.84 2.7 6 ( .836 )
4 Williams, Austin Quanah 10.87 2.7 4
5 Totten, Matthew Evadale 11.00 2.7 2
6 Jackson, Adrian Medina 11.05 2.7 1
7 Simon, Garrett Medina 11.07 2.7
8 Burchett, Trevor Forsan 11.08 2.7
9 Weaver, Pietro Electra 11.17 2.7
Event 111 Girls 4x200 Meter Relay 1A-D1
=======================================================================
National: ! 1:33.87 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Solomon/Lee/Woods/Solomon
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
C 1A-Div1: * 1:42.80 2012 Snook, Snook
M Hoskins, B Williams, C Howard, S Barnes
School Finals Points
=======================================================================
1 Dallas Gateway 1:41.99* 20
1) Goodwin, Mykailah 2) Samuel, Jessica
3) Pearce, Alisha 4) Dockery, Breanna
2 Panhandle 1:45.61 16
1) Rusk, Tess 2) Molnar, Jordan
3) Bonner, Aisia 4) Cates, Kenzy
3 Grapeland 1:45.85 12
1) McCoy, Rosalind 2) Smith, Kala
3) Westbrook, Jayde 4) Scott, Paige
4 Falls City 1:46.01 8
1) Kotara, Kayla 2) Dzuik, Taylor
3) Moy, Shaw 4) Blocker, Haleigh
5 Van Horn 1:46.37 4
1) Quintana, Alexandria 2) Gonzales, Leslie
3) Ramirez, Marina 4) Ramirez, Karina
6 Seymour 1:46.42 2
1) Siegert, Macey 2) Barrington, Audrey
3) Slaggle, Maggie 4) Baldwin, Parker
7 Farwell 1:47.02
1) Mora, Alexa 2) Kirkland, Jenna
3) Bass, Chelsea 4) Carpenter, Katy
8 Kerens 1:47.61
1) Kelly, Marqueshia 2) Lindsey, Kiara
3) Armant, Emmanuella 4) Wells, Breanna
9 Snook 1:49.02
1) Hoskins, Miya 2) Barnes, Deara
3) Howard, Chastity 4) Barnes, Shakera
Event 112 Boys 4x200 Meter Relay 1A-D1
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft. Bend Hightower, TX, Ft.Bend Hightowr,T
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
C 1A-Div1: * 1:28.38 2011 Collinsville, Collinsville
Byrom/Ragsdale/Roberts/Carney
School Finals Points
=======================================================================
1 Stamford 1:28.62 20
1) Wimberly, Bo 2) Hutchinson, Hagen
3) Llewellyn, Isaiah 4) Washington, James
2 San Augustine 1:29.46 16
1) Taylor, Ty'Aundra 2) Smith, Jarvis
3) Tanner, Bobby 4) Davis, Anwar
3 Mart 1:29.69 12
1) Daniels, Bernard 2) Jack, Nathaniel
3) Thomas, De'Nerian 4) Bryant, Quentin
4 Dallas Gateway 1:30.64 8
1) Williams, Devonte 2) Garcia, Mark
3) Johnson, Kelvin 4) Morgan, Tre'von
5 Sundown 1:31.02 4
1) Morgan, Landon 2) Hinson, Chance
3) Torrez, Edward 4) Sanchez, Maurice
6 Chilton 1:31.12 2
1) Graves, DeVante 2) Young, Javarius
3) Alston, Norvel 4) Landrum, Kyondris
7 New Deal 1:31.24
1) Hernandez, Xavier 2) Roman, Sebastian
3) Vega, Joshua 4) Jackson, Demetrius
8 Mason 1:31.36
1) Schmidt, Rio 2) Wood, Cody
3) Castillo, Miguel 4) Chanriang, Hasanai
9 Burton 1:34.27
1) Gantt, Joshua 2) Huffer, Luke
3) Mathis, Juwan 4) Brown, Louis
Event 113 Girls 400 Meter Dash 1A-D1
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse, CA
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
C 1A-Div1: * 53.84 1993 Tarviant Campbell, Detroit
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Barnes, Shakera Snook 56.72 10
2 Wilson, Hayley Goldthwaite 58.06 8
3 Garcia, Cynthia Ozona 59.16 6
4 Landrum, Tedavon Chilton 59.37 4
5 Brown, Chloe Joaquin 59.52 2
6 Elder, Anna Pettus 1:00.50 1
7 Davis, Macy Wellington 1:00.58
8 Wood, Stormy Panhandle 1:01.79
9 Shead, Melissa Dallas Gateway 1:03.41
Event 114 Boys 400 Meter Dash 1A-D1
=======================================================================
National: ! 45.25 1993 Calvin Harrison, Salinas N.Salinas, CA
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
C 1A-Div1: * 47.49 2001 Albert Booker, Trent
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Messer, Dominique Milano 48.92 10
2 Jones, Evel Shiner 49.00 8
3 Bumguardner, Jake Albany 49.17 6
4 Swierc, Joseph Falls City 49.91 4
5 Markey, Garrett Haskell 50.57 2
6 Reese, Kaleb Ralls 50.60 1
7 Stringer, Corey Evadale 52.62
8 Saucedo, Garrett Axtell 52.70
-- Gilbreath, Terry Wellington DQ
Event 115 Girls 300 Meter Hurdles 1A-D1
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, CA
State: + 40.96 2008 Domique Flemings, Saginaw
C 1A-Div1: * 43.80 2000 Brandi Richey, Cross Plains
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Norton, Kami Albany 43.71* 10
2 Brashears, Samantha Cushing 46.62 8
3 Walterscheid, Amber Muenster 47.07 6
4 Wood, Blake Hico 47.19 4
5 Fangman, Catie Vega 47.60 2
6 Reid, Taylor Harper 48.06 1
7 Warren, Courtney Dawson 48.32
8 Berger, Meloni Shiner 49.34
9 Richardson, Erin Wellington 50.26
Event 116 Boys 300 Meter Hurdles 1A-D1
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, CA
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
C 1A-Div1: * 37.44 1983 Barry Johnson, Amherst
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Paul, De'Metrius Munday 37.78 10
2 Morris, Kolten Farwell 40.03 8
3 Berryman, David Alto 40.11 6
4 Johnson, Barry Sudan 40.84 4
5 Hampton, Austin Goldthwaite 40.92 2
6 Metting, Dustin Yorktown 41.16 1
7 Chanriang, Hasanai Mason 41.38
8 Newton, Lucas Harleton 41.83
9 Bird, Austin Lindsay 41.97
Event 117 Girls 200 Meter Dash 1A-D1
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
C 1A-Div1: * 24.34 1981 Susan Bean, Miami
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Johnson, Kortnei Italy 23.94* 1.5 10
2 Dockery, Breanna Dallas Gateway 24.62 1.5 8
3 Molnar, Jordan Panhandle 24.77 1.5 6
4 Menton, Jordan New Deal 25.47 1.5 4
5 Ortiz, Lauren Medina 25.75 1.5 2
6 Bonner, Raven Detroit 26.24 1.5 1
7 Edwards, Courtney Tenaha 26.42 1.5
8 Riley, Rachel Holland 26.63 1.5
9 Gooden, Kaymee Mart 26.65 1.5
Event 118 Boys 200 Meter Dash 1A-D1
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
C 1A-Div1: * 20.64 1985 Stanley Kerr, Snook
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Washington, James Stamford 21.49 2.9 10
2 Wells, Payton Weimar 21.81 2.9 8
3 Simmons, Alfred Lovelady 21.82 2.9 6
4 Williams, Austin Quanah 22.04 2.9 4
5 Totten, Matthew Evadale 22.34 2.9 2
6 Weaver, Pietro Electra 22.50 2.9 1
7 Hutchinson, Hagen Stamford 22.81 2.9
8 Wood, Seth Panhandle 22.86 2.9
Event 119 Girls 1600 Meter Run 1A-D1
=======================================================================
National: ! 4:33.82 2008 Christine Babcock, Irvine Woodbridge, CA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
C 1A-Div1: * 5:04.75 2011 Kelsey Hermes, Lindsay
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gibbs, Lauren Lindsay 5:20.39 10
2 Hillman, Sarah Jewett Leon 5:21.44 8
3 Shelton, Audrey Clarendon 5:21.63 6
4 Jalomo, Olivia Quanah 5:24.18 4
5 Calhoun, Kayley Valley View 5:28.63 2
6 Padilla, Abril Van Horn 5:36.23 1
7 Abbey, Jaclyn Bracktvl Bracket 5:40.10
8 Inmon, Kayla Harper 5:40.51
Event 120 Boys 1600 Meter Run 1A-D1
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
C 1A-Div1: * 4:13.84 1975 Ricardo Marquez, Sanderson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dominguez, Gonzo Valley View 4:40.79 10
2 Davidson, Micah Valley View 4:41.42 8
3 Wing, Samuel Ralls 4:42.40 6
4 Seabolt, Jacob Louise 4:44.91 4
5 Montanez, Moises Bartlett 4:48.55 2
6 Cunningham, Zach Honey Grove 4:49.61 1
7 Rocha, Abel Bovina 4:51.13
8 Allen, Marcus Big Sandy 4:57.17
9 Glenn, Stephen Grapeland 5:17.37
Event 121 Girls 4x400 Meter Relay 1A-D1
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Marshall
Wardsworth/Cross/Mitchell/Cross
C 1A-Div1: * 4:00.24 1975 Welch Dawson, Welch Dawson
Cardona/Lopez/Hayes/Cardona
School Finals Points
=======================================================================
1 Falls City 4:01.16 20
1) Kotara, Kayla 2) Cheatham, Kaelan
3) Moy, Shaw 4) Blocker, Haleigh
2 Goldthwaite 4:01.54 16
1) Balencia, Cecelia 2) Ilgenfritz, Abby
3) Padgett, Jayci 4) Wilson, Hayley
3 Seymour 4:03.91 12
1) Siegert, Macey 2) Slaggle, Maggie
3) Haynes, Ryley 4) Baldwin, Parker
4 Panhandle 4:04.54 8
1) Rusk, Tess 2) Cates, Kenzy
3) Wood, Stormy 4) Molnar, Jordan
5 Farwell 4:05.76 4
1) Mora, Alexa 2) Carpenter, Katy
3) Kirkland, Jenna 4) Bass, Chelsea
6 Harper 4:06.56 2
1) Collins, Sydney 2) Reid, Payton
3) Myers, Megan 4) Reid, Taylor
7 Hico 4:07.08
1) Lehman, Summer 2) Gephart, Michaela
3) Wood, Blake 4) Warren, Kelsey
8 Chilton 4:08.20
1) Galvan, Angela 2) Peel, Eddricka
3) Andrade, Christina 4) Landrum, Tedavon
9 Jewett Leon 4:11.42
1) Sigford, Morgan 2) Hastings, Brooke
3) Badall, Kailah 4) Hastings, Shay
Event 122 Boys 4x400 Meter Relay 1A-D1
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
C 1A-Div1: * 3:18.14 1988 Munday, Munday
Collier/Collier/Thompson/Stinnett
School Finals Points
=======================================================================
1 Munday 3:20.01 20
1) Taylor, Roddrick 2) Stinnett, Trey
3) Weaver, Garrett 4) Paul, De'Metrius
2 Panhandle 3:23.99 16
1) Shadid, Patrick 2) Wood, Seth
3) Lamberson, Logan 4) Hall, Tyler
3 Wellington 3:24.32 12
1) Jantes, Miguel 2) Ortiz, Geraldo
3) Davis, Johnny 4) Gilbreath, Terry
4 Axtell 3:24.51 8
1) Saucedo, Garrett 2) Even, Brandon
3) Mitchell, Reggie 4) Rushing, Dallas
5 Albany 3:25.15 4
1) Pleasant, Ryan 2) Masters, Caleb
3) Kelly, Lewis 4) Bumguardner, Jake
6 Sudan 3:25.25 2
1) Johnson, Barry 2) Vanderlei, Jelmer
3) Harper, Reece 4) Fisher, Dayton
7 Falls City 3:25.70
1) Lyssy, Phillip 2) Soto, Cameron
3) Stulting, Matthew 4) Swierc, Joseph
8 Chilton 3:26.07
1) Landrum, Kyondris 2) Young, Javarius
3) McKee, Zarius 4) Alston, Norvel
9 Mason 3:26.90
1) Castillo, Miguel 2) Chanriang, Hasanai
3) Wood, Cody 4) Silguero, Raul
Event 133 Girls Triple Jump 1A-D1
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
C 1A-Div1: * 40-10.50 2001 Shametra Boykins, Karnack
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Menton, Jordan New Deal 38-03.00 1.2 11.65m 10
37-09(1.3) 38-03(1.2) 38-02(2.1) 37-06.75(2.0) 36-04.50(1.7) 37-07(1.0)
2 Garcia, Haleigh Three Rivers 36-08.50 2.5 11.18m 8
34-07(1.8) 34-11.50(1.5) 35-07(1.1) 35-09.75(2.4) 36-08.50(2.5) 35-07.50(2.0)
3 Lee, Ginnie San Angelo Tlc A 35-08.50 1.0 10.88m 6
FOUL(2.4) 34-00.75(1.0) 35-01.75(1.2) 34-10.75(1.6) 35-08.50(1.0) 35-02.25(2.0)
4 Westbrook, Jayde Grapeland 35-03.75 1.5 10.76m 4
FOUL 34-11(1.7) 35-03.75(1.5) 34-01.50(1.8) 34-09.25(2.4) 34-10.50(1.1)
5 Walterscheid, Amber Muenster 34-11.50 1.1 10.65m 2
32-08.25(2.1) 33-03.25(1.5) 33-06(2.1) 33-08.75(2.0) 34-11.50(1.1) FOUL(2.1)
6 Hudson, Courtney Axtell 34-10.00 3.6 10.61m 1
FOUL 34-10(3.6) 34-09.25(1.4) 33-09.75(1.6) FOUL(1.9) 34-08.25(2.0)
7 Bufkin, Tatum Munday 34-07.00 1.8 10.54m
34-07(1.8) 34-04(1.3) 34-03.75(1.1) 34-01(1.6) 33-09.50(1.7) 34-00(1.8)
8 Turner, Halee Italy 33-10.00 0.8 10.31m
FOUL(2.0) 32-07.75(1.0) 33-04.50(1.4) FOUL(1.0) 33-10(0.8) 33-04.75(2.0)
9 Evans, Dessera Holland 33-08.75 1.6 10.28m
32-03.25(2.1) 32-01(1.0) 33-08.75(1.6) FOUL(1.3) 32-09.25(2.0) 33-00.75(1.4)
Event 134 Boys Triple Jump 1A-D1
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
C 1A-Div1: * 49-07.25 2000 Jason Powell, Rotan
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Messer, Dominique Milano 46-02.75 1.3 14.09m 10
44-07.75(1.6) 45-11.50(0.5) FOUL(2.4) 46-02.75(1.3) 44-04.50(2.0) PASS
2 Washington, James Stamford 45-10.00 1.4 13.97m 8
43-02.75(2.4) 43-01.50(1.6) 45-05.50(1.5) 45-10(1.4) 43-11.75(3.2) 44-06.75(1.2)
3 Fisher, Dayton Sudan 44-11.75 3.8 13.70m 6
44-11.75(3.8) 44-02.75(2.3) 44-11(1.7) 44-00.75(1.6) 44-08.50(1.3) 44-07.50(1.3)
4 Jones, Evel Shiner 44-10.25 3.2 13.67m 4
43-00(2.7) 42-03.25(1.4) 44-09.50(0.6) 43-02.75(3.3) 44-10.25(3.2) 44-01(1.0)
5 Thompson, Trealan Overton 44-10.25 2.2 13.67m 2
FOUL 44-10.25(2.2) 44-00.75(2.4) FOUL FOUL FOUL
6 Stinnett, Trey Munday 44-09.75 0.7 13.65m 1
44-03.50(2.0) FOUL 44-09.75(0.7) 43-11(1.5) 43-09.50(2.4) 43-03.25(1.4)
7 Poindexter, Dearius Hale Center 44-04.75 3.4 13.53m
FOUL 44-04.75(3.4) FOUL(2.0) FOUL(1.5) 44-03.25(2.4) FOUL(2.0)
-- Tanner, Bobby San Augustin FOUL
FOUL FOUL FOUL PASS PASS PASS
Event 203 Girls 4x100 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 2A: * 47.54 2012 Tatum, Tatum
A Bell, T Lewis, K Collier, K Turner
School Finals Points
=======================================================================
1 Tatum 47.80 20
1) Bell, Alexis 2) Simpson, Ro'neshia
3) Collier, Kenija 4) Turner, Kiana
2 Goliad 47.85 16
1) Zamzow, Ashtin 2) Zamzow, Avery
3) Ellis, Demari 4) Perry, Alexius
3 Rosebud-Lott 48.06 12
1) Lucas, Roxanne 2) Taylor, Teandira
3) Perez, Raquel 4) Taylor, Keandria
4 Omaha Pewitt 48.91 8
1) Williams, Mikayla 2) Anderson, Haley
3) Malone, LaKeithia 4) Knox, Chadnee
5 San Antonio Cole 49.21 4
1) Fredregill, Mariah 2) Gomez, Jalen
3) Douglas, Jamie 4) Brinson, Jasmine
6 Salado 49.52 2
1) Colvin, Molly 2) Sebek, Jaylee
3) Hill, Morgan 4) Atwood, Taylor
7 Sonora 49.84
1) Friess, Macie 2) Nolen, Abby
3) Sanchez, Jacinda 4) Nolen, Avery
8 Tulia 49.92
1) Young, Ashley 2) Powell, Mariah
3) Rodriguez, Sara 4) Hicks, Markeyla
9 Jefferson 52.03
1) Roberson, Tyler 2) Holt, Taishia
3) Jones, Alexis 4) Carr, Destiny
Event 204 Boys 4x100 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Ft.Worth Wyatt, TX, Fort Worth Wyatt, TX
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, TX, Fort Worth Wyatt, TX
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
Conf 2A: * 41.13 2006 Kerens, Kerens
Mitchell/Jefferson/Gooden/Cumby
School Finals Points
=======================================================================
1 Newton 41.70 20
1) Dean, Dale 2) Stewart, Romando
3) Foster, Calum 4) Shorter, Kevin
2 Jefferson 41.81 16
1) Caldwell, Kaevaughn 2) Smith, Chris
3) Whitaker, Terrence 4) Williams, Deion
3 Rosebud-Lott 42.04 12
1) Roberson, Juwon 2) Salazar, Tyler
3) Johnson, Artis 4) Moore, Andrew
4 Karnes City 42.17 8
1) Vaughan, Philip 2) Kinney, Paul
3) Lyons, Dontrell 4) Glenn, Kenneth
5 Arp 42.71 4
1) Potts, Mike 2) Hawkins, John
3) Tucker, Trevin 4) Johnson, Marcolas
6 Pilot Point 42.76 2
1) Bailey, DeCoven 2) Juarez, Jason
3) Trinklein, Austin 4) Dietz, Ian
7 Altair Rice 43.22
1) Johnson, Jordan 2) Hodge, J'Marcus
3) Nicholas, Todd 4) Rice, Rodney
8 Sonora 43.68
1) Dutton, Will 2) Martinez, Scott
3) Castillo, Brett 4) Pennington, Gunter
9 Sanford-Fritch 43.80
1) Brom, Cody 2) Reynolds, Andrew
3) Henry, Trey 4) Hansen, Darrell
Event 205 Girls 800 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak, CA
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 2A: * 2:13.06 1996 Desi Hudson, Albany
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dunlap, Ann Marie Crawford 2:18.83 10
2 Williams, Savannah Alvord 2:21.43 8
3 Schroder, Aundera Bushland 2:22.41 6
4 McClain, Allissa Gladewatr Sabine 2:24.53 4
5 Nance, Brett Blanco 2:26.06 2
6 Younger, Haley Millsap 2:27.21 1
7 Munos, Nancy Abernathy 2:27.86
8 Driewer, Tara Marion 2:28.77
9 Parker, Paige Edgewood 2:44.24
Event 206 Boys 800 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 2A: * 1:49.34 1993 Jeremy Stallings, Stanton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hammond, Cody Warren 1:56.35 10
2 Garza, Daniel East Bernard 1:56.71 8
3 Baca, Frank Muleshoe 1:56.84 6
4 Belmares, Noe Altair Rice 1:57.69 4
5 Hemphill, Trevor Lone Oak 1:57.72 2
6 Moody, Olin Crawford 1:58.34 1
7 Barnes, Justice Boys Ranch 1:58.43
8 Pereria, Robert Salado 1:59.57
9 Bostick, Blake Eddy Brucevi 2:00.96
Event 207 Girls 100 Meter Hurdles 2A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 2A: * 14.16 2000 Fallon Carter, Olney
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Bedrich, Lauren Rogers 13.84* -0.1 10
2 Morgan, Andi Sunnyvale 14.85 -0.1 8 ( .842 )
3 Williams, Terralyn East Bernard 14.85 -0.1 6 ( .847 )
4 Brown, Sarah Comfort 15.38 -0.1 4
5 Swindell, Nocona Breckenridge 15.42 -0.1 2
6 Johnson, Shan Daingerfield 15.93 -0.1 1
7 Holifield, Loren Wall 15.93 -0.1
8 Som, Christina Gladewatr Sabine 15.94 -0.1
9 Lea, Rachel Salado 16.37 -0.1
Event 208 Boys 110 Meter Hurdles 2A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 2A: * 13.69 2007 Darnius Moore, Tatum
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Kennedy, Hagen Sonora 14.57 2.0 10
2 Shans-Sheppard, Jaylen Tatum 14.63 2.0 8
3 Haines, Ryan Howe 14.73 2.0 6
4 Houston, Jimmie Hooks 14.77 2.0 4
5 Sullivan, John Ryan Olton 14.80 2.0 2
6 Blackwood, Ismael East Bernard 15.12 2.0 1
7 Chadbourne, Colton Winona 15.21 2.0
8 Minter, Jordan Wallis Brazos 15.47 2.0
9 Thomes, Ben Grandview 16.28 2.0
Event 209 Girls 100 Meter Dash 2A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 2A: * 11.62 2000 Tiffany Green, Hamlin
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Taylor, Keandria Rosebud-Lott 11.98 2.8 10
2 McKnight, Caitlin Crockett 12.03 2.8 8
3 Ellison, Re'Jana Hearne 12.07 2.8 6
4 Brewer, Kayla Centerville 12.24 2.8 4
5 Jackson, Lyric Grandview 12.32 2.8 2
6 Brown, Sarah Comfort 12.45 2.8 1
7 Coleman, LaQuishea Breckenridge 12.53 2.8 ( .521 )
8 Mayes, Marissa Anahuac 12.53 2.8 ( .525 )
9 Hemphill, Shirley Colorado City 12.79 2.8
Event 210 Boys 100 Meter Dash 2A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Conf 2A: * 10.44 1994 Toya Jones, Refugio
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Williams, Deion Jefferson 10.85 1.7 10
2 Foulks, Shawn Red Oak Life 10.87 1.7 8
3 Sanders, Devon Clarksville 10.92 1.7 6
4 Slanina, Ty East Bernard 11.02 1.7 4
5 Lara, Jeff Schulenburg 11.08 1.7 2
6 Lockhart, Dominique Woodville 11.24 1.7 1
7 Seabourn, Jonathan Clyde 11.29 1.7
8 Ewing, Dontra Dimmitt 11.40 1.7
-- Moore, Andrew Rosebud-Lott DQ 1.7
Event 211 Girls 4x200 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 1:33.87 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Solomon/Lee/Woods/Solomon
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 2A: * 1:41.18 1999 San Augustine, San Augustine
Robinson/Martin/Barnes/Holman
School Finals Points
=======================================================================
1 Jefferson 1:41.24 20
1) Jones, Alexis 2) Roberson, Tyler
3) Holt, Taishia 4) Carr, Destiny
2 Tatum 1:41.77 16
1) Bell, Alexis 2) Minor, Shanetria
3) Turner, Kiana 4) Collier, Kenija
3 Goliad 1:42.23 12 ( .225 )
1) Zamzow, Ashtin 2) Perry, Alexius
3) Howard, Carlee 4) Zamzow, Avery
4 Omaha Pewitt 1:42.23 8 ( .230 )
1) Williams, Mikayla 2) Anderson, Haley
3) Malone, LaKeithia 4) Knox, Chadnee
5 Salado 1:45.09 4
1) Quick, Abby 2) Hill, Meagan
3) Sebek, Jaylee 4) Atwood, Taylor
6 Breckenridge 1:45.26 2
1) Singleton, Hanna 2) Davis, Emma
3) King, Madi 4) Coleman, LaQuishea
7 Sonora 1:45.85
1) Nolen, Avery 2) Sanchez, Jacinda
3) Nolen, Abby 4) Gutierrez, Jomayra
8 Dallas Life School Oak Cliff 1:46.56
1) Coats, Briana 2) Hutcherson, Brianna
3) Adams, Chelsea 4) Williams, Diamond
9 Blanco 1:47.83
1) Culton, Abbie 2) Barnett, Natalie
3) McClinton, Leslie 4) Beard, Abby
Event 212 Boys 4x200 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft.Bend Hightower, TX, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 2A: * 1:26.46 2009 Corrigan-Camden, Corrigan-Camden
Durham/Drayton/Johnson/Horace
School Finals Points
=======================================================================
1 Karnes City 1:27.02 20
1) Vaughan, Philip 2) Kinney, Paul
3) Glenn, Kenneth 4) Lyons, Dontrell
2 Rosebud-Lott 1:27.67 16
1) Salazar, Tyler 2) Roberson, Juwon
3) Johnson, Artis 4) Moore, Andrew
3 Arp 1:28.56 12
1) Potts, Mike 2) Hawkins, John
3) Tucker, Trevin 4) Johnson, Marcolas
4 Daingerfield 1:29.86 8
1) Boyd, Tyrek 2) Mims, Edwin
3) Miles, Jordan 4) Moore, Elisha
5 Sonora 1:29.99 4
1) Dutton, Will 2) Kennedy, Hagen
3) Pennington, Gunter 4) Lopez, Darien
6 Altair Rice 1:30.37 2
1) Johnson, Jordan 2) McGrew, Jaquad
3) Dancy, Jamikel 4) Nicholas, Todd
7 Slaton 1:30.70
1) Escobar, Ryan 2) Escobar, Justin
3) Richardson, Trevone 4) Whaley, Bryce
8 Pilot Point 1:30.74
1) Juarez, Jason 2) Bailey, DeCoven
3) Trinklein, Austin 4) Dietz, Ian
-- Winnsboro DNF
1) Villalobos, Will 2) Winkle, Dugan
3) Jones, Layne 4) Roberts, Chris
Event 213 Girls 400 Meter Dash 2A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse, CA
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
Conf 2A: * 54.84 1974 Essie Kelley, Spur
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Baker, Payton Gunter 56.58 10
2 Ellison, Re'Jana Hearne 57.54 8
3 Simpson, Ro'neshia Tatum 58.04 6
4 Smith, Latriceia Stanton 58.40 4
5 Gotthardt, Katy Karnes City 1:00.59 2
6 Jones, London Dublin 1:00.75 1
7 Atkins, Natasha UC Randolph 1:00.94
8 Clark, J'Kaylee Farmersville 1:02.26
9 Sangster, Rolandria Slaton 1:02.49
Event 214 Boys 400 Meter Dash 2A
=======================================================================
National: ! 45.25 1993 Calvin Harrison, Salinas N. Salinas, CA
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 2A: * 46.41 1996 Fred Hackney, Alto
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dean, Dale Newton 48.85 10
2 Hale, Scout Childress 48.88 8
3 Quinn, Josh Sunnyvale 49.65 6
4 Kilcrease, Collin Whitesboro 49.77 4
5 Reynolds, Andrew Sanford-Fritch 50.66 2
6 Henderson, Roderick Dal Life Oak Clf 50.89 1
7 Russ, Armonis Cole 51.23
8 Blount, Leo UC Randolph 51.63
9 Hammond, Cody Warren 52.20
Event 215 Girls 300 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, CA
State: + 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Conf 2A: * 42.48 1998 Tiffany Talbert, Comfort
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bedrich, Lauren Rogers 41.86* 10
2 Morgan, Andi Sunnyvale 44.00 8
3 Nolen, Avery Sonora 44.48 6
4 Bailey, Morgan Howe 45.27 4
5 Bickham, Kara Van Vleck 45.55 2
6 Fillmore, Paige Elkhart 45.56 1
7 Menifee, Meagan Corrigan-Camden 45.99
8 Faas, Brianna Altair Rice 47.34
9 Washington, Chyna Brady 47.72
Event 216 Boys 300 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, CA
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Conf 2A: * 36.99 2007 Darnius Moore, Tatum
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Chadbourne, Colton Winona 38.44 10
2 Wilson, Buck Commerce 38.80 8
3 Huston, Dylan Brownfield 39.34 6
4 Blackwood, Ismael East Bernard 39.64 4
5 Shans-Sheppard, Jaylen Tatum 39.77 2
6 Adams, William Buffalo 40.33 1
7 Munoz, Anastacio Sonora 40.57
8 Garza, Ryan Odem 40.86
9 Skala, Carson Rogers 40.97
Event 217 Girls 200 Meter Dash 2A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 2A: * 23.44 1986 Cynthia Titus, Hamlin
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Taylor, Teandira Rosebud-Lott 24.94 1.7 10
2 Ellison, Re'Jana Hearne 24.95 1.7 8
3 Carr, Destiny Jefferson 25.14 1.7 6
4 Pettit, Jaelyn Dal Hampton Prep 25.21 1.7 4
5 Zamzow, Avery Goliad 25.33 1.7 2
6 Walker, Sarah Schulenburg 25.82 1.7 1
7 Brinson, Jasmine Cole 25.84 1.7
8 Jones, Latonya Littlefield 25.85 1.7
9 Hicks, Markeyla Tulia 27.64 1.7
Event 218 Boys 200 Meter Dash 2A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 2A: * 21.04 1990 Hendrix/Jones, Tatum/Refugio
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Lyons, Dontrell Karnes City 21.14 3.1 10
2 Lopez, Darien Sonora 21.68 3.1 8
3 Smith, Chris Jefferson 21.70 3.1 6
4 Slanina, Ty East Bernard 22.12 3.1 4
5 Harmon, Benjaman Frankston 22.24 3.1 2
6 Sanders, Devon Clarksville 22.26 3.1 1
7 Fulmer, Vester Buffalo 22.28 3.1
8 Dietz, Ian Pilot Point 22.51 3.1
9 Lopez, Devon Littlefield 22.56 3.1
Event 219 Girls 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 4:33.82 2008 Christine Babcock, Irving Woodbridge, CA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 2A: * 5:04.02 2006 Loren Hodges, Paradise
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dunlap, Ann Marie Crawford 5:10.95 10
2 Munoz, Kristaly Luling 5:16.02 8
3 Schulte, Macy Comanche 5:16.51 6
4 Glass, Carley Luling 5:19.12 4
5 Marquez, Pamela Keene 5:23.31 2
6 High, Courtney Vanderbilt I 5:32.16 1
7 McClain, Allissa Gladewatr Sabine 5:47.73
8 Nichol, Hanah Lone Oak 5:48.13
9 Grauel, Cortnie Bushland 5:48.33
Event 220 Boys 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Conf 2A: * 4:12.84 1993 Steve Rolison, Itasca
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McGregor, Quinlin Am Highland Park 4:18.90 10
2 Cooke, Alex Salado 4:19.20 8
3 Arambula, Evan Eustace 4:22.70 6
4 Arnold, Stefan Cole 4:24.28 4
5 Fair, Hunter Hawkins 4:28.26 2
6 Campos, Jose Luling 4:29.29 1
7 McQuirk, Evan Van Alstyne 4:29.65
8 Webb, Elliott Canadian 4:35.61
9 Phelps, Trent Grand Saline 4:44.27
Event 221 Girls 4x400 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Marshall
Wardsworth/Cross/Mitchell/ Cross
Conf 2A: * 3:52.44 1978 Longview Spring Hill, Longview Spring Hill
Ballard/Clark/Edwards/Jackson
School Finals Points
=======================================================================
1 San Antonio Cole 3:59.66 20
1) Jordan, Charlene 2) Douglas, Jamie
3) Gomez, Jalen 4) Brinson, Jasmine
2 Rogers 3:59.78 16
1) Motl, Jennifer 2) Granillo, Katelyn
3) Ketterman, Jennifer 4) Bedrich, Lauren
3 Rosebud-Lott 4:03.87 12
1) Perez, Raquel 2) Miller, Olivia
3) Taylor, Teandira 4) Taylor, Keandria
4 Breckenridge 4:04.78 8
1) Griffin, Landre 2) Davis, Emma
3) King, Madi 4) Singleton, Hanna
5 Pottsboro 4:09.60 4
1) Wideman, Maddy 2) Malone, Justus
3) Rigg, Brittany 4) Marburger, Tatum
6 Bangs 4:11.38 2
1) Pettit, Liz 2) Finley, Destanie
3) Allen, Kylie 4) Lipsey, Charly
7 White Oak 4:13.19
1) Sutton, Caymen 2) Sanders, Kadriane
3) Pecot, Madison 4) Swanson, Dorothy
8 Blanco 4:14.90
1) Koehl, Paxston 2) Barnett, Natalie
3) Jenkins, Lexee 4) Beard, Abby
9 Daingerfield 4:23.51
1) Hanson, Deandra 2) Porter, Alexis
3) Bradley, Jettia 4) Bunton, Sade
Event 222 Boys 4x400 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1988 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 2A: * 3:15.76 2009 Corrigan-Camden, Corrigan-Camden
Durham/Pickrom/Drayton/Horace
School Finals Points
=======================================================================
1 East Bernard 3:21.06 20
1) Long, Trevor 2) Delmar, Jack
3) Pettit, Victor 4) Slanina, Ty
2 Hooks 3:22.14 16
1) Johnson, Cedrick 2) Fort, Jamall
3) Hight, Lake 4) Houston, Jimmie
3 Sonora 3:22.72 12
1) Munoz, Anastacio 2) Kennedy, Hagen
3) Pennington, Gunter 4) Lopez, Darien
4 Whitesboro 3:26.06 8
1) Chaney, Brice 2) Stringer, Clayton
3) Dyer, Jake 4) Kilcrease, Collin
5 Muleshoe 3:26.28 4
1) Martinez, Ray 2) Ross, Austin
3) Manzanares, Jesus 4) Baca, Frank
6 Altair Rice 3:28.45 2
1) Johnson, Jordan 2) Hodge, J'Marcus
3) Dancy, Jamikel 4) Belmares, Noe
7 Dallas Life School Oak Cliff 3:28.79
1) Peace, Derrick 2) Jackson, Brandon
3) Gutierrez, Adan 4) Henderson, Roderick
8 Arp 3:33.86
1) Hawkins, John 2) Roberson, Mike
3) Summers, Andre 4) Tucker, Trevin
-- Tatum DNF
1) Garrett, Javolick 2) Ross, Garrett
3) Nelson, Jordan 4) Roberson, Deyanta
Event 223 Girls Discus Throw 2A
=================================================================================
National: ! 190-03 2009 Anatasia Jelmini, Shafter, CA
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Conf 2A: * 154-09 1997 Precious Thibodeaux, Van Vleck
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Gresham, Shelby Garrison 132-09 40.46m 10
118-04 FOUL 126-05 122-00 127-01 132-09
2 Kitchen, Whitney Hawley 124-05 37.92m 8
120-05 124-05 119-01 FOUL 112-06 118-05
3 Graham, Amber Cisco 123-06 37.64m 6
107-08 123-06 FOUL FOUL 122-00 FOUL
4 Grottie, Kelsey Bowie 119-08 36.47m 4
100-01 113-10 113-11 119-08 117-04 119-06
5 Akers, Meredith Grandview 113-10 34.69m 2
104-10 FOUL 110-10 107-10 105-10 113-10
6 Targac, Cassidy Hallettsvill 106-09 32.53m 1
99-02 97-04 FOUL 106-00 102-05 106-09
7 Simmons, Whitney White Oak 106-08 32.51m
100-06 FOUL 98-09 95-01 106-08 90-07
8 Coffman, Brianne Jarrell 106-05 32.43m
FOUL FOUL 83-08 FOUL 106-05 FOUL
9 Vincent, Hailee Wallis Brazos 102-04 31.19m
100-06 FOUL FOUL 102-04 FOUL FOUL
Event 230 Boys Pole Vault 2A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 2A: * 17-05 1989 Steven Bridges, Goldthwaite
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Murphree, Daven Harmony 15-03.00 4.64m 10
2 Lakin, Riley White Oak 14-09.00 4.49m 8
3 Dixon, Aaron Ballinger 14-06.00 4.41m 6 0 + 0 misses
4 Martin, Bryce Salado 14-06.00 4.41m 4 0 + 1 miss
5 Garcia, Anthony Palacios 14-00.00 4.26m 2
6 Brister, Rodie Tolar 13-06.00 4.11m 1 0 + 2 misses
7 Willett, Garrett Karnes City 13-06.00 4.11m X0 + 1 miss
-- Enloe, Hunter Tuscola Jim Ned NH
-- Taylor, Weston Bushland NH
Event 232 Boys Shot Put 2A
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 2A: * 65-00.75 2001 Matt McKinney, Refugio
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Wendt, Tristan Schulenburg 55-00.75 16.78m 10
48-11 51-07.75 FOUL FOUL 52-10.75 55-00.75
2 Simmons, Ryan Salado 54-05.25 16.59m 8
50-04 54-05.25 52-11.50 FOUL FOUL 54-03
3 Campbell, Cole Bushland 53-07.50 16.34m 6
48-05 48-08.25 51-02.25 53-07.50 52-08 FOUL
4 Singletary, Kalvin Van Vleck 50-08.75 15.46m 4
48-06.75 50-02 48-01.50 50-08.75 49-10.25 50-04.50
5 Spargo, Derick Idalou 50-07.75 15.43m 2
FOUL 45-04.75 50-07.75 FOUL FOUL 49-05.25
6 Rieken, Chance Comfort 50-04.25 15.34m 1
50-00.25 FOUL FOUL FOUL 50-04.25 FOUL
7 Davis, Michael Troup 49-10.50 15.20m
48-04.50 49-10.50 48-06.75 46-10.75 45-06.50 46-08
8 Heim, Jason White Oak 49-10.25 15.19m
49-10.25 43-11.25 46-06.50 45-08.25 44-03.75 47-04.75
9 Owens, Tavaris Whitney 48-09.50 14.87m
46-02.50 48-09.50 44-09.75 47-03.25 48-09.50 48-06.75
Event 301 Girls 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks, CA
State: + 10:25.33 2006 Nichole Jones, Spring Westfield
Conf 3A: * 10:41.83 2007 Kristie Krueger, Argyle
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Warren, Kelsie College Station 10:53.55 10
2 Prado, Miranda Lorena 11:05.82 8
3 Moreno, Diana Royal 11:17.81 6
4 Perry, Bryce Sanger 11:17.93 4
5 Smith, Sara Dalhart 11:23.49 2
6 McCutchen, Morgan Levelland 11:33.80 1
7 Lewis, Leah College Station 11:34.17
8 Hughes, Courtnie Anna 11:34.31
9 Hinojosa, Olivia La Vernia 11:44.51
Event 302 Boys 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 3A: * 9:12.94 1990 Richey Gallegos, Crystal City
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gonzalez, Cesar Lytle 9:19.78 10
2 Munoz, Edwin Kaufman 9:19.84 8
3 Perry, Jacob Sanger 9:23.66 6
4 Speaks, Christopher Cld Spr Oakhurst 9:35.31 4
5 Clayton, Taylor Decatur 9:38.15 2
6 Anderson, Kody Burkburnett 10:01.90 1
7 Lugo, Gustavo Big Spring 10:11.36
8 Garza, Luis Zapata 10:22.53
9 Woods, Tristen Lufkin Hudson 10:44.62
Event 303 Girls 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach, CA
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 3A: * 46.69 2001 Everman, Everman
Kenney/Hayward/Wilburn/Sibley
School Finals Points
=======================================================================
1 Kennedale 46.38* 20
1) O'Neal, Toni 2) Patterson, Hailey
3) Powell, De'Andrea 4) Lowe, Chianne
2 Frisco Lone Star 46.85 16
1) Wagner, B'Ria 2) Mainoo, Juanita
3) Apari, Whitney 4) Love, Chassity
3 Waco La Vega 46.99 12
1) Hall, Zhaquavion 2) Gill, Kobi
3) Hicks-Boyce, De'Aijha 4) Gill, Chelsi
4 Carrollton Ranchview 47.08 8
1) Stewart, Antonisha 2) Frazier, Jasmine
3) Lofton, Christian 4) Howard, T'Ara
5 Mexia 47.62 4
1) Porter, Taylor 2) King, Que'Shea
3) Ballard, Ariel 4) Owens, Tee
6 Waco Connally 47.90 2
1) Adams, Timeya 2) Robinson, Ashley
3) Williams, Khalaya 4) Brooks, Chasity
7 El Campo 47.92
1) Bledsoe, Renell 2) Forgason, Ellie
3) Grant, Adrianna 4) Bradshaw, Broddriel
8 Lubbock Estacado 47.99
1) Brannon, De'Anna 2) Mayes, Anastasia
3) High, Lateefia 4) Freeman, Sahari
9 San Antonio Houston 48.02
1) Citizen, Korisha 2) Young, Anishka
3) Gunnels, Opal 4) Williams, Tashonna
Event 304 Boys 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Ft. Worth Wyatt, TX, Fort Worth Wyatt, TX
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
Conf 3A: * 40.89 2011 W.Orange-Stark, W.Orange-Stark
Ivory/Thomas/Jones/Roberts
School Finals Points
=======================================================================
1 Kennedale 41.24 20
1) Washington, Juwan 2) Powell, Leon
3) Darville, Donny 4) Lovings, Patrick
2 West Orange-Stark 41.25 16
1) Morris, Maurice 2) James, Chris
3) Fontenot, ThoMarcus 4) Janice, Colin
3 Celina 41.42 12
1) Nelson, Micah 2) Elliott, Nathan
3) Thiel, Ben 4) Davis, Deshawn
4 Bellville 41.65 8
1) Parker, De'Brae 2) Sanders, Aaron
3) Allen, Bronson 4) Edmond, Troy
5 Atlanta 41.69 4
1) Smith, Jeremy 2) Dowden, Derrick
3) Clark, Randall 4) Talton, Decory
6 Mexia 41.71 2
1) Weathers, Arik 2) Porter, Tyler
3) Mack, Kendric 4) Reeves, Broderick
7 Hillsboro 42.21
1) Johnson, D'Korey-A 2) Richardson, Deontre
3) Lewis, DeMarcus 4) Harris, Prestand
8 Houston Yates 42.32
1) Lockett, Arthur 2) Cloud, Errol
3) Simmons, Joshua 4) Edmonson, Cedrick
-- Giddings DNF
1) Richmond, Quake 2) Mack, Joshua
3) Hickey, Raylon 4) Hickey, Deon
Event 305 Girls 800 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak, CA
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 3A: * 2:09.81 2009 Simone Brinkley, Dallas Madison
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Chavers, Bayleigh Stephenville 2:14.91 10
2 Ortega, Rossina Castleberry 2:15.21 8
3 Janicek, Charlette Sealy 2:17.59 6
4 Haas, Danielle Lyford 2:18.83 4
5 Hawn, Elise Melissa 2:21.09 2
6 Lynch, Paulena Ranchview 2:21.70 1
7 Dennard, Haley Decatur 2:22.87
8 Rodriguez, Rian Caldwell 2:23.01
9 DeLord, Becca Hamshire-Fannett 2:23.95
Event 306 Boys 800 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 3A: * 1:51.84 1977 Todd Harbour, Port Isabel
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ibarra, Chris Atlanta 1:52.21 10
2 Montgomery, Jesse Dallas Madison 1:58.94 8
3 Valencia, Pierre Dalhart 1:59.44 6
4 Rivera, Brandon Decatur 2:00.54 4
5 Studebaker, Samuel Fredericksbu 2:00.75 2
6 Galarza, Andres La Feria 2:03.27 1
7 Matlock, Jeremy Carthage 2:04.41
8 Munoz, Mason Palestine 2:05.68
9 Wheat, Talor Graham 2:10.74
Event 307 Girls 100 Meter Hurdles 3A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 3A: * 14.04 1996 Chimika Carter, Groesbeck
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Stewart, Antonisha Ranchview 14.05 2.1 10
2 Sheppard, Abigail Cuero 14.09 2.1 8
3 Ridge, Oceana Andrews 14.45 2.1 6
4 Robinson, Ashley Connally 14.88 2.1 4
5 Cowser, Cara Graham 15.15 2.1 2
6 Stokes, Sheridan Stephenville 15.20 2.1 1
7 Luce, Reagan Hondo 15.55 2.1
8 Neighbors, Nicole Decatur 15.77 2.1
9 Logsdon, Bailee Huffman Hargrave 43.00 2.1
Event 308 Boys 110 Meter Hurdles 3A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 3A: * 13.53 1998 Jemaine Cooper, Giddings
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Gibbs, William Washington 14.17 1.5 10
2 Dodd, Kyle Ab Wylie 14.20 1.5 8
3 Shedd, Derek Sinton 14.50 1.5 6
4 Monk, Mitchell Levelland 14.55 1.5 4
5 Thomas, Josh Jasper 14.69 1.5 2
6 Prieto, Joe Andrews 14.75 1.5 1
7 Guzman, Christian Royal 14.80 1.5
8 Bryant, Haden Bullard 14.81 1.5
9 Morgan, Justus Sanger 14.91 1.5
Event 309 Girls 100 Meter Dash 3A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 3A: * 11.54 2004 Nanceen Perry, Fairfield
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Mitchell, Akeyla West Oso 11.57 1.8 10
2 Lowe, Chianne Kennedale 11.94 1.8 8
3 Weathersby, Jade Cld Spr Oakhurst 12.06 1.8 6
4 Lewis, Lexi Brownwood 12.11 1.8 4
5 Armstrong, Myavia Wharton 12.13 1.8 2
6 Bronner, Travisheona Paris 12.15 1.8 1
7 Fowler, Chanissey Silsbee 12.17 1.8
8 Love, Chassity Lone Star 12.21 1.8
9 Oliver, Jessica Cld Spr Oakhurst 12.26 1.8
Event 310 Boys 100 Meter Dash 3A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Conf 3A: * 10.26 2002 DaBryan Blanton, Forney
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Bradford, Jay Splendora 10.49 1.3 10
2 Caldwell, Royce Columbus 10.57 1.3 8
3 Reeves, Broderick Mexia 10.67 1.3 6
4 Anumnu, Carlton Stafford 10.72 1.3 4
5 Lane, Clay Kaufman 10.82 1.3 2
6 Bills, Donte Paris 10.83 1.3 1
7 Ridge, Tadarius Andrews 10.91 1.3
8 Sanders, Aaron Bellville 11.11 1.3
-- Hicks, Emanuel Mineral Well FS 1.3
Event 311 Girls 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 1:33.87 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Solomon/Lee/Woods/Solomon
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 3A: * 1:39.00 2011 Liberty-Eylau, Liberty-Eylau
Wright/Hatcher/Williams/Thomas
School Finals Points
=======================================================================
1 Waco La Vega 1:39.21 20
1) Sanders, Brianna 2) Hicks-Boyce, De'Aijha
3) Gill, Kobi 4) Gill, Chelsi
2 Kennedale 1:39.99 16
1) O'Neal, Toni 2) Patterson, Hailey
3) Powell, De'Andrea 4) Lowe, Chianne
3 Frisco Lone Star 1:40.15 12
1) Wagner, B'Ria 2) Apari, Whitney
3) Fletcher, Jasmin 4) Mainoo, Juanita
4 San Antonio Houston 1:40.50 8
1) Gunnels, Opal 2) Williams, Tashonna
3) Ditimus, Kori 4) Young, Anishka
5 Mexia 1:40.59 4
1) Johnson, Ashley 2) Ballard, Ariel
3) King, Que'Shea 4) Owens, Tee
6 West Orange-Stark 1:41.33 2
1) Hardin, Shalin 2) Teel, Aaliyah
3) Cole, LaShya 4) Thomas, Shavontae
7 Wharton 1:41.34
1) Khadijah, Martin 2) Frances, Brailyn
3) Felton, Shawnese 4) Armstrong, Myavia
8 Lubbock Estacado 1:42.27
1) Brannon, De'Anna 2) Moses-Carter, Enashe
3) High, Lateefia 4) Mayes, Anastasia
9 Henderson 1:43.48
1) Alldridge, Baylee 2) Stewart, Ja'Keyah
3) Barnes, Samone 4) Chancey, A'Kayla
Event 312 Boys 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft.Bend Hightower, TX, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 3A: * 1:25.86 2011 W.Orange-Stark, W.Orange-Stark
Roberts/Ivory/Thomas/Jones
School Finals Points
=======================================================================
1 Paris 1:25.82* 20
1) Reynolds, Josh 2) Wallace, Joe
3) Bills, Donte 4) Ellis, Sed
2 West Orange-Stark 1:26.14 16
1) Morris, Maurice 2) James, Chris
3) Fontenot, ThoMarcus 4) Janice, Colin
3 Kennedale 1:26.51 12
1) Washington, Juwan 2) Dickens, Sterling
3) Lovings, Patrick 4) Powell, Leon
4 Navasota 1:27.66 8
1) Randle, Derrion 2) Lipscomb, Jerbrell
3) Blair, Sammy 4) Collins, Austin
5 Bellville 1:27.95 4
1) Edmond, Troy 2) Sanders, Aaron
3) Runnels, Reginald 4) Parker, De'Brae
6 Center 1:28.08 2
1) Bolton, Darrion 2) Ford, Jack
3) Garrett, KiJanevan 4) Ingram, Shaquille
7 Andrews 1:29.62
1) Ridge, Robert 2) Prieto, Joe
3) Ives, John 4) Ridge, Tadarius
8 Yoakum 1:29.93
1) Hights, Myron 2) Hights, Trevonte
3) McCracken, Blake 4) Kristek, Heath
-- Texarkana Liberty-Eylau DQ out of zone
1) Simmons, Cameron 2) James, Traviyon
3) Braxton, Tiawa 4) Hall, Davion
Event 313 Girls 400 Meter Dash 3A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse, CA
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
Conf 3A: * 53.65 2001 Licretia Sibley, Everman
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Freeman, Sahari Lbb Estacado 55.78 10
2 Johnson, Ashley Mexia 56.96 8
3 Burks, Tonye'cia Kilgore 57.30 6
4 Ortega, Rossina Castleberry 58.64 4
5 Jackson, Jalen Stafford 58.92 2
6 Wesley, Miccah Snyder 59.61 1
7 Watson, Acacia Wharton 59.67
8 Duffey, Shakira Pittsburg 59.89
9 Fey, Sierra Boerne 1:01.28
Event 314 Boys 400 Meter Dash 3A
=======================================================================
National: ! 45.25 1993 Calvin Harrison, Salinas N. Salinas, CA
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 3A: * 45.64 1981 Anthony Ketchum, Needville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cooper, Kahlil Monahans 47.56 10
2 Hickey, Deon Giddings 47.58 8
3 Robinson, Terrance Ingleside 48.23 6
4 Goree, Terian Carthage 48.45 4
5 Vanzandt, Tevin Henderson 48.64 2
6 Urquizo, Brandon Vernon 49.25 1
7 Blake, Kendrick Liberty-Eylau 49.64
8 Ogle, Carson Shallowater 49.68
9 McDonald, Ra'Shon W Orange Stark 51.13
Event 315 Girls 300 Meter Hurdles 3A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, CA
State: + 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Conf 3A: * 42.69 1996 Chimika Carter, Groesbeck
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sheppard, Abigail Cuero 42.99 10
2 Ridge, Oceana Andrews 43.58 8
3 Cox, Kendall Ranchview 44.53 6
4 Neighbors, Nicole Decatur 45.23 4
5 Luce, Reagan Hondo 45.42 2
6 Hampton, Nesha Anna 46.00 1
7 Stokes, Sheridan Stephenville 46.43 ( .421 )
8 Orzabal, Gabbi College Station 46.43 ( .430 )
9 Davis, De'jhoria Rockdale 47.09
Event 316 Boys 300 Meter Hurdles 3A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, CA
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Conf 3A: * 36.44 1985 Tony Brooks, Rockdale
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Thiel, Ben Celina 36.85 10
2 Fahrenthold, Alex Rockport Fulton 38.61 8
3 Twomey, Jared Carthage 39.14 6
4 Nemir, Nick Sweetwater 39.36 4
5 Guzman, Christian Royal 39.39 2
6 Walker, Patrick Ab Wylie 39.78 1
7 Eschbach, Blake Glen Rose 40.07
8 Johnson, Will W Orange Stark 40.61
-- Smith, Nick Gilmer DQ
Event 317 Girls 200 Meter Dash 3A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 3A: * 23.49 1995 Nanceen Perry, Fairfield
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Mitchell, Akeyla West Oso 23.34 2.6 10
2 Stewart, Antonisha Ranchview 24.34 2.6 8
3 Lewis, Lexi Brownwood 24.54 2.6 6
4 Adams, Timeya Connally 24.79 2.6 4
5 Williams, Monesha W F Hirschi 25.06 2.6 2
6 Love, Chassity Lone Star 25.07 2.6 1
7 Weathersby, Jade Cld Spr Oakhurst 25.18 2.6
8 Bronner, Travisheona Paris 25.26 2.6
9 Rendon, Kim Pearsall 25.86 2.6
Event 318 Boys 200 Meter Dash 3A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 3A: * 20.37 2001 DaBryan Blanton, Forney
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Bobo, Dominique W F Hirschi 21.39 1.6 10
2 Caldwell, Royce Columbus 21.55 1.6 8
3 Kerley, Fred Taylor 21.56 1.6 6
4 Reynolds, Josh Paris 21.58 1.6 4
5 Ellis, Sed Paris 21.82 1.6 2
6 Ridge, Tadarius Andrews 21.93 1.6 1
7 Herron, D'Andre Rockport Fulton 21.96 1.6
8 Angers, Kagan Splendora 22.15 1.6
9 Williams, Kam Mid Greenwood 22.50 1.6
Event 319 Girls 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 4:33.82 2008 Christine Babcock, Irvine Woodbridge, CA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 3A: * 4:53.75 2008 Kelsey Johnson, Iowa Park
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Warren, Kelsie College Station 5:06.87 10
2 Prado, Miranda Lorena 5:12.88 8
3 Moreno, Diana Royal 5:13.89 6
4 Amaram, Lynette Stafford 5:17.62 4
5 Rayas, Cashlee Clint 5:18.03 2
6 Crenwelge, Jacquelyn Fredericksbu 5:20.02 1
7 Smith, Sara Dalhart 5:21.86
8 Perry, Bryce Sanger 5:22.94
9 Hughes, Courtnie Anna 5:23.12
Event 320 Boys 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Conf 3A: * 4:13.84 2004 Alejandro Ruiz, Elgin
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ibarra, Chris Atlanta 4:20.79 10
2 Speaks, Christopher Cld Spr Oakhurst 4:24.04 8
3 Munoz, Edwin Kaufman 4:24.87 6
4 Gonzalez, Cesar Lytle 4:27.06 4
5 Nunez, Kevin Alvarado 4:28.64 2
6 Clayton, Taylor Decatur 4:30.26 1
7 Person, Dylan Brownwood 4:38.92
8 Hillhouse, BJ Royal 4:39.82
9 Munoz, Mason Palestine 4:51.29
Event 321 Girls 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Marshall
Wardsworth/Cross/Mitchell/ Cross
Conf 3A: * 3:50.02 2007 Waco La Vega, Waco La Vega
Sanders/Hobbs/White/White
School Finals Points
=======================================================================
1 Waco La Vega 3:49.75* 20
1) Sanders, Brianna 2) Hicks-Boyce, De'Aijha
3) Gill, Kobi 4) Gill, Chelsi
2 Lubbock Estacado 3:52.27 16
1) Brannon, De'Anna 2) Mayes, Anastasia
3) High, Lateefia 4) Freeman, Sahari
3 Houston Yates 3:53.74 12
1) Green, Teierra 2) Mosley, Davontraniqua
3) Bell, Alexia 4) Lewis, Garion
4 Frisco Lone Star 3:56.35 8
1) Wagner, B'Ria 2) Overstreet, Lacy
3) Snell, Deja 4) Spann, Joy
5 Wharton 3:58.67 4
1) Armstrong, Myavia 2) Felton, Shawnese
3) Scott, Carnecia 4) Watson, Acacia
6 Argyle 3:59.44 2
1) Robertson, Brooke 2) Lowry, Laine
3) Hargroves, Cassi 4) Mueller, Taylor
7 Stephenville 4:02.66
1) Erck, Caitlyn 2) Stokes, Sheridan
3) Kaiser, Kristi 4) Ivey, Ashyton
8 La Grange 4:04.20
1) Read, Elizabeth 2) Zuhn, Hannah
3) Fritsch, Blake-Ann 4) Zbranek, Lauren
9 Dallas Madison 4:16.18
1) Wallace, Robeyn 2) Gibbs, Cathryn
3) McCarthy, Jasmine 4) Miles, Dejonay
Event 322 Boys 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 3A: * 3:14.94 1993 Waco Connally, Waco Connally
Hackworth/Campbell/Taylor/Black
School Finals Points
=======================================================================
1 Celina 3:16.15 20 anchr = 46.97
1) Nelson, Micah 2) Elliott, Nathan
3) Brown, Braylin 4) Thiel, Ben
2 Giddings 3:18.38 16
1) Hickey, Raylon 2) Richmond, Quake
3) Ellison, Jordan 4) Hickey, Deon
3 Taylor 3:18.41 12
1) Johnson, Blaine 2) Kerley, Mylik
3) Pittman, Isiah 4) Kerley, Fred
4 Navasota 3:19.97 8
1) Stribling, Hudson 2) Creeks, Terrance
3) Blair, Sammy 4) Collins, Austin
5 West Orange-Stark 3:21.85 4
1) McDonald, Ra'Shon 2) Tims, Jerrious
3) Thompson, Deionte' 4) Janice, Colin
6 Texarkana Liberty-Eylau 3:22.11 2
1) James, Traviyon 2) Hall, Davion
3) Braxton, Tiawa 4) Blake, Kendrick
7 Big Spring 3:22.36
1) Lopez, Ryan 2) Roberson, Devin
3) Tannehill, Tobyn 4) Burkhart, Gage
8 Glen Rose 3:22.86
1) Smith, Nathan 2) Brandt, Carter
3) Lamb, Ryan 4) Eschbach, Blake
9 San Antonio Houston 3:23.91
1) Burks, Jarrett 2) Clay, Jalen
3) Darby, Khiry 4) Thornton, Isaac
Event 323 Girls Discus Throw 3A
=================================================================================
National: ! 190-03 2009 Anatasia Jelmini, Shafter, CA
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Conf 3A: * 155-05 2001 Johvonne Hernandez, Port Isabel
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Markert, Celine Yoakum 136-02 41.50m 10
130-07 FOUL 134-08 129-03 FOUL 136-02
2 Shelstead, Sydney Mineral Well 131-05 40.05m 8
126-04 125-05 131-05 129-04 FOUL 130-04
3 Murphree, Falicity Levelland 128-09 39.24m 6
FOUL FOUL 94-03 115-08 123-10 128-09
4 Murchison, Daniela Port Isabel 126-04 38.50m 4
FOUL 120-10 126-04 114-00 94-02 122-04
5 Morrisey, Anshawnique Silsbee 124-06 37.94m 2
113-02 121-04 FOUL 124-06 118-08 121-01
6 Henry, Victoria Brownwood 121-07 37.05m 1
114-02 116-11 109-06 113-11 121-07 114-07
7 Wilson, Madi Sanger 120-11 36.85m
113-06 109-05 114-11 115-10 113-08 120-11
8 Reneger, Ashley West 100-09 30.70m
100-04 FOUL 100-09 FOUL FOUL FOUL
9 Pettijohn, Mallory Crandall 95-02 29.00m
FOUL 95-02 FOUL 95-02 FOUL FOUL
Event 324 Boys Discus Throw 3A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 3A: * 203-01 2002 Brian Robison, Splendora
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Knight, Morgan Spring Hill 171-01 52.14m 10
171-01 166-02 165-04 158-06 168-11 169-11
2 Pratt, Austin Sealy 164-04 50.08m 8
FOUL 163-00 164-04 145-09 FOUL FOUL
3 Card, Evan Fort Stockton 157-07 48.03m 6
139-04 157-07 157-07 FOUL FOUL 153-09
4 Hudson, Slade Geronimo Nav 154-04 47.04m 4
136-06 154-03 148-09 FOUL FOUL 154-04
5 Finke, Tyler Celina 154-02 46.99m 2
154-02 154-00 148-03 FOUL 149-01 142-00
6 Lively, Jody Mid Greenwood 149-02 45.46m 1
139-07 146-01 148-06 148-00 146-08 149-02
7 Norman, Christopher West 140-04 42.77m
130-02 140-04 138-06 FOUL 130-08 133-07
8 Kennedy, Kevone Chapel Hill 139-03 42.44m
FOUL FOUL 128-01 FOUL FOUL 139-03
9 Macharro, Jared Cld Spr Oakhurst 138-08 42.26m
FOUL FOUL 115-07 136-02 138-08 130-11
Event 325 Girls High Jump 3A
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Conf 3A: * 5-10.25 1996 Laci Lewis, Robinson
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ellis, Marisa Fischer Cany 5-06.00 1.67m 10 0 + 0 misses
2 Erickson, Kara North Lamar 5-06.00 1.67m 8 0 + 1 miss
3 Soignet, Kori Silsbee 5-06.00 1.67m 6 0 + 3 misses
4 Apari, Whitney Lone Star 5-06.00 1.67m 4 X0 + 1 miss
5 McKee, Morgan Mid Greenwood 5-06.00 1.67m 2 XX0 + 0 misses
6 Henry, Alexus Bridge City 5-04.00 1.62m 1 0 + 0 misses
7 Sato, Nina Anthony 5-04.00 1.62m 0 + 1 miss
8 Jander, Tracy Lorena 5-02.00 1.57m 0 + 0 misses
9 Luce, Reagan Hondo 5-02.00 1.57m X0 + 0 misses
Event 326 Boys High Jump 3A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 3A: * 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 McCloud, Spencer Argyle 6-08.00 2.03m 10
2 Howard, Shonderius Lampasas 6-07.00 2.00m 8 0 + 1 miss
3 Minor, Jeffery Chapel Hill 6-07.00 2.00m 6 X0 + 2 misses
4 Hights, Trevonte Yoakum 6-06.00 1.98m 4
5 Bednarz, Braxton Lbb Cooper 6-04.00 1.93m 2
6 Kerley, Mylik Taylor 6-02.00 1.87m 1 0 + 0 misses
7 Baker, John Stafford 6-02.00 1.87m X0 + 0 misses
8 Robinson, Gabriel Chapel Hill 6-02.00 1.87m XX0 + 0 misses
8 Anderson, Jordan Fischer Cany 6-02.00 1.87m XX0 + 0 misses
Event 327 Girls Long Jump 3A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 3A: * 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Grant, Adrianna El Campo 18-08.50 2.5 5.70m 10
16-09.75(1.1) 17-06.25(1.2) 17-09.75(2.8) 17-05.75(1.9) 18-08.50(2.5) 17-05(1.3)
2 Love, Chassity Lone Star 18-04.50 2.9 5.60m 8
17-09.75(1.7) 17-10.75(-0.3) 17-11(2.1) 17-01.75(1.4) 18-04.50(2.9) 17-06.25(0.9)
3 Axel, Felicienne Columbus 18-03.75 1.2 5.58m 6
18-03.75(1.2) 18-01.50(2.9) 18-01.75(1.3) FOUL(1.6) 18-01(0.7) 18-03.75(2.7)
4 Wagner, B'Ria Lone Star 18-03.50 2.2 5.57m 4
17-01.75(0.9) 16-02.75(0.8) 17-11(2.2) 16-09.75(2.0) 18-01.50(1.8) 18-03.50(2.2)
5 Ridge, Oceana Andrews 18-03.25 1.5 5.56m 2
FOUL 18-02.50(1.5) 17-06(1.7) 18-03.25(1.5) 18-02.25(1.3) FOUL(2.3)
6 Williams, Tashonna SA Houston 17-09.25 1.7 5.41m 1
FOUL(2.2) 17-00(2.1) 17-09.25(1.7) FOUL(1.5) 17-01(2.6) FOUL(1.1)
7 Williams, Khalaya Connally 17-06.00 1.3 5.33m
FOUL 17-06(1.3) 17-01(1.4) 17-03.50(1.6) FOUL(1.1) 17-03.50(0.9)
8 Logsdon, Bailee Huffman Hargrave 17-03.50 1.5 5.27m
16-10.75(0.7) 16-09.50(0.9) 17-03.50(1.5) 17-00(1.8) 15-10.25(1.0) 16-03.50(0.7)
9 Stokes, Sheridan Stephenville 9-11.50 0.9 3.03m
FOUL 9-10.75(1.2) 9-11.50(0.9) PASS PASS PASS
Event 328 Boys Long Jump 3A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2007 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 3A: * 25-08 2012 Jarrion Lawson, T. Liberty-Eylau
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Bradford, Jay Splendora 23-11.50 0.6 7.30m 10
21-01.50(2.1) 23-06(1.3) 22-01.25(3.2) 23-09(1.5) 23-11.50(0.6) 21-03.50(2.3)
2 Richardson, Deontre Hillsboro 23-00.50 2.4 7.02m 8
21-07(2.3) 20-08.75(0.5) 21-02.25(1.1) 21-10.75(0.8) 23-00.50(2.4) 22-08.50(1.0)
3 Cooper, Kahlil Monahans 22-10.00 2.8 6.95m 6
22-01.50(1.3) 22-09.75(0.9) 21-11.25(0.7) FOUL(1.4) 22-02(1.1) 22-10(2.8)
4 Angers, Kagan Splendora 22-08.25 3.2 6.91m 4
20-04.50(2.0) 21-01.75(1.2) 21-11.50(1.7) 21-10.25(1.5) 22-04.75(1.8) 22-08.25(3.2)
5 Moore, David Gainesville 21-11.75 2.4 6.69m 2
FOUL(1.7) FOUL(2.0) 21-04(2.0) 21-08.50(1.5) 21-11.75(2.4) 20-07.75(1.7)
6 Flowers, De'Shaven Royal 21-11.50 1.4 6.69m 1
21-03.75(1.6) 21-08(2.0) 20-08.25(2.5) 21-11.50(1.4) 20-07.25(0.9) 21-07.50(2.4)
7 Wallace, Joe Paris 21-10.00 1.8 6.65m
FOUL(0.5) 20-04.50(1.9) 21-10(1.8) FOUL(1.6) 21-01.50(2.6) FOUL(2.2)
8 Hights, Trevonte Yoakum 21-08.50 0.8 6.61m
FOUL(1.0) FOUL(2.9) 20-00(1.6) 20-08.50(3.5) 20-03.75(1.3) 21-08.50(0.8)
9 Sims, Willie Celina 20-10.25 2.2 6.35m
20-10.25(2.2) 20-03.25(1.4) 20-01.50(1.8) 19-07.75(2.3) 20-05(2.4) 19-09.75(2.2)
Event 329 Girls Pole Vault 3A
=================================================================================
National: ! 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia Cath, LA
State: + 13-07 2007 Shade Weygandt, Mansfield
Conf 3A: * 13-01 2012 Jessie Johnson, Argyle
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Long, Kally Wimberley 12-09.00 3.88m 10
2 Williams, Lexi Yoakum 12-00.00 3.65m 8
3 Timmons, Katherine Robinson 11-09.00 3.58m 6 0 + 0 misses
4 Rice, Casey Spring Hill 11-09.00 3.58m 4 0 + 2 misses
5 King, Sydney Dalhart 11-00.00 3.35m 2 0 + 0 misses
6 Walker, McKenzie Ab Wylie 11-00.00 3.35m 1 0 + 1 miss
7 Sechrist, Lindsey Spring Hill 11-00.00 3.35m XX0 + 2 misses
8 Brown, Charlotte Emory Rains 10-06.00 3.20m 0 + 0 misses
9 Thornton, Kati Bridge City 10-06.00 3.20m XX0 + 0 misses
Event 330 Boys Pole Vault 3A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 3A: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Webb, Hunter China Spring 15-06.00 4.72m 10 X0 + 1 miss
2 Brokenshire, Benji Springtown 15-06.00 4.72m 8 XX0 + 0 misses
3 Cohea, Colton Sinton 15-00.00 4.57m 6
4 Mereulo, Gabe Henderson 14-09.00 4.49m 4
5 Jazdyk, Steven Lampasas 14-00.00 4.26m 2 0 + 0 misses
6 Gatlin, Rayce ORG 14-00.00 4.26m 1 XX0 + 2 misses
7 Pucciarello, Jon Argyle 13-06.00 4.11m X0 + 2 misses
8 Knocke, Cole Yoakum 13-06.00 4.11m XX0 + 0 misses
-- Bray, Brandon China Spring NH
Event 331 Girls Shot Put 3A
=================================================================================
National: ! 54-10.75 2003 Michelle Carteer, Red Oak, TX
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 3A: * 48-11.50 1994 Alicia Thompson, Big Lake Reagan Co
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Murchison, Daniela Port Isabel 41-05.00 12.62m 10
41-05 FOUL 39-02.25 40-03.50 38-03.25 FOUL
2 Henry, Victoria Brownwood 40-07.00 12.36m 8
38-07.25 40-07 38-04.75 38-00.75 38-10.50 37-11.25
3 Hulgan, Lyndsay Ferris 38-05.50 11.72m 6
37-03 37-00.75 38-05.50 37-10 36-07.75 37-09.25
4 Raglin, Shuntay Connally 38-04.25 11.69m 4
34-10 38-04.25 35-08.75 33-09.75 34-10.50 36-02.50
5 Murphree, Falicity Levelland 37-03.00 11.35m 2
33-09.75 36-02 35-05.25 36-07.75 37-02.75 37-03
6 Hernandez, Ericka Gonzales 36-06.75 11.14m 1
FOUL 36-03.50 36-06.75 35-10.75 34-11.50 33-08.75
7 Williams, Cheyenne Pampa 36-02.50 11.03m
36-01.25 35-01.50 34-02.25 36-02.50 34-05.25 35-10
8 James, Paige Diboll 35-02.00 10.71m
33-01.50 34-01.25 35-02 33-03 FOUL FOUL
9 Cunigan, Holly Wills Point 30-03.75 9.23m
FOUL FOUL 30-03.75 FOUL FOUL FOUL
Event 332 Boys Shot Put 3A
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 3A: * 68-07.25 2009 Hayden Baillio, Whitesboro
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Finke, Tyler Celina 58-02.75 17.74m 10
54-07 FOUL 55-08 57-11.25 58-02.75 FOUL
2 Knight, Morgan Spring Hill 57-04.50 17.48m 8
52-05.25 53-11.25 53-06.50 55-08.25 57-04.50 51-05
3 Anthony, Ladarrin Kilgore 55-06.75 16.93m 6
51-09.50 52-01.50 54-03 55-00.50 55-06.75 FOUL
4 Frazier, Ramon Wharton 54-11.25 16.74m 4
52-10.50 52-09 52-03 51-10.50 52-00.50 54-11.25
5 Card, Evan Fort Stockton 54-03.50 16.54m 2
52-03 49-10.75 52-07.50 51-11.75 50-10 54-03.50
6 Pratt, Austin Sealy 53-10.00 16.40m 1
50-05.25 50-03.25 49-03 FOUL 53-10 49-09.50
7 Pratt, Zach Fairfield 52-02.50 15.91m
48-05.50 FOUL 49-09.50 FOUL 52-02.50 51-08.50
8 Scott, Frederick Kennedale 50-04.50 15.35m
48-04.75 48-00.50 50-04.50 FOUL 48-09.25 50-00.75
9 Dunham, Gregory Cld Spr Oakhurst 45-02.50 13.77m
FOUL FOUL 39-10 45-02.50 FOUL FOUL
Event 333 Girls Triple Jump 3A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 3A: * 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Axel, Felicienne Columbus 40-01.50 2.8 12.23m 10
40-01.50(2.8) 39-09.25(3.2) 38-05.50(1.3) 37-10.25(2.1) 38-02(3.3) FOUL(6.0)
2 Williams, Khalaya Connally 40-00.00 4.7 12.19m 8
FOUL(3.4) 40-00(4.7) 38-01.25(1.9) FOUL(2.8) 38-06.50(2.5) 37-09.25(2.8)
3 Burks, Tonye'cia Kilgore 39-06.00 2.5 12.03m 6
39-06(2.5) 39-00.50(2.2) 38-00(2.0) 38-09.50(3.9) 38-04.75(2.3) 37-06.25(3.5)
4 Snell, Deja Lone Star 38-11.50 3.6 11.87m 4
38-02.25(2.7) 37-06.25(3.4) 37-08(2.2) 36-01.50(1.9) 38-00.25(1.8) 38-11.50(3.6)
5 Allen, Tyistyn Sealy 38-08.50 5.2 11.79m 2
36-09.50(3.3) 38-02.50(3.1) 37-09(2.4) 35-02.50(2.3) 34-08.50(2.4) 38-08.50(5.2)
6 McPheters, Malika Ingleside 37-00.50 3.4 11.29m 1
FOUL 35-01.50(2.9) FOUL 37-00.50(3.4) 35-07.25(1.7) 36-08.50(2.5)
7 Booth, Maegan Huffman Hargrave 36-11.50 3.1 11.26m
35-11.25(3.4) 36-02.50(3.3) 36-03(1.3) 36-03.75(3.3) 36-07.25(3.4) 36-11.50(3.1)
8 Mize, Julie Lampasas 34-11.50 4.6 10.65m
34-11.50(4.6) 34-11(1.9) FOUL(1.7) 34-01.25(2.4) 34-05.50(3.4) 34-11.50(2.7)
9 Ives, Sarah Andrews 34-11.00 5.0 10.64m
33-07.25(4.4) 33-09.50(2.0) 34-11(5.0) 33-06.50(2.8) 33-02.50(3.2) 33-05(2.7)
Event 334 Boys Triple Jump 3A
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 3A: * 51-10.25 2012 Jarrion Lawson, T. Liberty-Eylau
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Hights, Trevonte Yoakum 48-05.00 4.3 14.75m 10
46-03.25(-0.0) 47-07.50(2.1) 48-05(4.3) 46-07.50(0.7) 46-08.75(1.8) 46-01.50(4.1)
2 Durity, Jadon Liberty Hill 47-00.00 2.6 14.32m 8
44-07.75(-0.0) 45-09.50(2.8) 47-00(2.6) 46-02.25(2.0) 46-07.25(1.8) 46-10.25(1.9)
3 Brown, Kristopher Sealy 46-09.50 2.0 14.26m 6
46-01.50(-0.0) 44-03.50(1.3) 46-09.50(2.0) 45-11(1.4) 45-08.25(1.2) 45-08.25(4.7)
4 Kerley, Fred Taylor 45-06.75 3.3 13.88m 4
44-07(-0.0) 44-09.50(3.3) 45-01.50(2.4) 45-05(2.0) 44-01.50(1.8) 45-06.75(3.3)
5 Russell, Grant Emory Rains 44-10.75 NWI 13.68m 2
44-10.75(-0.0) FOUL FOUL FOUL FOUL 42-11.50(0.9)
6 Nworka, Armstrong Ranchview 44-05.25 2.5 13.54m 1
44-00.50(-0.0) 44-05.25(2.5) 43-08(3.1) FOUL(2.6) FOUL(2.5) 43-06(1.9)
7 Woodard, Preston Levelland 43-08.25 0.8 13.31m
43-08(-0.0) 42-08(1.7) 43-08.25(0.8) 42-08.75(2.1) FOUL(3.5) FOUL(3.2)
8 Richardson, Deontre Hillsboro 43-07.50 NWI 13.29m
43-07.50(-0.0) FOUL 43-04.75(3.7) 42-02(3.0) 43-05.75(2.1) PASS
9 Collins, Austin Navasota 43-04.25 2.0 13.21m
FOUL FOUL 42-09.75(2.7) 42-06.50(1.7) 43-04.25(2.0) 42-10.25(1.5)
Event 501 Girls 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks, CA
State: + 10:24.80 2012 Katie Jensen, COWO College Prk
Conf 5A: * 10:24.80 2012 Katie Jensen, COWO College Prk
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Raines, Sandie Kingwood 10:13.81* 10 new state record
2 Clark, Devin SB Smithson Vly 10:38.11 8
3 Hofstad, Paige New Braunfels 10:45.31 6
4 McCann, Kellee Northwest 10:50.00 4
5 Chapin, Shelby SoLake Carroll 10:51.75 2
6 Jones, Rachel Lville Hebron 10:54.28 1
7 Brown, Erica Seven Lakes 11:12.44
8 Patel, Khayla Hous Memorial 11:19.49
9 Jensen, Katie College Park 12:11.56
Event 502 Boys 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 5A: * 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Domanic, Robert Lville Hebron 8:57.95 10
2 Sansone, Joe SoLake Carroll 9:03.05 8
3 Ammons, Robert Strake Jesuit 9:03.60 6
4 Wells, Austin NS Clark 9:07.89 4
5 Barraza, Brian EP Franklin 9:15.90 2
6 Martinez, Jose Weslaco East 9:18.40 1
7 Lara, Frank Strake Jesuit 9:23.02
8 Hedges, Brigham Woodlands 9:30.13
9 Irvin, Craig Woodlands 9:30.15
Event 503 Girls 4x100 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 5A: * 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
School Finals Points
=======================================================================
1 Garland 45.64 20
1) Mapps, Laticia 2) Mapps, Quetta
3) Jones, Chellane 4) Coleman, Candace
2 DeSoto 45.79 16
1) Johnson, Telishia 2) Griffin, Ja'Nice
3) Earnheart, Makayla 4) White, Kira
3 Houston Cypress Springs 46.24 12
1) Sample, Trameceia 2) Blake, Tyra
3) Monroe, Kelsey 4) Samuels, Samiyah
4 Cedar Hill 46.27 8
1) Peavie-Johnson, Breayna 2) Milton, Taryn
3) Hamilton, I'Shunique 4) White, Danyel
5 Dallas Skyline 46.39 4
1) Taylor, Takia 2) Young, Cameisha
3) Cook, Akita 4) Wash, Bre'Yana
6 Klein 47.02 2
1) Gordon, TaraMeshia 2) Banks, Mikayla
3) Mbonu, Gabby 4) Nave, Imani
7 San Antonio Churchill 47.25
1) Tiemann, Mackenzie 2) Smith, Alecia
3) Bazar, Kelsey 4) Ogbonna, Pamela
8 Houston Cypress Creek 47.41
1) Roberson, Ka'lee 2) Mack, Mariah
3) Lewis, Jasmine 4) Harper, Daina
9 Converse Judson 47.50
1) Gordon, Danielle 2) Horton, Kiana
3) Johnson, Mariah 4) Murrell, Talajah
Event 504 Boys 4x100 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Ft. Worth Wyatt, TX, Fort Worth Wyatt, TX
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Frankli/Wesley
Conf 5A: * 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
School Finals Points
=======================================================================
1 Klein Oak 40.66 20
1) Smith, Jontavis 2) Lacy, Devante
3) Estes, Eugene 4) Stewart, Larenzo
2 Longview 40.78 16
1) Hasty, Jamycal 2) Wall, Dionte
3) Love, Jared 4) Jones, Nathan
3 Fort Bend Bush 41.01 12
1) Land, Darren 2) Wilson, O'Shea
3) Davis, Chad 4) Grice, Wayne
4 Killeen Shoemaker 41.08 8
1) Justice, Lege 2) Lloyd, Taron
3) Haynes, DeOntre 4) Jefferson, Johnny
5 Alief Taylor 41.48 4
1) Brown, Keenen 2) Winters, Kevin
3) Imagbe, Simon 4) Hardeman, Chris
6 San Antonio Wagner 41.66 2
1) Lee, DeAnthony 2) Allen, Tremaine
3) Gardner, Robert 4) Lee, Isiah
7 DeSoto 41.67
1) Orr, Nick 2) Wilson, Dontre
3) Tribble, Alfred 4) Turner, Myron
8 Lewisville 41.80
1) Simmons, DeAndre 2) Guy, Ahkeel
3) Johnson, Jeriah 4) Summers, Malik
9 Northside Jay 42.02
1) Pounds, Justin 2) Balous, Bryce
3) Childress, Glen 4) Reynolds, Joshua
Event 505 Girls 800 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak, CA
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 5A: * 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Willard, Katie Woodlands 2:09.32 10
2 Miller, Aaliyah Boyd 2:10.06 8
3 Terry, Tiffany Clear Springs 2:10.20 6
4 Gorham, Tamerah Arl Lamar 2:12.27 4
5 Roberson, Keon Cy-Falls 2:14.26 2
6 Santos, Ashley Cibolo Steele 2:16.50 1
7 Rodriguez, Keila Brwnsvl Rivera 2:17.54
8 Grigsby, Camry DeSoto 2:17.62
9 Gills, Meschelle Manvel 2:21.10
Event 506 Boys 800 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 5A: * 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Marshall, Myles Kingwood 1:51.32 10
2 Moore, Brandon S Garland 1:51.50 8 ( .491 )
3 Ford, Robert SA Johnson 1:51.50 6 ( .496 )
4 Reyna, Jesse SA Roosevelt 1:52.64 4
5 Lewis, D'Andre Ft Bend Bush 1:52.95 2
6 Shelton, Daniel North Shore 1:53.80 1
7 Kirkland, Zach Northwest 1:55.40
8 Muniz, James Abilene 1:55.83
9 Kinsey, Gaines Rockwall 1:56.53
Event 507 Girls 100 Meter Hurdles 5A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 5A: * 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Johnson, Alaysh'A Spring 13.52 2.5 10
2 Jones, Ariel Atascocita 13.56 2.5 8
3 Ross Ransom, Skylar Langham Creek 13.90 2.5 6
4 Haggerty, Olivia Richardson 13.95 2.5 4
5 Love, Jerica NS Warren 14.13 2.5 2 ( .125 )
6 Duckett, Jessica Cy-Lakes 14.13 2.5 1 ( .128 )
7 Milton, Taryn Cedar Hill 14.18 2.5
8 Brown, Leigha Edinb Economedes 14.37 2.5
9 Krenek, Kaylee Belton 14.47 2.5
Event 508 Boys 110 Meter Hurdles 5A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 5A: * 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Zamora, Ishmael Alief Elsik 13.70 2.0 10
2 Armstrong, Chris SA East Central 13.92 2.0 8
3 Winchester, Jeremy Klein Collins 13.97 2.0 6
4 Jerry, Don Arl Bowie 14.00 2.0 4
5 Woods, Josh DeSoto 14.12 2.0 2
6 Reynolds, Joshua NS Jay 14.14 2.0 1
7 Mehl, Ryan Dal Jesuit 14.19 2.0
8 Armstead, Chevis DeSoto 14.25 2.0
Event 509 Girls 100 Meter Dash 5A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 5A: * 11.28 2002 Marshevet Hooker, South San Antonio
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Harvey, Rushell Ft Bend Bush 11.57 2.4 10
2 Emeodi, Judy McNeil 11.63 2.4 8
3 Bennett, Taylor Spring 11.65 2.4 6
4 Hamilton, I'Shunique Cedar Hill 11.72 2.4 4
5 Murrell, Talajah Converse Judson 11.79 2.4 2 ( .782 )
6 White, Kira DeSoto 11.79 2.4 1 ( .788 )
7 Carter, Bria Cy-Lakes 11.83 2.4
8 Samuels, Samiyah Cy-Springs 11.90 2.4
9 Richards, Yasmyn SA Madison 11.99 2.4
Event 510 Boys 100 Meter Dash 5A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Conf 5A: * 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Hall-Thompson, Eli Morton Ranch 10.26 2.7 10
2 Fulks, Kyle Katy 10.29 2.7 8
3 Franklin, Antonio Euless Trinity 10.45 2.7 6
4 LeJeune, Aaron Klein Collins 10.55 2.7 4
5 Stewart, Larenzo Klein Oak 10.56 2.7 2 ( .552 )
6 Piper, Aaron Duncanville 10.56 2.7 1 ( .557 )
7 Lee, Isiah SA Wagner 10.64 2.7
8 Wiltz, Jomal North Shore 10.74 2.7
9 Stockton, Justin Cibolo Steele 10.77 2.7
Event 511 Girls 4x200 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 1:33.87 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Solomon/Lee/Woods/Solomon
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 5A: * 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
School Finals Points
=======================================================================
1 Cedar Hill 1:37.37 20
1) Hamilton, I'Shunique 2) Evans, Dawnshae
3) Williams, Sha'Nia 4) White, Danyel
2 Garland 1:37.71 16
1) Mapps, Laticia 2) Jones, Chellane
3) Coleman, Candace 4) Mapps, Quetta
3 DeSoto 1:37.82 12
1) Griffin, Ja'Nice 2) Logan, Alexis
3) Earnheart, Makayla 4) White, Kira
4 Klein 1:38.03 8
1) Gordon, TaraMeshia 2) Banks, Mikayla
3) Mbonu, Gabby 4) Nave, Imani
5 Houston Cypress Springs 1:38.99 4
1) Samuels, Samiyah 2) Sample, Trameceia
3) Blake, Tyra 4) Monroe, Kelsey
6 Arlington Lamar 1:41.13 2
1) Willis, Sydni 2) Baldwin, Alexis
3) Hedgepeth, Christian 4) Gorham, Tamerah
7 Converse Judson 1:42.37
1) Gordon, Danielle 2) Johnson, Mariah
3) Gibson, Darionne 4) Murrell, Talajah
8 San Antonio Madison 1:42.61
1) Moore, Kaneesha 2) Ransom, Ja'Lissa
3) Ward, Tare' 4) Richards, Yasmyn
Event 512 Boys 4x200 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft.Bend Hightower, TX, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 5A: * 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hightower
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
School Finals Points
=======================================================================
1 Killeen Shoemaker 1:24.21 20
1) Williams, Dwayne 2) Lloyd, Taron
3) Hill, Quasan 4) Jefferson, Johnny
2 Fort Bend Bush 1:25.22 16
1) Davis, Chad 2) Poole, Kasey
3) Wilson, O'Shea 4) Grice, Wayne
3 Klein Oak 1:25.44 12
1) Stewart, Larenzo 2) Lacy, Devante
3) Estes, Eugene 4) Smith, Jontavis
4 Converse Judson 1:25.92 8
1) Johnson, Cameron 2) Sanders, Brandon
3) Lewis, Jalen 4) Gatewood, Jerome
5 Galena Park North Shore 1:26.27 4
1) Wiltz, Jomal 2) Houston, Tristian
3) Gillis, Derrick 4) Alley, Bryce
6 Mansfield 1:26.52 2
1) Woodard, Lamarques 2) Esukpa, Emmanuel
3) Evans, Lance 4) Lewis, Julius
7 Cibolo Steele 1:26.74
1) Stockton, Justin 2) Harris, Jaylen
3) Edmondson, Desmond 4) Hudson, Andrew
8 Lewisville 1:27.26
1) Simmons, DeAndre 2) Johnson, Jeriah
3) Guy, Ahkeel 4) Summers, Malik
9 Garland 1:27.58
1) Atandare, Bodunde 2) Clark, Cedrick
3) Jackson, Josh 4) Mapps, Desmond
Event 513 Girls 400 Meter Dash 5A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse, CA
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
Conf 5A: * 52.46 2005 Brandi Cross, Fort Bend Marshall
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Terry, Tiffany Clear Springs 54.40 10 ( .395 )
2 Harper, Daina Cy-Creek 54.40 8 ( .398 )
3 Jones, Travia Rowlett 55.05 6
4 Owens, Jarra Ft Bend Bush 55.09 4
5 Horton, Kiana Converse Judson 55.45 2
6 Olowe, Olamide EP El Dorado 55.60 1
7 Joyner, Ashley NS O'Connor 55.81
8 Miller, Aaliyah Boyd 56.55
9 Adams, Briana Mans Timberview 56.64
Event 514 Boys 400 Meter Dash 5A
=======================================================================
National: ! 45.25 1993 Calvin Harrison, Salinas N. Salinas, CA
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 5A: * 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Young, DreVian Houston Nimitz 46.80 10
2 Sanders, Brandon Converse Judson 47.44 8
3 Steptoe, James Kingwood 47.75 6
4 Mahler, Wolf Belton 47.97 4
5 Williams, Sam Cy-Springs 48.58 2
6 Wilson, Jorrian Permian 48.86 1
7 Reyna, Jesse SA Roosevelt 48.90
8 Reyes, Javier EP Montwood 49.68
9 Moore, Brandon S Garland 50.55
Event 515 Girls 300 Meter Hurdles 5A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, CA
State: + 40.96 2008 Saginaw, Saginaw
Conf 5A: * 41.01 1998 Chava Demart, Houston Cypress Creek
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Johnson, Alaysh'A Spring 41.24 10
2 Jones, Ariel Atascocita 41.56 8
3 Smith, Raygen Clear Brook 42.92 6
4 Brown, Leigha Edinb Economedes 43.22 4
5 Derrow, Erin Langham Creek 43.37 2
6 Duckett, Jessica Cy-Lakes 43.50 1
7 Richardson, Markaaisha Am Tascosa 43.53
8 Robinson, Sarah SoLake Carroll 44.27
9 Love, Jerica NS Warren 47.76
Event 516 Boys 300 Meter Hurdles 5A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, CA
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Conf 5A: * 35.47 2003 Kerron Clement, La Porte
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Castillo, Vince Donna 36.71 10
2 Zamora, Ishmael Alief Elsik 37.08 8
3 Peeples, Jammil Pt Arth Memorial 37.57 6
4 Brander, Kris Seven Lakes 37.86 4
5 Hernandez, Roman Harlingen 37.92 2
6 Winchester, Jeremy Klein Collins 38.01 1
7 Farmer, Bryant Killeen 39.12
8 Parks, Dorian Austin 40.31
-- Woods, Josh DeSoto DQ hurdle violation
Event 517 Girls 200 Meter Dash 5A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 5A: * 23.04 1981 La Shon Nedd, Dallas Skyline
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Harvey, Rushell Ft Bend Bush 23.58 2.3 10
2 Bennett, Taylor Spring 23.77 2.3 8
3 Emeodi, Judy McNeil 23.81 2.3 6
4 Akomolafe, Adeola EP El Dorado 24.17 2.3 4
5 Ivy, Amber Cy-Fair 24.38 2.3 2
6 Nelson, Katara South Grand 24.66 2.3 1
7 Smith, Alecia SA Churchill 24.79 2.3
8 Phoenix, Qiana NS Jay 25.28 2.3
9 White, Danyel Cedar Hill 26.06 2.3
Event 518 Boys 200 Meter Dash 5A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 5A: * 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Hall-Thompson, Eli Morton Ranch 20.60 1.0 10
2 Gatewood, Jerome Converse Judson 20.85 1.0 8
3 Piper, Aaron Duncanville 21.23 1.0 6
4 Hudson, Andrew Cibolo Steele 21.24 1.0 4
5 Williams, Cameron SA Johnson 21.32 1.0 2
6 Mapps, Desmond Garland 21.48 1.0 1
7 Summers, Malik Lewisville 21.61 1.0
8 Dempsey, Jayvon Pflugerville 21.80 1.0
Event 519 Girls 1600 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 4:33.82 2008 Christine Babcock, Irvine Woodbridge, CA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 5A: * 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kriegshauser, Courtney SoLake Carroll 4:51.10 10
2 McLellan, Madi Woodlands 4:53.25 8
3 Clark, Devin SB Smithson Vly 4:54.08 6
4 Jones, Rachel Lville Hebron 4:54.52 4
5 Raines, Sandie Kingwood 4:57.90 2
6 Szekely, Morgan New Braunfels 5:01.20 1
7 Jensen, Katie College Park 5:05.93
8 Brown, Erica Seven Lakes 5:09.08
9 Taylor, Debra Alief Elsik 5:20.14
Event 520 Boys 1600 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Conf 5A: * 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Domanic, Robert Lville Hebron 4:07.49 10
2 Gilley, Trevor SoLake Carroll 4:07.87 8
3 Villarreal, Cameron Arl Martin 4:09.24 6
4 Hedges, Brigham Woodlands 4:14.09 4
5 Wells, Austin NS Clark 4:16.21 2
6 Emery, Logan Woodlands 4:16.49 1
7 Cazares, Ian Cy-Lakes 4:16.64
8 Ammons, Robert Strake Jesuit 4:19.00
9 Martinez, Jose Weslaco East 4:19.43
Event 521 Girls 4x400 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Woods/ Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Marshall
Wardsworth/Cross/Mitchell/Cross
Conf 5A: * 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Marshall
Wardsworth/C. Cross/Mitchell/ B. Cross
School Finals Points
=======================================================================
1 League City Clear Springs 3:44.83 20
1) Sampson, Jenna 2) Rodriguez, Ericka
3) Kelly, Aria 4) Terry, Tiffany
2 DeSoto 3:46.08 16
1) Grigsby, Camry 2) Parker, Adria
3) Earnheart, Makayla 4) Montgomery, Shapporia
3 Klein Forest 3:46.25 12
1) Phillips, Leeah 2) Cotton, Taylor
3) Stevenson, Desiree 4) Walker, Tamira
4 Converse Judson 3:47.25 8
1) Gibson, Darionne 2) Allen, Dominique
3) Johnson, Mariah 4) Horton, Kiana
5 Amarillo Tascosa 3:50.16 4
1) Pennington, Breck 2) McMurray, Skiler
3) Puente, Marisa 4) Richardson, Markaaisha
6 Conroe The Woodlands 3:51.92 2
1) Wilken, Lindsay 2) Willard, Katie
3) Gillespie, Alyssa 4) Lindsey, Kaitlynn
7 Arlington Lamar 3:51.94
1) Willis, Symone 2) Gorham, Tamerah
3) Junious, Victoria 4) Willis, Sydni
8 Fort Bend Bush 3:55.09
1) Arinze, Jennifer 2) Owens, Jarra
3) Egwuatu, Vanessa 4) Harvey, Rushell
9 Spring Branch Smithson Valley 3:57.65
1) Uecker, Rachel 2) Cozart, Anna
3) Clark, Devin 4) Riedel, Kailey
Event 522 Boys 4x400 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 5A: * 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
School Finals Points
=======================================================================
1 Converse Judson 3:13.88 20 anchr = 47.29
1) Johnson, Cameron 2) Lewis, Jalen
3) Sanders, Brandon 4) Gatewood, Jerome
2 Humble Kingwood 3:13.99 16
1) Marshall, Myles 2) Loiodice, Mason
3) Williamson, Garrett 4) Steptoe, James
3 Houston Nimitz 3:15.02 12
1) Lackey, Stephen 2) Edwards, Davonte
3) Strambler, Lonnie 4) Young, DreVian
4 Denton Ryan 3:16.73 8
1) George, AJ 2) Cross, Terrell
3) Black, Zac 4) Chappell, Korey
5 Fort Bend Bush 3:17.66 4
1) Saddler, Tim 2) Murray, Kevon
3) Lewis, DeAndre 4) Davis, Chad
6 South Grand Prarie 3:17.76 2
1) Cooks, DeAndre 2) Whitaker, Damarion
3) Ogero, Jesse 4) Corsey, Cameron
7 Colleyville Heritage 3:20.28
1) Henderson, Jahrod 2) Joe, Johnny
3) McGann, Matt 4) Bofinger, Brett
8 San Antonio East Central 3:21.14
1) Munn, Donte 2) Coleman, Matt
3) Spann, Kendall 4) Armstrong, Chris
9 Round Rock McNeil 3:24.41
1) Zebrowski, Matt 2) Mackey, Andre
3) Bramante, Anthoney 4) Murphy, Ryan
Event 523 Girls Discus Throw 5A
=================================================================================
National: ! 190-03 2009 Anatasia Jelmini, Shafter, CA
State: + 187-10 5/12/2012 Shelbi Vaughan, Mansf. Legacy
Conf 5A: * 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hicks, Cion Shoemaker 160-06 48.92m 10
148-05 160-06 FOUL FOUL 148-06 FOUL
2 Cox, Corina Los Fresnos 150-08 45.92m 8
126-09 142-10 145-10 150-08 143-00 FOUL
3 Caldwell, Lauryn Dickinson 149-09 45.64m 6
FOUL 125-04 134-11 FOUL 149-09 FOUL
4 Gilliam, Jeia Hightower 142-08 43.48m 4
142-04 142-08 FOUL 132-08 FOUL 140-05
5 Hicks, Mia Oak Ridge 139-11 42.64m 2
131-01 128-11 FOUL 129-02 139-11 136-09
6 Ruiz, Yesenia Brwnsvl Pace 137-08 41.96m 1
FOUL 137-08 134-01 135-11 137-01 FOUL
7 Simpson, Kiarra Northwest 133-09 40.76m
FOUL FOUL 133-09 122-10 123-05 123-07
8 Gordon, Meia Cy-Creek 128-00 39.01m
117-05 FOUL FOUL 128-00 120-05 125-10
9 Temple, Meghan Klein 119-10 36.52m
115-06 FOUL FOUL 119-10 FOUL 110-02
Event 524 Boys Discus Throw 5A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 5A: * 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Oliva, Zach SB Smithson Vly 165-05 50.41m 10
154-03 FOUL 165-05 158-06 158-06 164-00
2 Gatlin, Paden Dal Jesuit 164-00 49.98m 8
157-06 159-01 158-09 161-04 164-00 FOUL
3 Morales, Hiram Brwnsvl Pace 161-09 49.30m 6
161-05 161-02 160-09 FOUL 151-07 161-09
4 Akens, Aaron N Mesquite 159-06 48.61m 4
159-01 154-01 159-06 159-01 FOUL FOUL
5 Samuels, Isaac Cy-Springs 155-03 47.32m 2
FOUL 150-08 143-11 FOUL 140-04 155-03
6 Wright, Zach New Braunfels 154-09 47.16m 1
FOUL 154-05 151-10 FOUL 149-10 154-09
7 Ferrin, Jon Am Tascosa 152-09 46.55m
FOUL 152-09 FOUL FOUL 146-06 FOUL
8 Blackmar, Blake Clear Lake 151-08 46.22m
FOUL FOUL 39-01 FOUL FOUL 151-08
9 Garza, Daniel Waco Midway 123-05 37.61m
FOUL 123-05 FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 525 Girls High Jump 5A
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Conf 5A: * 6-01.50 1984 Jolanda Jones, Alief Elsik
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Smajstrla, Makenzie Manvel 5-08.00 1.72m 10 0 + 0 misses
2 Martinez, Taylor SA Churchill 5-08.00 1.72m 8 X0 + 0 misses
3 Jefferson, Latyria DeSoto 5-08.00 1.72m 6 X0 + 1 miss
4 Brown, Leigha Edinb Economedes 5-08.00 1.72m 4 X0 + 2 misses
5 Miller, Makenzie Klein Collins 5-06.00 1.67m 2 0 + 1 miss
6 May, Ericka Allen 5-06.00 1.67m 1 XX0 + 0 misses
7 Richard, Emily Cinco Ranch 5-04.00 1.62m XX0 + 0 misses
8 Sheppard, Diayja Arl Bowie 5-04.00 1.62m XX0 + 1 miss
-- Oyeleke, Francesca Seven Lakes NH
Event 526 Boys High Jump 5A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 5A: * 7-04 2004 Scott Sellers, Katy Cinco Ranch
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Scott, Cory Copperas Cove 7-00.00 2.13m 10
2 Gipson, Natron Arl Bowie 6-10.00 2.08m 8 X0 + 0 misses
3 Leonard, Steve Klein 6-10.00 2.08m 6 X0 + 1 miss
4 Dyer, Elton South Houston 6-06.00 1.98m 3 0 + 0 misses
4 Ward, Christopher SA Wagner 6-06.00 1.98m 3 0 + 0 misses
6 Simien, Akeem Los Fresnos 6-06.00 1.98m 1 0 + 1 miss
7 Olumba, Morris SA Johnson 6-06.00 1.98m XX0 + 0 misses
8 Kidsy, Darvin Elkins 6-06.00 1.98m XX0 + 2 misses
-- Estill, Max Richardson NH
Event 527 Girls Long Jump 5A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 5A: * 20-08.25 2005 Sabrina Taylor, Lufkin
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Wash, Bre'Yana Skyline 20-01.75 3.0 6.14m 10
18-09(3.9) 20-01.75(3.0) PASS 19-07.50(3.3) 20-00(1.9) FOUL(3.2)
2 Robinson, Anna DeSoto 20-01.00 3.4 6.12m 8
19-00.50(3.1) 19-05(3.7) 19-02.75(3.3) 18-07.50(4.2) 19-01(3.0) 20-01(3.4)
3 Johnson, Kelsey Mans Timberview 19-04.00 2.0 5.89m 6
FOUL 19-04(2.0) FOUL(2.2) 17-08(2.9) 18-10.50(2.1) FOUL(2.4)
4 Hurst, Aleah Ft Bend Austin 19-03.50 2.8 5.88m 4
FOUL 19-03.50(2.8) FOUL(2.8) 17-11.75(2.9) FOUL(2.8) 18-07(4.0)
5 Druilhet, Bria Ft Bend Austin 19-00.75 3.1 5.81m 2
19-00.75(3.1) 18-06.75(1.9) 18-09(3.8) 18-03.75(4.4) 18-03.75(4.8) 18-07.50(3.1)
6 Harper, Daina Cy-Creek 18-08.25 4.3 5.69m 1
17-04(2.6) 17-10(2.6) 17-06.25(2.9) 18-08.25(4.3) 18-08(3.0) 16-10.50(1.8)
7 Grandcolas, Corinne Aus Westlake 18-03.00 3.2 5.56m
17-02.25(2.3) 17-07.75(3.6) 18-03(3.2) 17-08(2.6) FOUL(3.3) FOUL(3.8)
8 Ozment, Keely NS Brandeis 18-02.50 1.4 5.54m
16-10.50(3.0) 18-02.50(1.4) 16-09.75(1.1) 17-02.50(3.2) 17-04.25(3.8) 17-02.50(3.0)
9 Alexander, Sarea SA MacArthur 18-02.00 1.9 5.53m
17-10.25(4.2) 17-07.25(3.2) FOUL(1.9) 17-07.75(3.7) 18-02(1.9) FOUL(3.1)
Event 528 Boys Long Jump 5A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 5A: * 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Peeples, Jammil Pt Arth Memorial 23-10.50 3.6 7.27m 10
23-10.50(3.6) 23-03.25(2.1) PASS 22-06(3.3) PASS PASS
2 King, Cedric Longview 23-00.75 3.0 7.02m 8
23-00.75(3.0) 22-03.25(2.6) 21-07.25(1.6) 21-10.75(2.3) 20-01.50(0.7) 21-02.75(2.9)
3 Wiltz, Jomal North Shore 22-10.25 2.9 6.96m 6
22-10.25(2.9) FOUL(2.9) FOUL(1.4) 21-10.75(2.8) 22-08.50(1.1) FOUL(2.7)
4 Houston, Ramone Harker Heights 22-09.25 2.9 6.94m 4
22-05.75(2.7) 22-06.25(3.2) 22-09.25(2.9) 22-04(3.8) 22-00.50(2.8) 22-09(3.4)
5 Zamora, Ishmael Alief Elsik 22-09.25 3.1 6.94m 2
20-00.50(2.7) 21-08.75(1.5) 21-03(2.7) 22-09.25(3.1) 22-07.25(2.3) 21-04.25(2.7)
6 Jones, Cameron SB Smithson Vly 22-07.25 4.0 6.88m 1
22-04.25(3.3) 22-07.25(4.0) 21-09.25(3.7) 22-04(3.8) 22-00.50(2.1) 22-01(3.4)
7 Guy, Ahkeel Lewisville 22-05.25 3.0 6.83m
21-10.75(2.2) FOUL(3.1) 22-05.25(3.0) FOUL(2.8) 21-07.25(2.3) FOUL(2.0)
8 Flowers, Tre Converse Judson 21-10.25 2.2 6.66m
21-03.50(1.9) FOUL(3.2) 21-09.25(2.5) 21-10.25(2.2) FOUL(3.5) 21-04.75(2.4)
9 Wilson, Justin Boyd 20-09.75 3.0 6.34m
FOUL FOUL 20-08.25(2.8) 20-09.75(3.0) FOUL(1.9) 18-02.50(1.0)
Event 529 Girls Pole Vault 5A
=================================================================================
National: ! 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia Cath, LA
State: + 13-07 2007 Shade Weygandt, Mansfield
Conf 5A: * 13-07 2007 Shade Weygandt, Mansfield
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Freier, Desiree Northwest 13-09.00* 4.19m 10
2 Rhodes, Annie Waco Midway 13-06.00 4.11m 8
3 Stevens, Sara Kathryn New Braunfels 13-00.00 3.96m 6 0 + 1 miss
4 McKinley, Zoe Grapevine 13-00.00 3.96m 4 X0 + 0 misses
5 Summersett, Nicole Aus Westlake 13-00.00 3.96m 2 X0 + 1 miss
6 Gullo, Alyssa Cy-Woods 12-06.00 3.81m 1 0 + 0 misses
7 Spencer, Calie New Braun.Canyon 12-06.00 3.81m XX0 + 0 misses
8 Johnson, Morgan Plano East 12-00.00 3.65m
9 McClellan, Monica Cy-Woods 11-00.00 3.35m
Event 530 Boys Pole Vault 5A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 5A: * 17-06 1990 Jayson Lavender, Wichita Falls
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Roberson, Jay Tyler Lee 16-06.00 5.02m 10
2 Zorsky, Noah Am Tascosa 16-03.00 4.95m 8
3 Benavides, Paulo EP Franklin 16-00.00 4.87m 6 0 + 1 miss
4 Mahler, Wolf Belton 16-00.00 4.87m 4 0 + 3 misses
5 Denham, Augustus MissionSharyland 15-06.00 4.72m 2 0 + 1 miss
6 Poth, Barrett Klein Oak 15-06.00 4.72m 1 X0 + 0 misses
7 Toliver, Travis Cy-Woods 15-00.00 4.57m X0 + 0 misses
8 Spencer, Dawson Del Rio 15-00.00 4.57m XX0 + 1 miss
9 McGough, Grant Clear Lake 14-00.00 4.26m
Event 531 Girls Shot Put 5A
=================================================================================
National: ! 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak, TX
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 5A: * 51-02 1990 Stevanie Wadsworth, Hurst Bell
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hicks, Cion Shoemaker 47-09.00 14.55m 10
45-11 44-04 FOUL 43-11.75 45-02.50 47-09
2 Caldwell, Lauryn Dickinson 46-03.50 14.10m 8
44-09 45-04.25 45-06 FOUL 43-02.50 46-03.50
3 Warren-Jacques, N'Dia Oak Ridge 45-10.25 13.97m 6
40-03.25 38-09.75 43-00.75 44-02.75 41-10.50 45-10.25
4 Lewis, Adrienne DeSoto 44-03.50 13.50m 4
36-08 43-11.25 42-11 41-07.75 44-03.50 42-04.25
5 Gilliam, Jeia Hightower 42-08.25 13.01m 2
38-07 36-11.50 42-08.25 41-01 41-07.75 41-07
6 Gordon, Meia Cy-Creek 40-11.75 12.49m 1
40-04.75 FOUL FOUL 40-11.75 39-04.50 FOUL
7 Abren, Asia Richardson 38-07.00 11.76m
36-08.25 FOUL FOUL FOUL 38-07 38-01.50
8 Brown, Leigha Edinb Economedes 37-07.50 11.46m
34-06.75 37-07.50 37-01.75 35-08.75 35-01.75 FOUL
9 Cox, Corina Los Fresnos 36-08.00 11.17m
FOUL 34-10.50 35-05.50 36-08 36-03 FOUL
Event 532 Boys Shot Put 5A
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 5A: * 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Valencia, Felipe La Joya Palmview 60-05.25 18.42m 10
60-05.25 58-06.50 57-03.50 57-07.25 60-00 58-09.25
2 Newman, Tristen College Park 59-09.75 18.23m 8
58-10.25 FOUL 58-08.75 FOUL FOUL 59-09.75
3 Covos, Mark Del Rio 57-01.25 17.40m 6
52-09.50 FOUL 54-05.50 55-05.50 57-01.25 56-06
4 Young, Luke Keller 56-06.00 17.22m 4
55-00.50 55-10.50 55-04.50 56-06 FOUL FOUL
5 Morales, Hiram Brwnsvl Pace 56-03.25 17.15m 2
53-11 56-03.25 53-10.50 55-07.75 FOUL FOUL
6 Huckins, Jonathan Woodlands 54-00.50 16.47m 1
47-09.50 FOUL 54-00.50 FOUL FOUL 52-05.25
7 Gay, Julian Clear Brook 53-11.75 16.45m
51-09 53-03.75 FOUL 51-06 51-07 53-11.75
8 Cornelius, Cameron Deer Park 52-05.25 15.98m
FOUL 52-05.25 FOUL FOUL FOUL FOUL
9 Gay, Josh DeSoto 52-02.25 15.90m
FOUL 52-02.25 FOUL 50-09.50 FOUL FOUL
Event 533 Girls Triple Jump 5A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 5A: * 43-05.25 2002 Erica McLain, Plano East
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Druilhet, Bria Ft Bend Austin 40-11.50 2.3 12.48m 10
39-07.25(3.1) 40-08.25(2.7) 39-00.50(1.8) 39-02.50(2.5) 40-11.50(2.3) 39-06.25(1.6)
2 Revell, Paetyn DeSoto 40-05.50 3.6 12.33m 8
39-01.75(2.2) 38-09.50(0.8) 39-06.50(3.0) 40-05.50(3.6) 39-08.50(2.8) 39-03.25(1.2)
3 Latham, Viershanie Mesquite 40-02.00 1.9 12.24m 6
39-04.50(2.2) FOUL(3.1) 39-04.50(3.4) 39-09.25(3.4) 40-02(1.9) 39-05(1.2)
4 Iloanya, Nicole Arl Bowie 39-10.25 3.7 12.14m 4
36-08.25(2.4) 38-07.25(0.1) 38-06.75(2.4) 39-10.25(3.7) 39-05.50(1.1) 39-02(3.0)
5 Lawrence, Brianna Mans Timberview 39-09.25 1.8 12.12m 2
38-11.50(1.7) 38-08.50(2.6) 39-09.25(1.8) 39-02.75(1.7) 38-06.50(2.9) 39-00.50(0.8)
6 Dixon, Kiyana Allen 38-10.50 2.1 11.84m 1
36-01.75(3.1) 37-04(2.2) 38-07(1.6) 37-06(4.3) 38-02.75(1.7) 38-10.50(2.1)
7 Johnson, Tiara Pearland 38-06.00 3.5 11.73m
FOUL 37-04.75(3.8) 37-07.75(2.6) 38-06(3.5) 37-01(3.2) 38-04.25(2.9)
8 Love, Jerica NS Warren 37-05.00 1.3 11.40m
35-11(2.4) 36-03.75(2.6) 37-05(1.3) 35-05(2.4) 34-10.75(2.5) 35-10.75(2.0)
9 Gulley, Ria NS Clark 36-00.75 2.4 10.99m
34-09.25(1.7) 34-04.75(2.3) 36-00.75(2.4) 35-03.25(2.6) FOUL(2.8) 35-08.75(1.4)
Event 534 Boys Triple Jump 5A
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 5A: * 51-06.25 2001 Stephen Brown, Houston Nimitz
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Gordon, Angelo Converse Judson 49-02.00 3.1 14.98m 10
47-03(2.9) 47-10(1.8) 49-02(3.1) 48-02.25(3.9) 48-01(2.9) 48-11.25(2.7)
2 Drayden, Dominique DeSoto 48-09.75 3.1 14.87m 8
44-11.50(2.4) 47-08.25(2.8) 47-01(2.1) 48-07.75(1.2) 48-04.25(3.0) 48-09.75(3.1)
3 Roach, Kerwin North Shore 48-09.25 1.5 14.86m 6
FOUL 47-06.75(2.8) 45-10.50(1.9) 46-03.50(2.7) FOUL(1.8) 48-09.25(1.5)
4 Williams, Austin Sachse 48-04.75 2.4 14.75m 4
46-02.75(1.2) FOUL(2.9) 48-04.75(2.4) 47-02.50(2.4) 47-10.50(2.4) 47-11.75(1.3)
5 Jefferson, Chris South Grand 48-03.75 3.5 14.72m 2
44-07(1.2) 46-05.75(3.4) 45-09.75(2.8) 46-01.50(1.7) 48-03.75(3.5) 46-10.50(1.4)
6 Davis, Juaquin Naaman Forest 46-08.50 2.6 14.23m 1
45-05.25(3.5) 46-08.50(2.6) 45-11.75(3.8) 45-10(0.1) 46-06.75(1.2) 46-05.75(3.1)
7 Johnson, Joseph Midlothian 46-07.00 3.6 14.19m
45-07.50(2.4) FOUL(2.8) 46-00.50(3.0) 45-11.50(0.9) 46-07(3.6) FOUL(1.1)
8 Jones, Cameron SB Smithson Vly 45-10.50 2.2 13.98m
45-10.50(2.2) FOUL(3.4) 44-04.50(3.6) 42-03.25(3.6) 42-02.50(3.2) 42-08.75(2.8)
9 Coney, LaDamian Clear Springs 44-02.50 1.6 13.47m
44-02.50(1.6) PASS PASS 42-03.50(3.2) PASS PASS
Women - 1A-D1 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Dallas Gateway 48 2) Panhandle 44
3) New Deal 38 4) Snook 34
4) Grapeland 34 6) Hico 33
7) Albany 32 8) Falls City 28
9) Goldthwaite 24 10) Italy 23
11) Lindsay 22 12) Junction 18
13) Clarendon 16 14) Jewett Leon 15
15) Seymour 14 16) Harper 13
17) Farwell 12 18) Valley View 10
19) Van Horn 9 20) Three Rivers 8
20) Quanah 8 20) Windthorst 8
20) Cushing 8 20) Muenster 8
20) Timpson 8 20) Bremond 8
20) Olney 8 20) Hamlin 8
29) Ozona 7.50 30) Weimar 6
30) Malakoff Cross Roads 6 30) Zavalla 6
30) Shiner 6 30) San Angelo TLC Academy 6
35) Overton 4 35) Brackettville Brackett 4
35) Chilton 4 35) Ralls 4
35) Lockney 4 35) Medina 4
41) Yorktown 2 41) Mertzon Irion Co. 2
41) San Augustine 2 41) Joaquin 2
41) Detroit 2 41) Vega 2
47) Itasca 1.50 48) Wellington 1
48) Holland 1 48) Pettus 1
48) Centerpoint 1 48) Axtell 1
48) Somerville 1
Women - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Tatum 52 2) Rogers 48
3) Rosebud-Lott 44 4) Goliad 31
5) Luling 30 6) Jefferson 27
7) Omaha Pewitt 26 8) San Antonio Cole 24
9) Hearne 22 10) Crawford 20
11) Sunnyvale 16 12) Salado 14
13) East Bernard 12 13) Sonora 12
13) Centerville 12 13) Breckenridge 12
17) Garrison 10 17) Cisco 10
17) Poth 10 17) Cameron Yoe 10
17) Gunter 10 17) White Oak 10
17) Comanche 10 24) Edna 9
25) Hawley 8 25) El Maton Tidehaven 8
25) Alvord 8 25) Crockett 8
29) Schulenburg 7 29) Vanderbilt Industrial 7
31) Bushland 6 31) Little River Academy 6
31) Whitney 6 34) Comfort 5
35) Pottsboro 4 35) Bowie 4
35) Keene 4 35) Red Oak Life School 4
35) Stanton 4 35) Post 4
35) George West 4 35) Gladewater Sabine 4
35) Dallas Hampton Prep 4 35) Grandview 4
35) Howe 4 46) Linden-Kildare 2
46) Edgewood 2 46) Tolar 2
46) Blanco 2 46) Karnes City 2
46) Winona 2 46) Bangs 2
46) Van Vleck 2 46) Woodville 2
55) Bishop 1 55) Daingerfield 1
55) Dublin 1 55) Leonard 1
55) Millsap 1 55) Hallettsville 1
55) Marion 1 55) Elkhart 1
Women - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Frisco Lone Star 57 2) Waco La Vega 52
3) KENNEDALE 44 4) Carrollton Ranchview 33
5) LUBBOCK ESTACADO 26 6) Waco Connally 22
7) College Station 20 7) West Oso 20
9) Brownwood 19 10) Cuero 18
10) Yoakum 18 12) Columbus 16
12) Andrews 16 12) Mexia 16
12) Lorena 16 16) Port Isabel 14
17) River Oaks Castleberry 12 17) Royal 12
17) Houston Yates 12 17) Kilgore 12
21) Stephenville 11 22) Wimberley 10
22) El Campo 10 22) Fischer Canyon Lake 10
25) San Antonio Houston 9 25) LEVELLAND 9
27) Mineral Wells 8 27) Paris North Lamar 8
27) Silsbee 8 27) Sealy 8
31) Ferris 6 31) Robinson 6
31) Coldspring-Oakhurst 6 31) Stafford 6
31) Wharton 6 36) Sanger 4
36) Longview Spring Hill 4 36) Lyford 4
36) Decatur 4 36) Dalhart 4
41) GRAHAM 2 41) MIDLAND GREENWOOD 2
41) Melissa 2 41) Hondo 2
41) Argyle 2 41) Clint 2
41) West Orange-Stark 2 41) WICHITA FALLS HIRSCHI 2
49) Gonzales 1 49) Ingleside 1
49) Abilene Wylie 1 49) SNYDER 1
49) Paris 1 49) Fredericksburg 1
49) Anna 1 49) Bridge City 1
Women - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) HOUSTON WHEATLEY 58 1) Lancaster 58
3) Little Elm 31 4) Beaumont Ozen 30
5) Frisco Heritage 26 5) Forney 26
7) Dallas Highland Park 24 8) Gregory-Portland 18
8) Leander Rouse 18 8) Canyon 18
8) Humble Summer Creek 18 12) Humble Kingwood Park 16
12) Sheldon King 16 12) Fort Bend Marshall 16
12) Bay City 16 16) Azle 15
16) Fort Worth Western Hills 15 18) Burleson 14
18) Mansfield Legacy 14 20) HUNTSVILLE 12
21) El Paso Hanks 11 21) Cedar Park 11
23) Texas City 10 23) Fort Worth Boswell 10
23) WYLIE 10 26) Mont Belvieu Barbers Hill 9
27) Buda Hays 8 28) New Caney Porter 7
29) Dallas Adams 6 29) Canyon Randall 6
29) Lindale 6 29) WALLER 6
33) Mansfield Summit 4 33) Waxahachie 4
33) Mission Veterans Memorial 4 33) Schertz Clemens 4
33) Aledo 4 33) Austin Johnson 4
33) Tyler 4 33) Pearland Dawson 4
33) WILLIS 4 42) Northwest Nelson 3
42) Lucas Lovejoy 3 42) Saginaw 3
45) Carrollton Creekview 2 45) HOUSTON STRATFORD 2
45) GEORGETOWN 2 45) Dripping Springs 2
45) Crowley 2 45) MCKINNEY NORTH 2
51) Denton 1 51) Nacogdoches 1
51) Richmond Foster 1 51) Northside Brennan 1
Women - 5A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) DeSoto 71 2) GARLAND 36
2) League City Clear Springs 36 4) SPRING 34
5) Cedar Hill 32 6) Fort Bend Bush 24
7) Killeen Shoemaker 20 7) Conroe The Woodlands 20
9) Houston Cypress Springs 16 9) Fort Bend Austin 16
9) HUMBLE ATASCOCITA 16 12) Dickinson 14
12) ROUND ROCK MCNEIL 14 12) Spring Branch Smithson Va 14
12) Dallas Skyline 14 12) Northwest 14
17) New Braunfels 13 18) Converse Judson 12
18) Southlake Carroll 12 18) KLEIN FOREST 12
18) HUMBLE KINGWOOD 12 22) Houston Cypress Creek 10
22) Manvel 10 22) KLEIN 10
25) MCKINNEY BOYD 8 25) Houston Langham Creek 8
25) Edinburg Economedes 8 25) Los Fresnos 8
25) San Antonio Churchill 8 25) Mansfield Timberview 8
25) Waco Midway 8 25) Conroe Oak Ridge 8
33) MESQUITE 6 33) Fort Bend Hightower 6
33) GARLAND ROWLETT 6 33) Friendswood Clear Brook 6
33) Arlington Lamar 6 38) El Paso El Dorado 5
38) Lewisville Hebron 5 40) Grapevine 4
40) RICHARDSON 4 40) Arlington Bowie 4
40) Amarillo Tascosa 4 44) Allen 2
44) Houston Cypress Falls 2 44) Austin Westlake 2
44) Houston Cypress Lakes 2 44) Houston Cypress Fairbanks 2
44) KLEIN COLLINS 2 44) Northside Warren 2
51) Houston Cypress Woods 1 51) SOUTH GRAND PRARIE 1
51) Cibolo Steele 1 51) Brownsville Pace 1
Women - 1A-D2 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Gail Borden County 44 2) Calvert 42
3) Roby 32 4) Happy 30
5) Morgan 29 6) Lometa 26
7) Coolidge 25 8) Rotan 24
9) Garden City 20 10) Dime Box 18
10) Crowell 18 12) Follett 16
13) Roscoe Highland 14 13) Santa Anna 14
13) Sanderson 14 13) Cross Plains 14
13) Leakey 14 18) Blum 13.50
19) Frost 13 20) Moran 12
20) Knox City 12 20) Loop 12
20) Rochelle 12 20) Lenorah Grady 12
20) Saint Jo 12 26) Nordheim 10
26) Tilden McMullen Co. 10 26) Water Valley 10
26) Anton 10 30) Gorman 8
31) Groom 7 32) Balmorhea 6
32) Rocksprings 6 32) Zephyr 6
32) Savoy 6 36) Ropesville Ropes 4
36) Bryson 4 36) Douglass 4
36) Blanket 4 36) Spur 4
36) Aspermont 4 36) North Zulch 4
43) Evant 3 44) Aquilla 2
44) Silverton 2 44) Ira 2
44) Buckholts 2 44) Sierra Blanca 2
49) Fruitvale 1.50 50) Comstock 1
50) Turkey Valley 1 50) Lefors 1
50) Gilmer Union Hill 1 50) Round Top-Carmine 1
50) D'Hanis 1
Men - 1A-D1 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Munday 85 2) San Augustine 40
3) Stamford 38 4) Dallas Gateway 30
4) Axtell 30 4) Valley View 30
7) Panhandle 29 8) Sudan 25
9) Overton 22 10) Milano 20
10) Lovelady 20 12) Hale Center 18
12) Wellington 18 12) Farwell 18
15) Shiner 12 15) Mart 12
17) Albany 10 17) Hico 10
17) Bosqueville 10 17) Alto 10
21) Falls City 8 21) Quanah 8
21) Harleton 8 21) Saratoga West Hardin 8
21) Weimar 8 21) Thorndale 8
27) Ralls 7 28) Plains 6
28) Waco Meyer 6 28) Forsan 6
28) Shelbyville 6 32) Holland 4
32) Haskell 4 32) White Deer 4
32) Evadale 4 32) Sundown 4
32) Bartlett 4 32) Louise 4
32) Simms-Bowie 4 32) Ganado 4
41) Medina 3 41) Goldthwaite 3
43) Stratford 2 43) Chilton 2
45) Wolfe City 1 45) Flatonia 1
45) DeLeon 1 45) Honey Grove 1
45) Muenster 1 45) Yorktown 1
45) Electra 1 45) Harper 1
Men - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) East Bernard 57 2) Rosebud-Lott 44
3) Newton 38 3) Karnes City 38
5) Sonora 34 6) Jefferson 32
7) Salado 30 8) Hooks 22
9) Amarillo Highland Park 20 10) Commerce 18
10) Tatum 18 12) Arp 16
13) Muleshoe 14 13) Eustace 14
15) Whitesboro 12 15) Luling 12
15) Schulenburg 12 18) Winona 10
18) Big Sandy Harmony 10 18) Warren 10
18) Wallis Brazos 10 18) Van Vleck 10
23) Childress 8 23) White Oak 8
23) Daingerfield 8 23) Altair Rice 8
23) Red Oak Life School 8 23) San Antonio Cole 8
23) Bushland 8 30) Clarksville 7
31) Marlin 6 31) Howe 6
31) Idalou 6 31) Universal City Randolph 6
31) Sunnyvale 6 31) Ballinger 6
31) Brownfield 6 38) Danbury 4
38) Franklin 4 38) Olton 4
41) Palacios 2 41) FRANKSTON 2
41) Sanford-Fritch 2 41) Lone Oak 2
41) Pilot Point 2 41) Hawkins 2
47) Comfort 1 47) Woodville 1
47) Crawford 1 47) Slaton 1
47) McGregor 1 47) Callisburg 1
47) Rice 1 47) Dallas Life School Oak Cl 1
47) Tolar 1 47) Buffalo 1
Men - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Celina 54 2) West Orange-Stark 36
3) KENNEDALE 32 4) Paris 27
5) Splendora 24 5) Atlanta 24
5) Giddings 24 8) Taylor 23
9) Longview Spring Hill 18 10) Columbus 16
10) Kaufman 16 10) MONAHANS 16
10) Navasota 16 14) Sealy 15
15) Lytle 14 15) Yoakum 14
17) Coldspring-Oakhurst 12 17) Bellville 12
17) Sinton 12 20) WICHITA FALLS HIRSCHI 10
20) Argyle 10 20) Carthage 10
20) Houston Washington 10 20) Lampasas 10
20) China Spring 10 26) Abilene Wylie 9
27) Mexia 8 27) FORT STOCKTON 8
27) Rockport Fulton 8 27) Springtown 8
27) Dallas Madison 8 27) HILLSBORO 8
27) LIBERTY HILL 8 34) Decatur 7
35) Tyler Chapel Hill 6 35) Kilgore 6
35) Dalhart 6 35) Ingleside 6
35) Henderson 6 35) Sanger 6
41) Stafford 4 41) Wharton 4
41) LEVELLAND 4 41) SWEETWATER 4
41) Geronimo Navarro 4 46) Royal 3
47) Fredericksburg 2 47) Gainesville 2
47) Alvarado 2 47) Center 2
47) Texarkana Liberty-Eylau 2 47) Andrews 2
47) Emory Rains 2 47) LUBBOCK COOPER 2
47) Jasper 2 56) Carrollton Ranchview 1
56) La Feria 1 56) VERNON 1
56) Burkburnett 1 56) Orange Grove 1
56) MIDLAND GREENWOOD 1
Men - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Humble Summer Creek 53 2) Fort Bend Marshall 40
3) Beaumont Ozen 36 4) TEXARKANA 33
5) Dallas Lincoln 28 6) Fort Bend Ridge Point 26
7) Humble Kingwood Park 22 7) Canyon Randall 22
9) Lancaster 21 10) Fort Worth Southwest 18
10) Fort Worth Trimble Tech 18 12) FRIENDSWOOD 16
13) Bastrop 14 13) Brenham 14
13) El Paso Burges 14 16) Castroville Medina Valley 10
16) Waco University 10 16) Tyler 10
16) WILLIS 10 16) Lockhart 10
16) N Richland Hills Birdville 10 22) Mansfield Summit 9
23) Fort Worth Eastern Hills 8 23) MCKINNEY NORTH 8
23) Wolfforth Frenship 8 23) San Elizario 8
23) Whitehouse 8 23) Beaumont Central 8
23) Corsicana 8 30) GEORGETOWN 7
31) Nacogdoches 6 31) NEDERLAND 6
31) Denton Guyer 6 31) Bryan Rudder 6
31) HUTTO 6 31) Amarillo Palo Duro 6
31) El Paso Jefferson 6 31) Elgin 6
39) ROYSE CITY 4 39) Leander 4
39) Corpus Christi Flour Bluff 4 39) Dallas Carter 4
39) Mesquite Poteet 4 39) Carrollton Smith 4
39) Clint Horizon 4 39) Seguin 4
39) El Paso Del Valle 4 48) Kerrville Tivy 2.33
48) Pearland Dawson 2.33 48) Tomball Memorial 2.33
51) Corpus Christi Miller 2 51) Gregory-Portland 2
51) Mansfield Legacy 2 51) Richmond Foster 2
51) Rosenberg Lamar Consolidat 2 51) Frisco Heritage 2
51) Lubbock 2 51) Cedar Park 2
59) Frisco Centennial 1 59) San Antonio Highlands 1
59) Austin Crockett 1 59) Saginaw 1
59) Marble Falls 1 59) Dayton 1
Men - 5A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Converse Judson 54 2) KLEIN OAK 35
3) Fort Bend Bush 34 4) HUMBLE KINGWOOD 32
5) Killeen Shoemaker 28 6) LONGVIEW 24
7) Houston Nimitz 22 8) Katy Morton Ranch 20
8) Lewisville Hebron 20 8) Alief Elsik 20
11) Galena Park North Shore 17 12) Southlake Carroll 16
12) Port Arthur Memorial 16 14) Arlington Bowie 12
15) KLEIN COLLINS 11 15) Spring Branch Smithson Va 11
17) Donna 10 17) Copperas Cove 10
17) DeSoto 10 17) TYLER LEE 10
17) La Joya Palmview 10 22) Amarillo Tascosa 8
22) Belton 8 22) San Antonio East Central 8
22) Brownsville Pace 8 22) Dallas Jesuit 8
22) EL PASO FRANKLIN 8 22) San Antonio Johnson 8
22) Katy 8 22) SOUTH GARLAND 8
22) Conroe Woodlands College P 8 22) Denton Ryan 8
33) Duncanville 7 34) Conroe The Woodlands 6
34) Houston Strake Jesuit 6 34) Arlington Martin 6
34) KLEIN 6 34) Northside Clark 6
34) Euless Trinity 6 34) Del Rio 6
41) San Antonio Wagner 5 42) Kileen Harker Heights 4
42) NORTH MESQUITE 4 42) San Antonio Roosevelt 4
42) Alief Taylor 4 42) Houston Cypress Springs 4
42) GARLAND SACHSE 4 42) Keller 4
42) SOUTH GRAND PRARIE 4 42) Katy Seven Lakes 4
42) Cibolo Steele 4 52) Pasadena South Houston 3
53) Harlingen 2 53) MANSFIELD 2
53) Mission Sharyland 2 56) GARLAND NAAMAN FOREST 1
56) Northside Jay 1 56) ODESSA PERMIAN 1
56) Weslaco East 1 56) New Braunfels 1
56) Los Fresnos 1 56) GARLAND 1
Men - 1A-D2 - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Lenorah Grady 62 2) Throckmorton 48
3) Rocksprings 41 4) Ira 26
4) Blanket 26 4) Gail Borden County 26
7) Rotan 24 8) Paducah 22
9) Bronte 20 9) Spur 20
11) Rankin 18 12) Roscoe Highland 16
12) Sanderson 16 14) Cumby Miller Grove 14
14) Loop 14 14) Blackwell 14
17) New Home 12 17) Meadow 12
17) Paint Rock 12 20) Leveretts Chapel 11
21) Anton 10 21) Turkey Valley 10
21) Lamesa Klondike 10 21) Buckholts 10
25) Groom 8 25) Zephyr 8
25) Balmorhea 8 25) Lefors 8
25) Menard 8 25) Channing 8
25) Hartley 8 32) Milford 6
32) Guthrie 6 32) Roscoe 6
32) Knox City 6 32) Frost 6
32) Abbott 6 32) Aspermont 6
39) Rule 5 40) Fort Davis 4
41) Richland Springs 3 42) Moulton 2
42) Utopia 2 42) Garden City 2
42) Strawn 2 46) Lipan 1
46) Coolidge 1 46) Clyde Eula 1
46) Priddy 1 46) Bynum 1
46) Fayetteville 1 46) Eden 1
53) Sulphur Bluff 0.33 53) Jayton 0.33
53) Valentine 0.33
28 comment(s)
History for Balmorhea School Track & Field and Cross Country - Balmorhea, Texas
Show 1 more
|